Vianoce sú občas divným sviatkom: Pozrite si 6 najzvláštnejších tradícií od susedov aj zo sveta

pixabay.com

#Slovensko má množstvo krásnych vianočných tradícií, nad ktorými sa dnes už ani nezamýšľame. Napriek tomu by vo svete mohli vyzerať viac, ako len divne. Podobne to funguje aj naopak – keď sa pozrieme na tradície, ktoré sú vo svete normálne, neveriacky krútime hlavou. Vybrali sme pre vás šesť pekne zvláštnych vianočných zvykov zo sveta.

cagatio
Flickr.com

Caga Tió – Katalánsko

V Katalánsku v čase adventu zdobia ľudia kúsok dreva. Namaľujú mu tvár, oblečú ho a tohto nového člena rodiny následne kŕmia. Najčastejšie je ovocie a sladkosti. Následne ho počas sviatočnej večere ubijú palicou tak, aby toto polienko vykakalo všetko, čo do neho počas  posledných dní uložili.

Vianočný stromček s pavučinami – Ukrajina

Naši východní susedia si vianočný stromček zdobia okrem štandardných ozdôb a svetiel tiež umelými pavučinami. Táto tradícia vychádza z toho, že v minulosti si jedna žena nemohla dovoliť vyzdobiť svoj stromček ozdobami a cez noc to za ňu spravil pavúk. Namiesto gulí však použil svoje siete.

Spoločná večera vo fast foode – Japonsko

Japonci nie sú kresťania, no Vianoce oslavujú. A všeobecný nedostatok hydiny sa rozhodla v 70. rokoch využiť jedna stravovacia sieť, ktorú poznáme aj z nášho územia. Je to tá, ktorá servíruje vyprážané kuratá a má v logu starého bradatého pána. Táto sieť si teda postavila marketing na tom, že vianočné kura si môžete v kruhu rodiny dať práve v ich reštaurácii. Podarilo sa.

Pixabay.com

Rasistický Čierny Peter – Holandsko

Čierny Peter, ktorého my poznáme skôr z kartovej hry, je v Holandskú darebácky pomocník Deda Mráza. Deti ho obľubujú, keďže im rozdáva sladkosti a zabáva ich počas osláv Vianoc v uliciach. No v posledných rokoch sa táto tradícia ukázala ako kontroverzná, keďže Čierny Peter je jednoducho natretý čiernou farbou, nosí afro parochňu a to pôsobí na mnohých rasisticky. Dokonca kvôli tomu došlo aj ku konfliktom v uliciach a zatýkaniu.

Omša na korčuliach – Venezuela

V juhoamerickej Venezuele sa na rannú vianočnú omšu jazdí. To by bolo všetko v poriadku, keby sa nejazdilo na korčuliach. Ulice hlavného mesta Caracas sú dokonca kvôli tomu špeciálne vyčistené.

Vianočná sauna – Estónsko

Hoci je Estónsko post-sovietskou republikou, mentálne mali vždy bližšie k Fínsku. Takže logicky, Estónci milujú saunu. Natoľko, že v nej trávia aj štedrý večer. A tiež tam oslavujú nový rok.

 

Odporúčame