Vďaka sladkému zázraku zo záhradky schudnete do plaviek a budete mať dobrú náladu: Päť fantastických účinkov broskýň

unsplash.com

#S letnými mesiacmi a horúčavami to ľudí čoraz viac ťahá k vode a samozrejmosťou sú aj dovolenky pri mori. Ak chcete vyzerať na fotografiách z prázdnin ako z módneho katalógu, je najvyšší čas niečo urobiť so svojou postavou.

Broskyne pochádzajú z Číny, kde ich začali pestovať pred viac ako 4000 rokmi. Odvtedy sa rozmnožili do celého sveta, pričom dnes je práve Stredomorie považované za najväčšieho pestovateľa broskýň na svete.  Zamatovo chlpaté ovocie sa stalo neoddeliteľnou súčasťou gastronómie.  Pozrite sa na päť fantastických účinkov sladkých broskýň, ktoré sú ideálnym spoločníkom nielen počas leta.

1. Odbúravajú stres a zlepšujú náladu

Mnoho z vás ukončovalo ročník či školu a s tým sú spojené aj záverečné testy a skúšky, hľadanie letnej brigády a mnoho iného. Nečudo, ak ste mali stresujúce obdobie alebo stále pretrváva. Práve broskyne sú pomocníkom v boji so stresom.  Okrem toho, že dokážu človeka upokojiť je preukázané, že aj zlepšujú náladu a to vďaka vysokému podielu niacínu. Ten v kombinácii s horčíkom, zinkom a selénom prispievajú k úsmevu.

unsplash.com

2. Podporujú imunitný systém

Broskyne sú plné najrôznejších vitamínov, ktoré priaznivo prospievajú nášmu organizmu a podporujú imunitu. Tiež udržujú zdravý krvný tlak. Mimochodom, vedeli ste, že Číňania považujú broskyne za symbol nesmrteľnosti alebo dlhovekosti? Aj to je znak toho, že sú pre naše zdravie mimoriadne dôležité.

3. Sexi v plavkách

Ak sa snažíte schudnúť a nedarí sa vám i napriek tomu, že ste skúsili množstvo diét, nezúfajte. Z broskýň takmer vôbec nepriberiete. Svojím zložením naopak podporujú spaľovanie tukov. Je to zapríčinené aj tým, že obsahujú údajne až 85% vody a cca 15% ovocných cukrov, čím zároveň znižujú chuť na sladké.

unsplash.com

4. Krásna pleť

Jedným z množstva vitamínov, ktorý je ukrytý v broskyniach, je vitamín A. Tento druh vitamínu blahodárne vplýva na pokožku. Dodáva bunkám silu, ktorá ich chráni pred starnutím a odvďačí sa vám i vaša pleť. Tento vitamín lieči aj akné.

unsplash.com

5. Oči

Iba málokto sa dokáže vyhnúť času strávenému za počítačom alebo hodinám za mobilom. Ak sa k tomu pridá aj sledovanie televízie, naše oči dostávajú poriadne zabrať. Broskyne sú známe i tým, že obsahujú vysoký podiel betakaroténu, ktorý pomáha očiam a dokáže zlepšiť zrak Alebo minimálne sa vďaka broskyniam nezničí tak rýchlo.

unsplash.com

Využitie

Najlepšie je konzumovať broskyne čerstvé. I napriek tomu sa z nich dá pripraviť veľké množstvo pokrmov, ako je smoothie, zmrzlina, dreň, koláče, lekváre a mnoho iného. Okrem toho sa dajú výborne využiť i i pri príprave domácich masiek na tvár. Popučte dužinu z broskýň a aplikujte si ju na tvár na pár minút.  Výsledok budete vidieť takmer okamžite, vaša pleť bude výrazne osviežená a napnutá.

Pozor!

Ak je broskyňa v niektorom mieste nahnitá, zabudnite na to, že toto miesto vyrežete a ovocie ďalej zjete! Nahnitý kúsok je znakom toho, že je broskyňa napadnutá plesňou.

Odporúčame