Upri zrak na nočnú oblohu: Už dnes večer nastane vesmírne divadlo, ide o poriadnu raritu

unsplash.com

#Možno to bude znieť ako romantické klišé, ale pozorovať nočnú oblohu počas leta má svoje nezameniteľné čaro. Pokiaľ sa vám navyše podarí nájsť nejaké súhvezdie, o to viac radosti zažívate. Tento mesiac má pre všetkých, ktorí radi pozerajú na oblohu príjemné prekvapenie.

Práve prebiehajúci mesiac sa ráta ako obdobie, kedy budeme môcť pozorovať najväčšie astronomické divadlo. Pôjde o najdlhšie zatmenie Mesiaca v tomto storočí, ktoré nastane práve dnes. Podľa dostupných informácii je zrejmé, že tento úkaz bude viditeľný z viacerých miest, pričom sa hovorí najmä o väčšine Európy. Nebudete však sami, ktorí sa budú na toto pozerať. Rovnako viditeľné to bude aj z Afriky, západnej a strednej Ázie  či zo západnej Austrálie a tak si to budete môcť užiť aj z pohodlia dovolenky. Pripravte si fotoaparát či mobil, toto musíte jednoznačne zaznamenať.

Začiatok čiastočného zatmenia nastane 20:25 LSEČ hneď po východe Mesiaca. Začiatok úplného zatmenia nastane o 21:30 LSEČ, maximum o 22:22 LSEČ, koniec úplného zatmenia nastane o 23:13 LSEČ, koniec čiastočného zatmenia o 00:19 LSEČ, koniec polotieňového zatmenia o 01:28 LSEČ, uvádza hvezdaren.sk.  

hvezdaren.sk

 

 

Odporúčame