Vanessa z Oravy žije pri New Yorku: Opísala nám, ako tam ľudia vnímajú koronavírus

Ilustračný obrázok: Photo by Juan Di Nella on Unsplash

#Koronavírus ochromil životy všetkých. Z niečoho, čo sa javilo iba ako záležitosť Číny, sa vykľul strašiak pre celý svet.

Slovenská republika zaviedla tvrdé opatrenia. Ulice sú prázdne. Ľudia sa navzájom vyzývajú, aby boli doma, a pomohli tak zastaviť rýchlemu šíreniu sa vírusu. Ako túto situáciu zvládajú za Veľkou mlákou? Podarilo sa nám spojiť s 19-ročnou Vanessou, ktorá pochádza z Oravy.

Foto: unsplash.com

Po skončení strednej školy som si chcela dať gap year medzi tým, ako pôjdem študovať na vysokú. Môj malý sen bol dostať sa do USA. Hľadala som možnosti a podarilo sa. Našla som agentúru, cez ktorú robím Aupair. Starám sa o deti, bývam u nich doma a mám to celkom dobre platené. Žijem v malom mestečku blízko New Yorku a som tu už pol roka,“ začína svoje rozprávanie Vanessa.

Pýtame sa jej, ako vnímala prvé správy o koronavíruse, keď vypukol v Číne. Odpovedá, že situáciu sledovala od začiatku a nebrala to na ľahkú váhu. Napriek tomu si nemyslela, že to prepukne až do situácie, akej sme svedkami dnes. Zaujíma nás, ako reagovali ľudia v Amerike.

„Vyhlásenia vlády boli a stále sú také, aby sa ľudia nebáli, upokojujú situáciu, argumentujú tým, že napríklad na chrípku zomrie ročne viac ľudí. Že je to nebezpečné, ale ľudia sa nemusia báť. Hlavne treba dodržiavať prísnu hygienu,“ prezradila. Jej odpoveď však prišla ešte predtým, ako Donald Trump vyhlásil mimoriadnu situáciu.

V okolí sú pozatvárané školy, zatiaľ to ale neprikázala vláda. Nie sú prístupné len miesta, kde sa združuje veľká skupina ľudí, napríklad Broadway. Keď ale cestujem metrom, alebo si všímam ľudí v meste, málokto má na sebe rúško alebo rukavice. Myslím si ale, že hlavne na takýchto miestach je riziko nákazy vysoké.“ 

Ilustračné foto. Zdroj: Gettyimages

Ľudia reagujú na situáciu podobne ako Slováci. Majú strach, čo sa odráža najmä v supermarketoch, ale nejdú sa z toho zatiaľ zblázniť. „Vo veľkých obchodoch chýbajú hlavne hygienické potreby ako toaletný papier, mydlá a utierky na ruky. Je tu deficit balených vôd, keďže väčšina Američanov nepije vodu z kohútika. S potravinami je to zatiaľ ok. Myslím, že sú tu ľudia viac zameraní na hygienu a neboja sa toho, že zostanú hladní.“

Aj keď žije v blízkosti New Yorku, kde situácia zatiaľ nie je taká rapídna ako inde vo svete, možno očakávať, že sa koronavírusu nevyhne ani toto veľké mesto. Vanessa sa pohrávala s myšlienkou, že pôjde späť na Slovensko. Zatiaľ však ostáva v Amerike. Čo si myslí o cestovaní a ľuďoch, ktorí napriek tomu odchádzajú na dovolenky?

„Behala mi po mysli taká myšlienka, či sa nemám vrátiť domov, či to nebude horšie a horšie. Myslím, že ľudia, ktorí stále cestujú a ide im o to, že majú zaplatenú dovolenku, asi nevidia vážnosť situácie. Veď práve tým, že ľudia sa presúvali z miesta na miesto sa to rozšírilo. Takže podľa mňa to je dosť sebecké.“ 

Uzatvára, že situáciu pozorne sleduje aj na Slovensku a opatrenia, ktoré sú prijaté, mohli prísť podľa nej aj skôr. Odporúča ľuďom dodržiavať hygienu a ak niekam idú, aby použili rúško a rukavice.

Odporúčame