V tomto športe sú Slováci veľmocou: V hokejbale sme štvrtý raz majstri sveta. Prečo je to tak?

Hokejbal.sk

#Slovenský hokej zažíva krušné obdobie, v ktorom sa nebezpečne blížime k zónam zostupu. Je to smutná realita športu, v ktorom sme kedysi boli majstrami sveta. V jeho mladšom súredencovi je však Slovensko svetovým fenoménom a veľmocou. Hovoríme o hokejbale, pre našu krajinu najúspešnejšom kolektívnom športe vôbec. Len pred pár dňami si Slováci odniesli z majstrovstiev sveta v českých Pardubiciach štvrté zlato, z toho tretie za sebou.

Tri krajiny

Prvé majstrovstvá sveta v hokejbale sa uskutočnili v roku 1996 práve na Slovensku. Presne v tom istom roku slovenská hokejová reprezentácia pomerne neúspešne debutovala na MS A-kategórie vo Viedni. Naopak, hokejbalisti si na starom zimáku v Bratislave počínali výborne. Vypadli síce v semifinále, no odniesli si bronz. Začala sa tak séria, ktorá je unikátna aj v svetovom kontexte.

Slovensko je totiž v hokejbale jedinou krajinou, ktorá si odniesla medaile zo všetkých doteraz uskutočnených MS. Celkovo je ich teda dvanásť. Okrem nás dominujú ešte dve krajiny. Podľa predpokladov to je Kanada a tiež naši susedi z Česka. Tieto tri reprezentácie nikdy nepustili iný národ k titulu. Kanada má ešte o jeden titul viac ako my. To sa však už môže zmeniť už o dva roky, keď bude Slovensko opäť hostiť najprestížnejší turnaj.

Trikrát na Slovensku

Okrem spomínaných MS v roku 1996 v Bratislave boli najpamätnejšie asi tie, ktoré sa uskutočnili o tri roky neskôr vo Zvolene. Slováci vtedy po prvý raz siahli po zlate, ktorému pomohli aj legendy ľadového hokeja – Pavol Demitra, Jozef Stümpel a Richard Zedník. Okrem toho, že v teniskách za loptičkou behali hviezdy NHL, sme dramatické finále s nájazdovým rozuzlením mohli vidieť aj na obrazovkách. To sa rozhodne podpísalo pod popularizáciou športu. Majstrovstvá sveta sa k nám vratili ešte raz, v roku 2011. Muži doma získali bronz, no potešili nás hokejbalistky, ktoré oslavovali titul.

Úspechy majú aj ženy

Tento rok v Pardubiciach síce skončili štvrté, no v kolekcií majú už okrem zlata aj tri striebra a jeden bronz. Hokejbal tak u nás nie je len mužskou doménou. Keď sa však pozrieme na medailovú bilanciu ženských MS, vidíme v podstate len zrkadlo chlapského turnaja. Cenné kovy si s výnimkou tohto roku odnášajú vždy iba Kanaďanky, Češky a Slovensky.

Nielen letná príprava pre hokejistov

Hokejbal sa často považuje len za letnú prípravku pre hokejistov, no nie je tomu tak. Pod prvé zlato Slovákov sa čiastočne podpísali zmieňované hviezdy NHL. V súčasnosti sa však naša reprezentácia spolieha skôr na špecialistov, s výnimkou pár hráčov z našej ligy.

V hokejbale sa totiž často presadia hráči, ktorým sa to na ľade nepodarilo. Jedným z nich je napríklad brankár Stanislav Petrík, ktorý bol pri všetkých slovenských tituloch. S korčuľami chvíľu chytal v Slovane, Nitre či vo Francúzsku alebo Kazachstane, no skutočnou legendou je v teniskách.

Napriek úspechom problémy

No predsa je jeden z hokejistov, ktorý toho pre tento šport urobil viac, ako iní. Volá sa Jozef Stümpel a aj keď je ešte na ľade stále aktívny, už roky je šéfom hokejbalového zväzu. Aj jeho vklad tak pomáha udržiavať hokejbalovú veľmoc nad vodou. A napriek úspechom to nie je jednoduché, pretože hokejbal nie je olympíjskym športom. To je jeden z dôvodov, prečo má problémy so štátnymi dotáciami. Snáď sa to všetko s aktuálnym titulom majstrov sveta zmení.

Odporúčame