Verejné bicykle sú u nás stále raritou: Bratislava sa môže hanbiť, lepšie sa darí malým mestám

Facebook

#Bikesharing je systém komunitného využívania bicyklov. Ide o skvelý spôsob transportu po meste, ktorý šetrí životné prostredie, pre používateľa je finančne nenáročný a komfortný. Firmám zároveň ponúka priestor na reklamu, z ktorej sa následne platí údržba bicyklov alebo aspoň jej časť. Bicykel si jednoducho požičiate v stojane na jednom mieste, vrátite ho niekde inde. Aspoň tak to vyzerá v mestách ako Viedeň, Londýn, Varšava alebo Berlín.

Na Slovensku sa systém verejných bicyklov rozbieha veľmi pomaly, skôr ide o aktivity nadšencov, ako o zásahy zhora. Podľa aktuálnych informácií by sa verejné bicykle mohli objaviť v uliciach Košíc a Bratislavy už túto jeseň, nie je to však potvrdené. Je však hanbou, že to v hlavnom meste trvá už toľké roky.

Pozreli sme sa však na svetlé výnimky.

Zelený bicykel v Prievidzi

Zdá sa, že najviac sa západnému štandardu bike sharingu približuje Prievidza. Tam je k dispozícii stovka bicyklov a 30 stojanov, z ktorých je možné bicykle brať a vracať. Bicykle je možné rezervovať pomocou smartfónu a cena za ne je ozaj symbolická. Jednorázová jazda stojí 70 centov, mesačný paušál necelých 6 eur, ročné predplatné 39,90. Zelené bicykle v Prievidzi boli tiež prvým komerčným bike sharing projektom na Slovensku.

Arriva Bike v Nitre

Najnovší bike sharing projekt vznikol v Nitre a to v spolupráci s magistrátom a firmou, ktorá prevádzkuje miestne autobusové spoje. Hoci médiami prebehla informácia o tom, že ide o prvý podobný projekt na Slovensku, aj tento článok dokazuje, že tomu tak nie je. To však nič nemení na tom, že Nitra ním získala. Na 7 stanovištiach stojí celkovo 70 bicyklov, ktoré je možné požičať si pomocou aplikácie na smartfóny. Cena je 50 centov na hodinu, počas dlhšieho času je to maximálne tri eurá za 24 hodín, celoročné predplatné stojí 25 eur.

Trnavské Zelené bicykle

V Trnave môžu bicykle využívať študenti miestnych vysokých škôl za symbolický poplatok – na semester alebo celý rok. V obehu je 35 bicyklov zelenej farby, ktoré dobrovoľníci zo študentskej organizácie KOLOKOLO zbierali prevažne od starších ľudí a prerábali do prevádzkového stavu, a tiež 40 bicyklov – dar od magistrátu Trnavy. Pokiaľ ste teda študentom v Trnave, je možné sa zaregistrovať na stránke projektu a využiť takúto možnosť za desaťeurový poplatok na semester.

Žlté bicykle v Kežmarku

Ďalšie mesto, v ktorom sa nadšenci z občianskeho združenia Vlk, ktorý nikdy nespí rozhodli rozbehnúť bikesharing je podtatranský Kežmarok. Tam je v obehu momentálne dvadsať žltých bicyklov, z ktorých desať je upravených starších kúskov, desať pribudlo od sponzora. V meste je niekoľko staníc, kde si môžete bicykel požičať, ak ste registrovaný na stránke projektu.

Komunitné biele bicykle v Bratislave

Ak sa o bike sharingu hovorí ako o komunitnej záležitosti, asi najdoslovnejšie to funguje v Bratislave, kde existuje možnosť požičať si biele bicykle od združení Cyklokoalícia a Cyklokuchyňa. Registrácia online je však podmienená spätnou pomocou pri projekte. To môže byť čokoľvek od pomoci s údržbou bicyklov až po programovanie a prácu na aplikácii. Dôležitý je v tomto prípade osobný kontakt. Ide rozhodne o zaujímavý projekt.

Odporúčame