V marci budú kiná praskať vo švíkoch: O slovo sa opäť hlási Marvel a uvidíme aj čerstvého držiteľa Oscara

Foto: Cinemax

#Najkratší mesiac tohto roka je definitívne minulosťou a dúfajme, že spolu s ním sa pobralo aj chladné počasie. Aj keď je marec všeobecne vnímaný ako mesiac knihy, nič ti nebráni, aby si so svojou partiou či milovanou polovičkou zašiel do kina na niektorú z noviniek. A že bude z čoho vyberať!

Tešiť sa môžeš nielen na najnovší prírastok do rodiny Marvel Cinematic Universe, no tvojej pozornosti by nemal uniknúť ani unikátny dokument o asistovanej smrti či starý známy príbeh v modernom kabáte. Ktorý z nich si vyberieš ty?

Captain Marvel (7. marec)

Film Captain Marvel sa odohráva v deväťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia a je tak úplne prvým dobrodružstvom z doteraz nevideného obdobia filmového sveta Marvel. Film sleduje príbeh Carol Denversovej, z ktorej sa stala jedna z najmocnejších superhrdinek sveta. Keď sa Zem dostane do vojny medzi dvoma mimozemskými rasami, Denversová sa ocitá s malou skupinou spojencov priamo v srdci konfliktu.

Green Book (7. marec)

Green Book je inšpirovaný skutočným príbehom odohrávajúcim sa v šesťdesiatych rokoch v Amerike, ktorá nebola prívetivým miestom najmä pre pretrvávajúci rasizmus. Tony Lip (Viggo Mortensen) je taliansko-americký vyhadzovač z robotníckej triedy, ktorý príjme prácu šoféra pre Dr. Dona Shirleyho (Mahershala Ali), vysoko vzdelaného pianistu afroamerického pôvodu.

Dvaja úplne odlišní ľudia sa tak spolu vydávajú na dvojmesačné koncertné turné do miest na juhu, kde je rasizmus ešte stále hlboko zakorenený. No pred nimi samotnými sa otvára cesta k zmysluplnému a jedinečnému priateľstvu.

Čarovný park (14. marec)

Vymýšľať atrakcie, aké svet ešte nevidel, je pre June a jej mamu ta úplne najlepšia zábava. Vo svojej predstavivosti vysnívali čarovný park, v ktorom všetky tie dychberúce a fyzikálne zákony popierajúce atrakcie riadia hovoriace zvieratká s veľmi vyhranenou osobnosťou. June však nie je len rojko, ale aj veľmi praktické dievča, ktorá skúša aspoň niektoré z tých fantastických modelov reálne postaviť z toho, čo má práve k dispozícii.

Po nešťastnej nehode sľúbi, že už prestane vymýšľať a fantazírovať. Jedného dňa ju však osud zavedie na opustené miesto, kde kedysi skutočne existoval zábavný park, aký si vysnívala. Dokáže June opäť prebudiť svoju fantáziu a zastaviť zánik tohto raja atrakcií? Tunajší hovoriaci zvierací personál na ňu dosť spolieha. Inú nádej totiž nemajú.

Sklenená izba (14. marec)

Na kopci nad Brnom vyrástol na začiatku tridsiatych rokov minulého storočia mimoriadny dom – majstrovské dielo modernistickej architektúry z betónu a ocele z dielne slávneho architekta von Abta. Stredobodom domu je Sklenená izba, nad ktorou sa tají dych. Von Abt túto jedinečnú stavbu navrhol pre bohatého podnikateľa Viktora Landauera, jeho ženu Liesel a ich rodinu.

Sklenená izba sa stáva nielen architektonickým skvostom, ale aj synonymom krásy, modernosti, otvorenosti, rovnako tiež symbolom nádeje mladého československého národa, symbolom budúcnosti. Mimoriadny príbeh, ktorý rozhodne stojí za to vidieť v kine.

Dobrá smrť (21. marec)

Nevyliečiteľne chorá Janette by rada ukončila svoj život dôstojne, preto sa rozhodne pre dobrovoľnú, lekárom asistovanú smrť. Keďže tú vo Veľkej Británii, kde žije, neumožňujú, rozhodne sa odcestovať do Švajčiarska. Cestu musí naplánovať skôr než jej to rýchlo postupujúca choroba znemožní. Syn Simon, ktorý po nej zdedil svalovú dystrofiu, má pre matkino rozhodnutie viac pochopenia než dcéra Bridget.

Vlastníme svoj život, alebo on vlastní nás? – to je hlavný motív nového slovenského filmu. Snímka s výrazne sugestívnou kamerou využíva postupy hraného filmu a do skutočného príbehu Janette pútavo vplieta charaktery a životné príbehy jej najbližších.

LOVEnie (21. marec)

Ktoré dievča by nemalo rado svadby! Môže si vziať krásne šaty, nechá si navrhnúť svadobnú tortu a vezme si muža svojho srdca. Teda … väčšina z nich. Eliške sa tá posledná časť veľmi nevydarila. Jej ženích totiž v rozhodujúcej chvíli povedal…“Nie“. A utiekol od oltára s prosbou, či by sa mohla do konca týždňa vysťahovať. To dokáže dievčaťu pokaziť svadbu.

Eliška má ale skvelú kamarátku Paťu, ktorá je akčná a s ničím si „nerobí hlavu“, a tiež chápavú mamu, skvelú ženu činu. Hneď majú riešenie a presvedčia Elišku, aby sa na chvíľu nasťahovala k nevlastnému bratovi Richardovi. Richard je vášnivý včelár, pri jednom stole obeduje s myšou a žiadnu rozmaznanú babu do svojho bytu nechce. Je čas založiť profil na zoznamke, a vrhnúť sa do randenia naslepo.

Dumbo (28. marec)

Majiteľ cirkusu Max Medici poverí bývalú hviezdu Holta Farrier a jeho deti Milly a Joea, aby sa starali o novorodeného slona, ktorý je svojimi obrovskými ušami na smiech publiku v upadajúcom cirkuse. Ale potom, čo sa zistí, že Dumbo vie lietať, zažíva cirkus neuveriteľný návrat. Zároveň sa o Dumba veľmi zaujíma podnikateľ V.A. Vandevere, ktorý angažuje „podivného tlstokožca“ pre svoj najnovší zábavný podnik Dreamland.

Dumbo stúpa na vrchol slávy vďaka spoločným vystúpeniam s očarujúcou a okázalou kráľovnou vzduchu Colette Marchantovou. Čoskoro však Holt Farrier zisťuje, že pod nablýskaným povrchom zábavného podniku Dreamland, sa skrýva nejedno temné tajomstvo.

My (28. marec)

Štastná rodinka na letnom byte, ktorej prázdninovú pohodu naruší štvorica votrelcov. Tradičná hororová zápletka? Ani omylom. V podaní oscarového scenáristu a režiséra Jordana Peelea ide o totálne niečo nové, niečo čo divákov zmetie rovnako ako jeho predchádzajúci horor Uteč. Adelaide Wilsonová prichádza s manželom a dvoma deťmi na prázdninový pobyt na chatu na kalifornskom pobreží, kde ako malá trávila prázdniny.

Na prvý pohľad vyrovnaná a spokojná žena v sebe skrýva veľké trauma z detstva a hneď po príchode v nej reťaz zdanlivo nevinných udalostí vyvolá silnú paranoju a pocit, že rodinná idylka veľmi skoro skončí. Predtucha sa premení na realitu, keď sa uprostred noci na príjazdovej ceste k domu objaví štvorica podivínov, ktorí na rodinu ihneď zaútočia. Desivá nočná mora je o to strašnejšia, že útočníci vyzerajú rovnako ako Wilsonovci. Majú však v rukách zbrane a neváhajú ich použiť.

Dostal si chuť zájsť na niečo do kina? Pozri na program CINEMAXU vo vašom meste!

Špeciálne akcie na Slovensku

Pokiaľ nie si práve nadšencom mainstreamu, respektíve ťa žiadna zo snímok (z nelogických dôvodov) nezaujala, máme pre teba aj niekoľko skvelých akcií. Tou najväčšou bude tento mesiac bezpochyby 26. ročník Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest. A čím bude tento ročník výnimočný? Až tri slovenské filmové podujatia sa po prvýkrát prepoja a v marci tak spravia z Bratislavy centrum stretnutí medzinárodných a domácich filmových profesionálov aj fanúšikov.

Kino Lumière bude okrem toho hostiť od 6. do 12. marca 2019 už po šiestykrát v rámci Mesiaca frankofónie festival Crème de la Crème. Ten v rámci týždňa francúzskeho filmu organizuje Francúzsky inštitút na Slovensku v spolupráci s Film Europe a medzi slovenskými kultúrnymi podujatiami si už našiel svoje miesto. Nejde však len o Bratislavu. Týždeň francúzskeho filmu znamená totiž premietanie až v 24 slovenských mestách.

Košické kino Úsmev zostane aj v marci verné cestovateľským potulkám. Tentokrát môžeš zavítať do mimoriadne pozoruhodnej a rozporuplnej krajiny, ktorá je nechválne známa celému svetu. Severná Kórea skrz objektív Romana Haráka si ťa určite podmaní.

Zdroj: Cinemax, csfd.cz,
Odporúčame