Úspešne podniká 10 rokov a so skúsenosťami sa delí so svetom: Alex ti prezradí, ako rozbehnúť vlastný biznis

Alexandr Fryč (zdroj: A.F.)

#Podnikateľ a autor knihy Můj první biznis Alexandr Fryč na základe svojho 10-ročného pôsobenia nabáda do podnikania aj ďalších mladých ľudí. Vo svojej knihe a videách prináša praktické rady a skúsenosti, ako začať, či už s klasickým, alebo online biznisom. Svojimi myšlienkami búra zažité mýty a vysvetľuje, ako to v dnešnom svete naozaj chodí. Podelil sa o ne aj v našom rozhovore.

Ako podľa teba dnes ľudia vnímajú podnikanie?

Stretávam sa s tým, že niektorí majú z vlastného biznisu často zbytočný strach či určité skreslené predstavy. Pokiaľ niekto nosí v hlave nápad, mal by to aspoň vyskúšať.

Mnohých však odrádzajú práve veľké finančné výdavky, ktoré sa so štartom vlastného biznisu spájajú. Je to opodstatnené?

Nie je pravdou, že do podnikania musíte vždy dávať obrovský štartovný kapitál. Okrem toho žijeme v dobe, v ktorej sú informácie napríklad o tom, ako urobiť web, ako sa presadiť na internete, jednoducho k dispozícii. Podnikanie nebolo nikdy jednoduchšie než dnes. Ale v tom je možno aj problém… Existuje aj plno pseudopodnikateľov. O to je ale širšie sito, a to oddelí tých, ktorí nie sú ochotní dať do svojho projektu maximum. Osobne som začínal v podstate od nuly. A to predávam fyzické produkty držané skladom. Všetko sa dá, keď sa chce. Moje začiatku sú asi na dlhšie, no ak by to niekoho zaujímalo, viac nájde na mojom blogu. 

Je teda podnikanie podľa teba pre každého? 

Možnosť skúsiť to má určite každý. Viesť úspešný biznis dosiahne však zhruba iba desatina. Úspech však môže pre každého znamenať niečo iné. Ako som spomínal, pokiaľ má niekto nápad, ktorý je realizovateľný, ale nepokúsi sa o to, môže to byť jedna z vecí, ktoré by mohol neskôr ľutovať. Nechcem znieť morbídne, ale je celkom fajn prečítať si literatúru, v ktorej sa popisuje na čo ľudia myslia pred smrťou. Toto sú presne tie veci.

A čo pre teba znamená úspech v podnikaní?

Je to v prvom rade o slobode. Robiť si veci po svojom. Nevstávať nikam každý deň do rutiny. Z toho by som sa zbláznil. Taktiež finančná sloboda je pre mňa dôležitá. Nemyslím tým však prácu do úmoru s túžbou po rýchlych miliónoch. Mne pre klasifikáciu úspechu stačí vedieť, že pracujem málo a zarábam viac než spotrebujem. A pritom mám slušný životný štandard. Môžem letieť 3-krát do roka niekam, kde je pekne, kvalitne sa stravujem, kupujem si, čo práve potrebujem, sponzorujem svoje koníčky či vedľajšie projekty, podporujem svoju rodinu a ešte ostane dosť na úspory. To ma robí šťastným.

Biznis je najmä o peniazoch. Ako veľmi sú pre teba čísla na účte dôležité?

Asi sa to ťažko meria peniazmi. Pre mňa je najcennejší čas a zdravie. Poznám vrcholových manažérov, ktorí sú zamestnanci a zarábajú viac než ja, ale ich dom je prázdny. Od rána do večera drú do úmoru, aby bolo na leasingy a hypotéky. Žena a deti ich vidí len večer pár hodín, než odpadnú únavou. A je to zamestnanie. Kedykoľvek im môže prísť správa, že už zajtra nemusia chodiť. Ale keď niekde povedia, že zarábajú 12.000 EUR mesačne, sú za kráľov. Týmto nechcem zhadzovať vrcholových manažérov. Určite si svoje pozície museli vydrieť a zaslúžiť. Príde mi to však ako dobrý príklad.

Je lepšie mať jednu veľkú firmu, alebo radšej viac menších projektov? 

Myslím si, že je dobré mať jednu hlavnú firmu, ktorá generuje peniaze a zabezpečuje nás, a potom druhú pre radosť. Nemyslím tým ale, že tá prvá nemôže byť zároveň pre radosť. Ja rád začínam niečo nové a baví ma tvoriť, preto pracujem rovno na dvoch takýchto vedľajších projektoch. Prvým je jamujam.com. Jedná sa o unikátnu sociálnu sieť, alebo lepšie povedané aplikáciu, kde sa môžu prepájať muzikanti a spoločne tvoriť hudbu zatiaľ nevídaným spôsobom. Je to taký Facebook, ale hudobný, s nahrávacím rozhraním, kde namiesto statusov a fotiek, povedzme jedla, dávate hudbu, do ktorej sa vedia priatelia či fanúšikovia pripojiť. Zatiaľ je to v rozvoji.

Bolo náročné takúto platformu rozbehnúť?

Zhltlo to okolo pol milióna korún (Kč) mojím investovaním, a keby nebolo zaangažovaných ľudí, ktorí tu a tam urobia niečo zadarmo alebo za symbolickú cenu, bolo by to omnoho viac. Akonáhle sa projekt rozhýbe a dostane sa medzi ľudí, bude to zarábať. To určite. Ale ako sa zvykne hovoriť, nehrotím to – je to skôr srdcovka. Zároveň tvorím niečo absolútne inovatívne. V tom sa rád vyžívam. Je to úplne niečo iné, ako keby som tvoril tisíci e-shop s topánkami. To by ma nebavilo. 

Prezradíš nám niečo aj o svojom druhom projekte?

Mojou druhou srdcovkou je online program Podnikáním ke svobodě, s ktorým súvisí aj kniha. Tá odráža 10 rokov môjho podnikania. Je to pre mňa také zadosťučinenie osobnej dekády úspešného podnikania. Tiež mám pocit, že je potrebné splatiť nejaký dlh spoločnosti. Touto formou by som rád podporil začínajúcich podnikateľov a pomohol im v pár veciach. Knižka je unikát. Nie je to len o osobnostnom rozvoji alebo pozitívnom myslení, či o tom, ako postaviť fungujúci web. Samozrejme, popisujem tam i technické záležitosti z online marketingu, ale je to hlavne o tom, ako to prakticky chodí. Svoje skúsenosti popisujem voľnou formou, tak, aby bol obsah stráviteľný pre každého. Ten, kto bude chcieť pomôcť viac, má možnosť vstúpiť do členskej sekcie, kde ho môžem v podnikaní viesť ešte ďalej.

zdroj: A.F.

Tvoja kniha je určená iba začínajúcim podnikateľom?

Rád by som sa venoval hlavne tým, ktorí sú na začiatku. Ale či to bude podnikateľ, ktorý začína a potrebuje vedenie, pretože nemá skúsenosti, alebo svoj biznis má už nejaký čas, no potrebuje aplikovať nové metódy a spôsoby, ktoré mu môžu pomôcť, je to dosť podobná skupina. Kniha „Můj první byznys“, ako aj celý koncept programu Podnikáním ke svobodě je určený každému, kto sa rád vzdeláva a rastie v tejto oblasti. Verím, že i tí vysoko kvalifikovaní a úspešní si v knihe či v náučnom videu nájdu čo i len jednu vetu, ktorá im uľahčí život. 

V podnikaní sa pohybuješ už 10 rokov. Je to šťastie, talent alebo si mal aj ty zo začiatku nejakého mentora?

Aj keby som mal neviem aký prirodzený talent, aj ten je určite dobré rozvíjať s mentorom či učiteľom. Pokiaľ máte predpoklady na hranie na klavíri, tak je vám v podstate nanič, ak ho nemáte doma, nemôžete na ňom cvičiť, a pokiaľ talent niekto nerozvinie a nevedie vás. Aj ja som mal vedenie. Mám veľké šťastie, že som hneď na začiatku vďaka svojej vtedajšej priateľke stretol svojho bohatého tátu  Jiřího Mazura. V podnikateľskej sfére je celkom známy.

V čom konkrétne ti pomohol?

Bol by som nerád, keby to niekto pochopil tak, že ma sponzoroval finančne alebo niečo podobné. To nie. Viedol ma mentálne. Bolo to prirodzené a nezištné, po večeroch pri pohároch vína, a vlastne to robí dodnes. Rozdiel je len v tom, že každý žijeme v inom kraji, preto sa vídame o niečo menej. Tam, kam smerujeme svoju pozornosť, takým sa stávame a takých ľudí i priťahujeme. Ak sa teda stanete podnikateľom na sto percent a zaujímate sa o podobné vecí, takých ľudí si aj pritiahnete. Vďaka tomuto princípu mi veľmi pomohol aj môj dobrý kamarát Jiří Stibor, ktorého som do biznisu zainteresoval druhým rokom podnikania. On ma naučil, ako to chodí v online marketingu a o tieto veci sa mi dodnes stará.

Čo považuješ v podnikaní za dôležité?

Za tie roky som postretával množstvo zaujímavých ľudí, či už to bolo na vzdelávacích seminároch alebo prednáškach známych osobností z podnikateľského sveta. S mnohými z nich som stále v kontakte. Nepíšeme si dennodenne, ale viem, že sú tu, keď sa chcem poradiť. A to tá najlepšia škola – mať kontakty na ľudí, ktorí sú vo svojich odboroch na špici považujem za skutočné bohatstvo. Keby som si mal vybrať stotisíc korún alebo obed s tromi mojimi vzormi v odbore, čo by som si asi zvolil? O budovaní kontaktov a dôležitosti vzdelávania píšem dosť i vo svojej knihe. 

Čo by si teda odkázal začínajúcim podnikateľom na záver?

Daň za to, že podnikanie skúsite a prípadne neuspejete, nemusí byť väčšia, než ste schopní dať. Horšie je nosiť nápad v hlave a vziať si ho do hrobu… Chýb sa nebojte. Pokiaľ ich robíte, znamená to, že na niečom pracujete. Choďte za svojím snom. Najlepšia doba je na to práve teraz!

Odporúčame