Umelci, hviezdy filmu aj slávni hudobníci: Možno ste ani netušili, že týchto 10 celebrít má pôvod na Slovensku

Angelina Jolie

Angelina Jolie

#Do Spojených štátov v 19. a začiatkom 20. storočia odcestovalo za prácou a lepším životom desiatky tisícov Slovákov. Niektorým sa darilo viac, iným menej, spoločným znakom však bolo, že to všetci mali v novej krajine poriadne ťažké. Mnohým z nim sa však narodili úspešné deti a keby sa dožili popularity ich vnúčeniec a pravnúčeniec, boli by z nej určite prekvapení. Tak ako aj my, keď sme zisťovali, ktoré z hviezd, a to nielen amerických, majú slovenský pôvod. Vybrali sme ich pre vás desiatku.

Dave Grohl

Bubeník Nirvany a frontman Foo Fighters, spevák, gitarista, režisér a celkovo hudobný všadebol. To je Dave Grohl, jedna z najsympatickejších postáv rockovej scény súčasnosti. Aj tento chlapík má korene na Slovensku. Grohlov starý otec z otcovej strany sa volal Alois Louis Grohl a jeho rodičia mali slovensko-rakúsky pôvod. Otec Aloisa sa volal John Grohol, jeho matka bola Anna.

Paul Newman

Herecká legenda a modrooký lámač ženských sŕdc Paul Newman mal pôvod v Humennom, kde sa narodila jeho matka Tereza Fecková. Newman, oscarový herec, automobilový pretekár a režisér, má na východnom Slovensku stále príbuzných. Newman sa k svojmu pôvodu prihlásil, keď sa stretol s Václavom Havlom, napriek tomu Slovensko osobne nikdy nenavštívil. Zomrel v roku 2008.

Andy Warhol

Rodičia jedného z najslávnejších vizuálnych umelcov 20. storočia pochádzajú z obce Miková pri Stropkove. Samotný Andy Warhol alebo Andrej Warhola, sa však narodil už v americkom Pittsburghu. Vo východoslovenských Medzilaborciach teda nájdete veľkú galériu diel najznámejšieho pop art umelca.

https://www.youtube.com/watch?v=Ejr9KBQzQPM

Jon Bon Jovi

Známy je spevákov taliansky pôvod, no pravda je taká, že Bon Jovi je skutočným mixom. Jeho korene, okrem Sicílie, siahajú do Nemecka, Švajčiarska, Poľska a aj na Slovensko. Bon Joviho stará mama Elizabeth M. Benkovsky, ktorá si vzala Louisa Bongioviho, sa síce narodila v Pennsylvánii, jej rodičia Ján Benkovský a Mária Benkovská ale boli pôvodne Slovákmi.

Jason Mraz

Autor hitu I’m Yours má zo všetkých známych osobnosti najslovenskejšie priezvisko, ktorému k dokonalosti chýba iba dĺžeň. Prastarí rodičia Jasona – János a Anna Mrázovci – pochádzali z Veľkej Lodiny, obci na východnom Slovensku.

Ivan Reitman

Tento rodák z Komárna spravil parádnu kariéru v severnej Amerike. Ivan Reitman narodil na južnom Slovensku, jeho rodičia sa rozhodli emigrovať do Kanady a to keď mal 4 roky. Matka totiž prežila hrôzy koncentračného táboru v Osvienčime a otec zase bojoval v Slovenskom národnom povstaní. Zoznam filmov, ktoré Reitman nakrútil je dlhý, mnohé z nich sú doteraz synonymom toho, čo slovenské televízie vysielali v druhej polovici 90. rokov – Policajt zo škôlky, Krotitelia duchov alebo Junior. Jeho syn Jason Reitman je tiež režisér,  nakrútil napríklad kultový film Juno.

Belinda Bencic

Tenistka Belinda Bencic sa narodila vo Švajčiarsku, jej rodičmi sú však Slováci. Dedo Ivan Benčič bol hokejistom Slovana, ktorý hral v tíme s Golonkom i Dzurillom a emigroval v roku 1968. Otec, Ivan Benčič ml., hral tiež hokej, dotiahol to do druhej najvyššej švajčiarskej ligy. Šport má teda Belinda, niekdajšia sedmička svetového rebríčka, v krvi.

Brittany Murphy

Nebohá herečka, hviezda filmov 8 Mile a Sin City, mala korene v obci Ľubeľa pri Liptovskom Mikuláši. Narodili sa tam jej prastarí rodičia – Wasil Kochan a Sophie Salanski, ktorí emigrovali do Spojených štátov. Tam sa im narodila Brittanina babka Elizabeth Kochan.

Jon Voight

Voight je oscarový herec známy z filmov ako Polnočný kovboj, ale aj Mission: Impossible. Voightov dedko George Vojtka sa narodil v Košiciach, neskôr odišiel do New Jersey, kde sa zoznámil s Helen, ktorá sa síce narodila v Amerike, no slovenským rodičom.

Angelina Jolie

Dcérou Jona Voighta je Angelina Jolie. Takže, ako píšeme vyššie, jej prastarí rodičia majú slovenský pôvod.

 

 

Odporúčame