Unikátne lyže od bratov z Liptova: Vyzerajú ako z múzea, skrýva sa za nimi moderná technológia

Facebook/SKIBA

#Viktor Devečka študoval strojarinu v Brne, jeho brat Jakub v Mníchove. Obaja sú vášnivými lyžiarmi, špeciálne si užívajú freeride. A množstvo zničených lyží za tie roky ich svojim spôsobom donútil venovať sa lyžovaniu aj v rámci svojej profesii.

Založili si tak značku Forest Skis, ktorá ohuruje nielen parádnym retro dizajnom, ale tiež tým, koľko vlastnoručnej práce je venovanej každému jednému kúsku. A aj keď je momentálne na čerstvom vzduchu poriadne horúco, pohľad na ich produkt stojí za to aj v lete.

Špecialita z Liptova

Forest Skis nie sú výrobkom, ktorý by ste si mohli kúpiť v ktoromkoľvek obchode. Kombinujú prácu s drevom, konkrétne s orechom, čerešňou a jaseňom s modernými technológiami využívanými na sklznice.  Tie sú potom vyrábané na osi medzi Liptovským Mikulášom a Prahou.

Lyža je vec, ktorá musí pod vami žiť. Musí vás v každom momente tešiť a musíte cítiť ako pod vami pracuje,“ vysvetľuje Viktor pre portál freeskier.sk a dodáva: „Všetky predpoklady a skúsenosti som začal postupne pretavovať do výpočtovej a grafickej reality počas vysokoškolského štúdia na strojarine VUT Brno.“

Rodinná firma

Presvedčiť brata však nebolo úplne jednoduché. „Študuje kompozitné materiály tj. uhlíkové vlákna (carbon), sklenené vlákna, kevlarové vlákna v Mníchove na jednej z najlepších technických škôl sveta – TUM. Má za sebou projekty od výroby carbónových sedadiel až po návrh a výrobu carbónovej karosérie pre študentskú formulu. Keď som ho konečne zlomil a presvedčil o tom, že moje návrhy majú zmysel a význam, začal spolu so mnou pracovať na vysokovýkonnej konštrukcii, ktorá by bola jedinečná svojimi vlastnosťami.“ To bolo začiatkom cesty Forest Skis, ktoré dávno prekročili hranice Slovenska a vzbudzujú celkom slušný ohlas.

Zmysel to očividne malo, hoci si Forest Skis nemôže dovoliť ktorýkoľvek lyžiar, v rámci freeriderskej komunity u nás aj vo svete si tento zaujímavý projekt začal budovať viac, než len slušné meno.

Odporúčame