Domov » Všetky » Lifestyle » Šport » Unikátne lyže od bratov z Liptova: Vyzerajú ako z múzea, skrýva sa za nimi moderná technológia

Unikátne lyže od bratov z Liptova: Vyzerajú ako z múzea, skrýva sa za nimi moderná technológia

Unikátne lyže od bratov z Liptova: Vyzerajú ako z múzea, skrýva sa za nimi moderná technológia

Zdroj: Facebook/SKIBA

#Viktor Devečka študoval strojarinu v Brne, jeho brat Jakub v Mníchove. Obaja sú vášnivými lyžiarmi, špeciálne si užívajú freeride. A množstvo zničených lyží za tie roky ich svojim spôsobom donútil venovať sa lyžovaniu aj v rámci svojej profesii. Založili si tak značku Forest Skis, ktorá ohuruje nielen parádnym retro dizajnom, ale tiež tým, koľko vlastnoručnej práce je venovanej každému jednému kúsku.

Forest Skis totiž nie sú výrobkom, ktorý by ste si mohli kúpiť v ktoromkoľvek obchode. Kombinujú prácu s drevom, konkrétne s orechom, čerešňou a jaseňom s modernými technológiami využívanými na sklznice.  Tie sú potom vyrábané na osi medzi Liptovským Mikulášom a Prahou.

Lyža je vec, ktorá musí pod vami žiť. Musí vás v každom momente tešiť a musíte cítiť ako pod vami pracuje,“ vysvetľuje Viktor pre portál freeskier.sk a dodáva: „Všetky predpoklady a skúsenosti som začal postupne pretavovať do výpočtovej a grafickej reality počas vysokoškolského štúdia na strojarine VUT Brno. Brat študuje kompozitné materiály tj. uhlíkové vlákna (carbon), sklenené vlákna, kevlarové vlákna v Mníchove na jednej z najlepších technických škôl sveta – TUM. Má za sebou projekty od výroby carbónových sedadiel až po návrh a výrobu carbónovej karosérie pre študentskú formulu. Keď som ho konečne zlomil a presvedčil o tom, že moje návrhy majú zmysel a význam, začal spolu so mnou pracovať na vysokovýkonnej konštrukcii, ktorá by bola jedinečná svojimi vlastnosťami.“ 

Zmysel to očividne malo, hoci si Forest Skis nemôže dovoliť ktorýkoľvek lyžiar, v rámci freeriderskej komunity u nás aj vo svete si tento zaujímavý projekt začal budovať viac, než len slušné meno.

Autor: #Filip