Uteč od všetkého toho predvianočného zhonu: Tieto filmy ovládnu v decembri naše kiná

Zdroj: Cinemax

#Koniec roka sa už nezadržateľne blíži a ty už pravdepodobne panikáriš z toho, že nemáš nakúpené darčeky takmer pre žiadneho člena rodiny. V škole zachraňuješ pred skúškovým čo sa dá a všetko ti už začína akosi prerastať cez hlavu. My ťa úplne chápeme a odporúčame ti, aby si aspoň na pár hodín od všetkého vypol. A kde sa ti to podarí lepšie, ako vo svete plnom fikcie, napínavých príbehov a dychberúcich zážitkov? Poď sa s nami pozrieť na to, aké ťaháky na teba čakajú v decembri v kinosálach po celom Slovensku.

Smrteľné stroje (6. december)

O sto rokov bude svet len umierajúcou nehostinnou pustinou, križovanou obrovskými strojmi na kolesách, ktorých primárnou snahou je nachádzať zostávajúce zdroje obživy a surovín. V tieto monštrá sa premenili pôvodné mestá. Sídlia na kolesách, sú plné ľudí a najväčším a najmocnejším z nich je Londýn. Ten sa rozrastá aj vďaka pohlcovaniu menších strojov, ktoré sa objavia v jeho ceste. Týmto spôsobom sa v Londýne ocitne aj Hester Shaw, tajomné dievča so zjazvenou tvárou, ktorá má nevyriešené účty s vládcom Londýnu Thaddeusom Valentinom.

Lenže i Thaddeus je rád, že Hester vidí. Dievča má v držaní predmet, s ktorým by sa mohol stať najmocnejším mužom na svete. Smrteľné stroje patria k vysnívanému projektu Petera Jacksona, režiséra trilógie Pán prsteňov a Hobita. Práve komplikované natáčanie druhého spomínaného mohlo za to, že Peter Jackson prenechal réžiu tohto filmu svojmu dlhoročnému spolupracovníkovi Christianu Riversovi a „uspokojil“ sa len s rolou producenta.

Záhada Silver Lake (6. december)

Po znamenitom metahorore Neutečieš sa osobitý režisér David Robert Mitchell vydal na halucinogénny výlet po Los Angeles. Jeho meandrujúci neonoir Záhada Silver Lake sa točí okolo tridsaťtriročného Sama, ktorý sa po zmiznutí svojej záhadnej susedky Sarah púšťa do surreálneho pátrania, aby dekódoval tajomstvá, škandály a konšpirácie ukrývajúce sa v hlbinách Mesta anjelov. Hypnotický a zábavný thriller bezmála lynchovského razenia poháňa tak ústredná obsedantná figúra, ako aj vycibrený soundtrack, dejové zvraty a nespočetné popkultúrne referencie.

Robin Hood (6. december)

Ostrieľaný bojovník Robin z Loxley a jeho maurský veliteľ sa po dlhých rokoch strávených na križiackych výpravách vracajú domov. Anglicko sa však veľmi zmenilo – všade vládne korupcia a strach. Preto im nezostáva nič iné, len opäť zobrať do rúk zbrane a postaviť sa na odpor. Nové spracovanie legendárneho príbehu prináša divákom vzrušujúce dobrodružstvo, nabité akciou, dokonale prepracovanými bojovými scénami a samozrejme nadčasovou romantikou. Zahraničné recenzie sú síce zatiaľ zmiešané, no boli aj na Kráľa Artuša, ktorý nakoniec obstál veľmi dobre. Nechajme sa teda prekvapiť.

Aquaman (13. december)

Ďalší superhrdina zo sveta DC Comics poodhalí svoj pôvod v akčnom dobrodružstve odohrávajúcom sa tentokrát v dychvyrážajúcom podmorskom svete siedmich morí. Arthur Curry v podaní Jasona Momou je z polovice človek a z polovice obyvateľ bájnej Atlantídy, ktorý na svojej životnej ceste musí čeliť pravde o tom, kým v skutočnosti je, ale aj tomu či si zaslúži byť…hrdinom – Aquamanom. Zo zámoria sa ozýva, že ide o najlepší filmový projekt od DC univerza, čomu skutočne chceme veľmi veriť. Nakopnutie už teda určite potrebuje.

Spider-Man: Paralelné svety (13. december)

Toto bude skutočne mocné. Nosiť modro-červenú masku nikdy nebolo nebezpečnejšie! Po tom, čo tínedžera Milesa Moralesa pohryzne rádioaktívny pavúk, musí sa naučiť, ako sa stať Spider-Manom. Pomôže mu v tom Peter Parker a ďalší pavúčí hrdinovia, ktorých diabolský Kingpin preniesol z iných dimenzií. Podarí sa im Kingpina zastaviť skôr, než Brooklyn zhltne čierna diera?

Kreatívne duo Phil Lord a Chris Miller, ktorí majú na svojom konte také projekty, ako LEGO Movie či 21 Jump Street, nám ukážu Spider-Mana v novom svetle, s použitím jedinečnej technológie animácie. Na webe Rotten Tomatoes svieti po 42 recenziách stále 100%, recenzenti nešetria slovami chvály a aby toho nebolo málo, tak štúdio Sony už teraz ohlásilo pokračovanie!

Bumblebee (20. december)

Charlie Watsonová oslavuje osemnásť, ale veľa dôvodov k radosti nemá. Nádej, že od rodiny dostane vysnívané auto, sa rozplynie vo chvíli, keď rozbalí trápne darčeky. Až majiteľ autobazáru a vrakoviska, u ktorého brigáduje, sa nad ňou zľutuje a daruje jej žltý Volkswagen Chrobák, ktorý však spadá skôr do kategórie dar-nedar. Charlie ho dokáže rozchodiť aspoň natoľko, že s ním doskáče domov do garáže, kde sa ho pokúsi opraviť. S Autobotom Bumblebeem sa spriatelí pozoruhodne veľmi rýchlo, napriek tomu, že ten s ňou kvôli poškodeniu nemôže komunikovať inak než prostredníctvom útržkov pesničiek z autorádia.

Vzhľadom k tomu, že Bumblebeeho pomerne intenzívne hľadajú nepriateľsky naladení Deceptikoni z jeho rodnej planéty a podobne nebezpečný vládny agent Burns (John Cena), nebudú mať Charlie a Bumblebee na bližšie zoznámenie čas a priestor. Na úteku pred nepriateľmi však zistia, že navzdory všetkým predpokladom môžu byť v tomto nesúrodom tandeme neporaziteľní. Aby sme mali jasno v časovej línii, príbeh predchádza všetky diely predchádzajúcich Transformers.

Návrat Mary Poppins (27. december)

Walt Disney uvádza nové dobrodružstvá legendárnej magickej pestúnky. Kúzelná pestúnka Mary Poppins sa vracia v novom originálnom príbehu, aby s pomocou veselého údržbára pouličných lámp Jacka a svojich jedinečných čarodejníckych schopností pomohla Michaelovi a novej generácii rodiny Banksových nájsť radosť a šťastie po osobnej strate. Mary tiež zoznámi deti s množstvom svojráznych postáv vrátane svojej sesternice Topsy v podaní Meryl Streep. Že by opäť získala nomináciu na Oscara?

Tieto a množstvo ďalších filmov si môžeš pozrieť v sieti kín CINEMAX, tak neváhaj a kupuj vstupenky.

Špeciálne akcie na Slovensku

Keďže kinozážitok nekončí len za hranicami multiplexov, každý mesiac pre teba vyberáme rôzne akcie, na ktorých by si ako filmový fanúšik nemal chýbať. Bratislavské kino Lumière si pre teba pripravilo Global Migration Film Festival 2018. Tu na teba 4. a 5. decembra čakajú výnimočné filmy o jednom z najväčších fenoménov súčasnosti, o migrácii. Aby toho nebolo málo, tak od 3. decembra môžeš navštíviť výstavu Jan Švankmajer a jeho priatelia, ktorej súčasťou bude aj prehliadka režisérových filmov: Prežiť svoj život (2010), Niečo z Alenky (1987), Lekce Faust (1994), Spiklenci slasti (1996), Otesánek (2000), Šílení (2005), Hmyz (2018).

Pokiaľ zase túžiš po sprostredkovanom cestovateľskom zážitku, určite nevynechaj návštevu košického Kina Úsmev, ktoré bude 12. decembra pokračovať v sérii cestovateľské kino. Poslednou zastávkou v tomto roku bude Nórsko a ty si viac o celej udalosti môžeš prečítať po kliknutí na tento odkaz.

Zdroj: CinemArt, Cinemax, csfd.cz, Forum Film,
Odporúčame