V tomto je Slovensko svetovou veľmocou: Lepšie je na tom už iba susedné Rakúsko

Bratislava.

Zdroj: Adobe Stock

#Aj na Slovensku sa často porovnávame s okolitými krajinami, ktorá je v čom lepšia a ktorá zasa horšia. V jednej záležitosti však patríme na úplnú špičku a závidieť nám môže celý svet. O čo presne ide?

Pitná voda nie je samozrejmosťou

Znie to až šokujúco, ale viac ako dve miliardy ľudí trpia na planéte Zem ešte aj v súčasnosti nedostatkom pitnej vody a dokonca k nej ani nemajú prístup. Len si to predstav, že ty si môžeš kedykoľvek pustiť kohútik, nabrať si plný pohár a napiť sa, prípadne si umyť ruky. Podľa správy WHO z roku 2019 nemá jeden z troch ľudí na svete prístup k bezpečnému zdroju vody. Hrozivá je aj predpoveď, že toto číslo sa má postupne zvyšovať. Aj preto sa v niektorých štátoch ešte stále objavujú choroby, ktoré by už mali patriť do minulosti – napríklad cholera, úplavica, hepatitída typu A či týfus.

Slovensko má bohaté zásoby

Ak v niečom Slovensko patrí medzi najlepšie krajiny na svete, sú to zásoby pitnej vody. Lepšie je na tom už iba susedné Rakúsko. „Najväčšie množstvo podzemnej vody je na území Žitného ostrova. Zväčša sa nachádza 200 až 700 metrov pod povrchom, ale v oblasti Dunaja a Malého Dunaja je prítomná už v hĺbke 100 až 150 metrov,“ prináša presné údaje projekt ministerstva životného prostredia s názvom Zelená linka. Podzemná voda sa dopĺňa zrážkami (dážď, sneh, rosa) a povrchovými vodami (rieky, pramene, kanály). Možno si ani neuvedomujeme, aký poklad vlastne doma máme.

Žitný ostrov je v strednej Európe úplná špička

Na území Slovenska máme 10 chránených vodohospodárskych území. Ide o časti krajiny, v ktorých sa prirodzeným spôsobom tvoria významné zásoby vôd. Žitný ostrov je jednou z nich a je to zároveň aj najväčšia zásobáreň pitnej vody v strednej Európe. „Nachádza sa tu vzácna a kvalitná pitná voda, ktorá potrebuje len minimálnu úpravu (preventívnu dezinfekciu vody dodávanej v sieti verejných vodovodov), aby spĺňala požiadavky na kvalitu pitnej vody,“ poukazuje na jej vzácnosť Zelená linka. Mimochodom, koľko by si tipoval, že máme riek? Až 180! Okrem toho u nás nájdeš aj 245 vodopádov a približne 200 jazier.

Pri čistení sa vyzbieralo 3-tisíc vriec odpadu

Pri príležitosti Svetového dňa vody (22. marec) sa pod záštitou Slovenského vodohospodárskeho podniku a s podporou Lidla konali dobrovoľnícke brigády spojené s projektom Nenechajme to plávať. Vyčistilo sa celkovo trinásť lokalít od západného až po východné Slovensko. Išlo napríklad o Chorvátske rameno v Petržalke, rieku Nitru v Topoľčanoch, Nitre a Bánovciach nad Bebravou, Zemplínsku šíravu, Liptovskú Maru, rieku Hornád v Košiciach a iné lokality. Celkovo sa na čistení zúčastnilo až 700 ľudí a podarilo sa vyzbierať 3-tisíc vriec najrozličnejšieho odpadu.

Bager čistí rieku.
Zdroj: Lidl

Nemáme čas strácať čas

Voda zďaleka neslúži iba na pitie, sprchovanie či umývanie riadu. Vedel si napríklad, že na výrobu jedného trička sa jej minie až 2 500 litrov? Na Slovensku sa každú sekundu spotrebujú v priemere 10,72 m³ podzemnej vody. Treba si však uvedomiť, že aj zdroje našej planéty sú ohraničené, a preto s nimi musíme narábať ohľaduplne a uvážene.

„Ľudia významne zmenili a ďalej menia životné prostredie, žiaľ, nie udržateľne. Nadmerná produkcia odpadu je jedným z hlavných dôvodov klimatickej zmeny, a preto nemáme čas strácať čas. V Lidli podporujeme všetky aktivity, ktorých cieľom je ochrániť prírodu pre ďalšie generácie, a vyzývame na to aj našich zákazníkov, napríklad projektom Nenechajme to plávať,“ povedal Matúš Gála, generálny riaditeľ Lidl Slovenská republika.

Ako môžeš pomôcť aj ty?

Aj pri čistení riek sa vyzbieralo obrovské množstvo plastov. Mikroténové vrecká sú dokonca najčastejšou zložkou odpadu, ktorý znečisťuje naše vodné zdroje. Keď budeš najbližšie nakupovať, vyber si namiesto nich radšej opakovane použiteľné sieťové vrecko. Pokiaľ ho však naozaj potrebuješ, v Lidli zaň môžeš zaplatiť dobrovoľný poplatok 1 cent. Diskont tvoj príspevok zdvojnásobí a výslednú sumu následne venuje práve na čistenie slovenských vôd.

VIAC O PROJEKTE NENECHAJME TO PLÁVAŤ

Advertoriál pripravený v spolupráci so spoločnosťou Lidl.

Zdroj: Hashtag.sk/Advertoriál
Odporúčame