Vedel si, že na svete je viac stromov ako hviezd v Galaxii? Tieto fakty ťa presvedčia, že naša planéta je úžasná

Photo by Porapak Apichodilok from Pexels

#Sú chvíle a miesta, kde si môžeme uvedomiť tú neskutočnú krásu, ktorá nás obklopuje. Práve tá núti ľudí vybrať sa do hôr, vyšplhať sa na vrcholky a kochať sa výhľadom tak krásnym, že sa nedá vtesnať do slov. Naša Zem, napriek tomu, že ju neustále devastujeme, nás asi nikdy neprestane fascinovať. Toto sú podľa portálu Brightside tie najzaujímavejšie fakty o živote na našej planéte:

#1 Bangladéš má vyšší počet obyvateľov než celé Rusko

Nie vždy platí, že väčšia rozloha automaticky znamená vyšší počet obyvateľov. Zatiaľ čo v Rusku žije celkovo 143,9 miliónov obyvateľov, v Bangladéši ich žije neuveriteľných 165,9 miliónov . Za zmienku určite stojí aj fakt, že má až o 116-tisíckrát menšiu rozlohu než Rusko. Ďalšie potvrdenie toho, že na veľkosti skutočne nezáleží.

#2 Lesy sú naším bohatstvom

Ak sa aj ty rád dívaš v noci na hviezdy a medzi nimi hľadáš tú svoju, možno ťa zaujme nasledujúci fakt. Tušil si, že na našej planéte máme viac stromov než hviezd na Mliečnej dráhe? Podľa štatistík ich množstvo predstavuje približne 3 bilióny, zatiaľ čo hviezd je len 400 miliárd. Počet stromov sa však rapídne znižuje, a to najmä kvôli ich masívnemu výrubu. Sú naším jedinečným bohatstvom, ktoré je potrebné ochraňovať.

Photo by Nikola Jovanovic on Unsplash

#3 V Nemecku je málo mladých

A to si si možno všimol už aj ty. Na dovolenke, nech si kdekoľvek, stretneš predovšetkým postarších nemeckých turistov. Po mladi akoby sa zľahla zem. A je to naozaj tak. Ako uvádza portál brightside.me, mladá generácia vo veku od 0 do 14 rokov predstavuje len 12 percent celkovej populácie Nemecka. A to je žalostne málo. Pre porovnanie: V Keni tvorí tá istá veková skupina viac ako 40 percent populácie.

#4 Počet obyvateľov rapídne rastie

Napriek tomu, že v Nemecku je málo detí, populačná krivka našej planéty rastie raketovým tempom. Za posledné tisícročie vzrástol počet obyvateľov až 22-násobne. Zatiaľ čo okolo roku 1000 bol počet všetkých ľudí na planéte približne 275 miliónov, v roku 2000 žilo na našej planéte približne 6,145 miliárd obyvateľov. Tento počet stále rastie, dnes nás je približne 7,7 miliárd.

Photo by Skitterphoto from Pexels

#5 Cestu okolo Zeme prejde každý z nás

A to nejedenkrát. Počas života spravíme milióny krokov. Ak budeme vychádzať z priemerného počtu krokov, ktorý predstavuje 7 500 krokov za deň, za 80 rokov života prejdeme približne 180-tisíc kilometrov. To je približne toľko, akoby si prešiel okolo rovníka asi 4,5-krát.

#6 Vidieť sneh je skutočná rarita

Kopec čerstvo napadaného snehu, v ktorom sa dá perfektne vyblázniť, milujeme takmer všetci. Avšak mnohí ľudia ho v živote neuvidia. Podľa dostupných údajov až 2/3 obyvateľov našej planéty nikdy nevidelo sneh. To sa však môže zmeniť, pretože vďaka klimatickým zmenám začína padať aj na takých miestach, na ktorých by to nikto nečakal.

pixabay.com

#7 Muži to majú ťažšie

Teda, aspoň čo sa týka rizika úderu bleskom. Podľa webovej stránky allthatsinteresting sú muži zasiahnutí až 6-krát častejšie než ženy. Preto, ak si príslušníkom silnejšieho pohlavia, určite nezabúdaj na bezpečnosť.

Zdroj: brigthside.me, allthatisinteresting.com
Odporúčame