Už dnes v noci odovzdajú najcennejšie sošky Hollywoodu: Ktorý z týchto filmov si odnesie Oscara?

Rebríček 30 najlepších filmov, ktoré sú v skutočnosti remaky

Pripravili sme si pre teba rebríček 30 najlepších filmov, ktoré sú v skutočnosti remaky (Zdroj: Warner Bros. Pictures)

#Už o pár hodín sa svet dozvie mená víťazov 91. ročníka odovzdávania cien Akadémie, ktoré sú inak známe aj ako Oscary. Na najprestížnejšiu cenu za najlepší film je momentálne nominovaných osem snímok. Na drvivú väčšinu z nich sme ti v priebehu roka priniesli recenzie, v ktorých sme ti prezradili naše pocity. Čo si o adeptoch myslíme a kto má najväčšiu šancu na víťazstvo?

Zrodila sa hviezda (A Star Is Born)

Vo filme Zrodila sa Hviezda sa v hlavných úlohách predstavil štvornásobný držiteľ nominácie na Oscara Bradley Cooper a spevácka pophviezda Lady Gaga. Kým pre Bradleyho Coopera ide o režisérsky debut, pre Lady Gaga o jej prvú hlavnú rolu vo filme. V novom spracovaní romantickej drámy Zrodila sa hviezda, stvárni Bradley Cooper ostrieľaného muzikanta Jacksona Mainea, ktorý objaví a zamiluje sa do začínajúcej speváčky Ally (Lady Gaga). V našej recenzii sme nešetrili slovami chvály  a prečítať si ju môžeš pod týmto odkazom.

Ally svoj veľký sen o hviezdnej kariére vzdala, pokým ju Jack neprinúti vyjsť na pódium pod svetlá reflektorov. Ale keď jej raketový štart zatieni jeho vlastnú kariéru, Jack stále obtiažnejšie nesie svoj ústup z veľkých pódií a o to viac bojuje so svojimi vnútornými démonmi. Príbeh získal už 25 nominácií na Oscara. Ide totiž už o štvrtú verziu tohto populárneho filmu, ktorý do kín prišiel už v roku 1937, 1954 a 1976. Aj napriek nepopierateľnej kvalite Cooperovej režisérskej prvotiny je naozaj iba veľmi malá šanca na zisk najcennejšej sošky. Veľkú šancu má však skladba Shallow nominovaná na Najlepšiu pieseň.

Zelená kniha (Green Book)

Green Book je inšpirovaný skutočným príbehom odohrávajúcim sa v šesťdesiatych rokoch v Amerike, ktorá nebola prívetivým miestom najmä pre pretrvávajúci rasizmus. Tony Lip (Mortensen) je taliansko-americký vyhadzovač z robotníckej triedy, ktorý príjme prácu šoféra pre Dr. Dona Shirleyho (Mahershala Ali), vysoko vzdelaného pianistu afroamerického pôvodu. Dvaja úplne odlišní ľudia sa tak spolu vydávajú na dvojmesačné koncertné turné do miest na juhu, kde je rasizmus ešte hlbšie zakorenený.

No pred nimi samotnými sa otvára cesta k zmysluplnému a jedinečnému priateľstvu. Jeden z najväčších favoritov na zisk zlatej sošky za Najlepší film svoje postavenie upevnil po zisku troch Zlatých Glóbusov. Ak máš pocit, že si snímku na Slovensku nevidel, tak máš pravdu. Premiéra je u nás naplánovaná až na 7. marca.

Roma

Snímka sleduje príbeh slúžky Cleo (Yalitza Aparicio), ktorá v 70. rokoch pracuje v domácnosti obyčajnej rodiny. Aj keď Cuarón vychádza zo svojich vlastných spomienok, je to práve Cleo, ktorá je hlavnou postavou. Pre rodinu zo strednej vrstvy pracuje už mnoho rokov, preto ju všetci vnímajú ako jej súčasť. Životné nástrahy však dobehnú aj ju.

Na ploche dvoch hodín sledujeme príbeh ženy, rodiny, o ktorú sa stará a okrajovo taktiež turbulentné zmeny spoločnosti v 70. rokoch minulého storočia v Mexiku. To všetko z jednoduchosťou, ktorá nebude stráviteľná pre každého diváka. Režisér sa totiž snaží čo najvernejšie zachytiť úplne obyčajné aspekty ľudského života so všetkým, čo k tomu patrí. Roma zabojuje až o 10 sošiek, pričom viac ti o projekte prezradí už naša recenzia. 

BlacKkKlansman

Sedemdesiate roky, Colorado Springs v USA a mladý černoch vstupuje do polície. Ako jediný príslušník svojej rasy a aj preto je pridelený do nudnej práce v archíve. Keď sa mu z podzemia policajnej stanice podarí dostať na svetlo, podarí sa mu na základe jedného telefonátu infiltrovať do miestnej organizácie Ku Klux Klanu. Samozrejme, len za pomoci hlasu, v osobnom kontakte ho musí nahradiť jeho biely kolega. Film je doslova nasiaknutý retro atmosférou, no viac ako kulisy a outfity postáv zaujme jeho humor. Ten je trpký a čierny, no funguje výborne.

Odľahčuje tak vážne veci, ktoré sa v tom čase v Spojených štátoch diali a dejú viacmenej dodnes – diskriminácia na základe rasy, policajti, ktorí považujú černochov za menejcenných a tichá tolerancia svíň z Ku Klux Klanu. Nevysmieva sa z nich, práve naopak, humorom na ne upozorňuje. Snímka sa pravdepodobne neprebojuje ani do najužšieho výberu, no aj tak ide o mimoriadne hodnotný film, ktorého príbeh v našej domovine zostal nedocenený.

Favoritka (The Favourite)

Na začiatku 18. storočia vládne Veľkej Británii kráľovná Anna (Olivia Colman), posledná z rodu Stuartovcov, ktorá sa do histórie zapísala skôr neslávne. Je plachá a prehliadaná, trpí bolestivou dnou a nie je ani veľmi vzdelaná, čo z nej činí perfektnú obeť manipulátorov. Jej jedinou oporou v živote je lady Sarah (Rachel Weisz) a ich vzťah postupne prerastá skoro až do akejsi milostnej symbiózy. Sarah vďaka tomu za neistú kráľovnú prakticky vládne sama. Spoza jej trónu robí všetky dôležité rozhodnutia o chode štátu.

Zároveň si svoju pozíciu ostro stráži a nikoho, kto by sa pokúsil kráľovnú ovplyvniť, k nej nepustí. Podcenila len svoju sesternicu Abigail (Emma Stone), ktorá na dvor prišla prosiť o prácu služobnej potom, čo jej rodina zbankrotovala. Sarah ju z ľútosti prijala. Netuší však, že by ctižiadostivá Abigail mohla ohroziť jej rolu kráľovninej favoritky. Zatiaľ čo Abigail vďaka svojej obľube u panovníčky rýchlo stúpa spoločenským rebríčkom, od Sarah sa začína priazeň odvracať. A to nemôže zostať bez pomsty. Skvelé herecké výkony a nadšené ohlasy kritikov snímku rozhodne v tomto boji favorizujú.

Čierny Panter (Black Panther)

V neznámych afrických končinách, ďaleko v jednej z najhlbších džunglí sveta, sa nachádza malá domorodá krajinka zvaná Wakanda. Jej na prvý pohľad zastaralí obyvatelia sú v skutočnosti najvyspelejšou civilizáciou na Zemi. Väčšinu vyspelých technológií vyvinuli najmä vďaka kovu zvanému vibranium, ktorý má schopnosť pohlcovať energiu. Svoje tajomstvo starostlivo ochraňujú, pretože ak by sa vzácny kov dostal do nesprávnych rúk, dôsledky pre ľudstvo by boli hrozivé. Hlavným strážcom Wakandy a jej tajomstiev je sám náčelník T´Challa, ktorý v súlade s tradíciou svojej domoviny nosí prezývku Čierny Panter.

V prvom rade si odpovedzme na otázku, je projekt od Marvelu hodný bojovať o titul Najlepšieho filmu? Samozrejme, že áno. Snímka je prelomová a umlčala azda každého, kto sa oháňa blacklashom. Je však Black Panther hodný získu snímky za Najlepší film? Samozrejme, že nie. Otázkou je, ako sa postavia členovia Akadémie k filmu, ktorý je stelesnením toho, po čom černošská komunita v Hollywoode volala už roky.

Vice

Film režiséra Adama McKaya rozpráva príbeh Dicka Cheneyho (Christian Bale), nepríjemného byrokratického tajomníka z Washingtonu, neskôr viceprezidenta Spojených štátov za vlády prezidenta Georgea W. Busha (Sam Rockwell). Film opisuje, ako sa z Cheneyho za podpory jeho manželky Lynne (Amy Adams) stal najmocnejší muž svojej doby a ako sa s ostatnými americkými ministrami podieľal na obraze sveta, ako ho poznáme dnes.

V kinách na Slovensku sa filmu pravdepodobne ani nedočkáme. Opäť pritom ide o jednu zo snímok, ktorej sa dávajú iba minimálne šance na zisk zlatej sošky za Najlepší film. Najväčšiu pozornosť púta iba šokujúca telesná premena Christiana Balea, ktorými je herec už roky známy. Na tomto poli má zároveň aj veľkú šancu (popri Rami Malekovi) na zisk ceny za Najlepšieho herca v hlavnej úlohe.

Bohemian Rhapsody

Film mapuje raketový vzostup nekonvenčnej skupiny prostredníctvom ich revolučného zvuku a ikonických skladieb, ako napríklad We Will Rock You, We Are the Champions alebo práve Bohemian Rhapsody. Ich príbeh začína bleskovým štartom, pokračuje neriadenou životnou špirálou a vrcholí nezabudnuteľným, strhujúcim vystúpením na koncerte Live Aid v roku 1985.

Na jeho pódiu Queen v čele s charizmatickým Freddiem predviedli jednu z najväčších šou v histórii rocku. Ich hudba bola a stále je obrovskou inšpiráciou pre celý svet. Bohemian Rhapsody je oslavou rockovej skupiny Queen, jej hudby a predovšetkým Freddieho Mercuryho, ktorý svojou tvorbou aj životom vzdoroval všetkým stereotypom. Vďaka tomu sa stal jedným z najvýraznejších umelcov svojej doby.

Perfekný výkon Rami Maleka vyrazil dych mnohým a koniec koncov bol odmenený aj Zlatým Glóbusom a cenou za Najlepší film v kategórii komédia a muzikál. Podarí sa kritikmi najhoršie hodnotej snímke, ktorá za posledné roky získala Zlatý Glóbus, zopakovať úspech aj v Dolby Theatre na slávnostnom odovzdávaní Oscarov? Pravdepodobne nie, no išlo by o milé prekvapenie.

Zdroj: hashtag.sk, cine-max.sk, csfd.cz
Odporúčame