V Tatrách opäť vyrástol unikátny ľadový chrám: Obdivovať ho môžete už tento víkend

Facebook/Tatranský ľadový dóm

#Stalo sa už tradíciou, že sa počas zimy otvára na Hrebienku pri Starom Smokovci ľadový dóm. Tento ľadový chrám sa stal na Slovensku vyhľadávanou turistickou atrakciou, koncertným priestorom a tiež miestom, kde si hovoria páry svoje áno. Pamiatku, ktorú každoročne navštívi desaťtisíce ľudí, otvoria už v piatok 8. decembra. Vstup je zdarma.

Oproti minulosti bude však dóm ešte o niečo mohutnejší. Na výstavbe chrámu sa podieľal tím sochárov zo Slovenska, Česka a Španielska, ale aj dizajnér a sklár slovensko-gréckeho pôvodu Achilleas Sdoukos, ktorý interiér doplní sakrálnými motívmi a symbolmi Tatier.

Môže vás zaujať:
Prechádzka korunami stromov na Slovensku sa stáva realitou: Takto bude vyzerať unikátny chodník

Celkovo sa využilo až 1440 ľadových blokov s hmotnosťou viac ako 190 ton. Aj na využitom materiáli je vidieť, o koľko táto zimná stavba narástla. Vlani totiž využili o sto ton ľadu menej. O zachovanie vhodnej teploty sa stará chladiaca technika a chrám tak bude v prevádzke až do jari. Ako hovorí výkonná riaditeľka miestnej oblasti organizácie cestovného ruchu Veronika Littvová pre agentúru ČTK: „Časť sa pri plusových teplotách roztopí, väčšina stavby sa ale rozoberie.“

 

Odporúčame