Ultrazvuk v New Yorku: Vec, Tono S. a Škrupo koncertovali v rodisku hip-hopu

Ultrazvuk na lavičke (Zdroj: Olja Triaska Stefanovic)

#Navštíviť New York je zážitkom pre každého, o to viac pre ľudí, ktorých celoživotnou vášňou je rap. Práve v uliciach najľudnatejšieho mesta Spojených štátov sa totiž pred polstoročím zrodila hip-hopová kultúra, pozostávajúca z dídžejingu/turntablismu, rapovania, breakdancu a graffiti. Preto keď sa naskytla príležitosť odohrať niekoľko vystúpení v New Yorku, členovia projektu Ultrazvuk neváhali ani minútu.

Ultrazvuk koncertovali v New Yorku

“Keďže stále odniekiaľ počujeme, že ten a ten hral v Amerike, začali sme aj my koketovať s touto myšlienkou, že by nemuselo byť úplne nereálne tam ísť zahrať,” hovorí Vec, ktorý je na slovenskej hip-hopovej scéne aktívny už tri dekády. Myšlienka sa napokon premenila na realitu vďaka akčnému manažérovi Michalovi Turzovi. “Pamätám si, keď mi pred niekoľkými mesiacmi náš manažér Miško Turza opatrne naznačil, že sa rysujú koncerty Ultrazvuku v rodisku hip-hopu. Ja som túto informáciu síce nadšene, ale tiež veľmi opatrne spracovával. Kým sme neodleteli, neveril som,” dodáva so smiechom Tono S., ktorý s Vecom tvorí skupinu Ultrazvuk.

Spoločne sa teda aj s ich dvorným spevákom Škrupom koncom januára vybrali za veľkú mláku, kde ich čakali tri vystúpenia. Prvú šou odohrali 26. januára v Sokol Clube v meste Greenwich v Connecticute. Pozvali ich tam kamaráti z východu, ktorí zvyknú organizovať koncerty Slovákov v Amerike. Na druhý koncert ich zase zavolal v New Yorku usadený bubeník Martin Valihora. V Harleme si s ním 27. januára zahrali v rámci hviezdnej jam session, v ktorej sa okrem iných predstavili aj spevácke esá Ali Caldwell a Avery Wilson. Tam sa stretli aj s Valihorovou partnerkou, herečkou Natáliou Germáni, jeho dcérou Viktóriou, ktorá v New Yorku študuje výtvarné umenie, či Jánom Gorduličom, ktorý bol práve v tom čase v New Yorku na dovolenke.

Slovenské stretnutie v New Yorku (Zdroj: archív Ultrazvuk)

Do tretice vystúpili 28. januára v Bohemian Hall and Beer Garden v newyorskej štvrti Astoria. Ide o známu československú “hospodu”, kde si hostia okrem čapovaného piva môžu pochutnať aj na tradičných českých a slovenských jedlách (napr. guláš s knedlou). “Stretli sme tam mnoho zaujímavých a inšpiratívnych ľudí a dohodli si ďalšie koncerty,” prezrádza Michal Turza.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ben Cristovao sa nahý ocitol v púšti v Nevade: Toto je nový klip!

Na koncerte stretli aj významnú slovenskú fotografku srbského pôvodu Olju Triašku Stefanović, ktorá tam bola spoločne s úspešnou, v New Yorku pôsobiacou dizajnérkou Kickie Chudíkovou. Pri tej príležitosti si dohodli spoločné fotenie pod Brooklynským mostom, kde sa nachádza dizajnová lavička s názvom Spiral of life. Kickie Chudíková s ňou minulý rok vyhrala súťaž organizovanú neziskovkou NYCxDesign (viac info TU).

Okrem koncertov a fotenia pri ikonickom moste stihli členovia Ultrazvuku navštíviť zápas NBA, Múzeum moderného umenia (MoMA) a Intrepid Sea, Air & Space Museum s moderovanou prehliadkou lietadla Concorde, kultovú Kat’z Delicatessen a samozrejme nemohli vynechať ani ikonickú “hip-hop tour” po historických miestach Bronxu a Harlemu.

Ultrazvuk
Chalani zo zoskupenia Ultrazvuk v New Yorku (Zdroj: archív Ultrazvuk)

Čo bolo pre nich najväčším zážitkom?

“Ťažko vypichnúť jednu vec. Bude to znieť trochu sentimentálne, ale tráviť dni a večery v New Yorku s ľuďmi, ktorých máš rád, ktorých si obdivoval ako tínedžer a teraz s nimi funguješ v rámci jedného hudobného projektu, a zavŕšiť túto výpravu koncertmi… Celé to bolo top zážitok,” priznáva Tono S. “Keďže New York je rodisko štýlu, ktorý robím, bolo silným zážitkom prechádzať sa po Harleme či Bronxe, po miestach, ktoré boli inšpiráciou pre mojich obľúbených raperov. Taktiež zápas NBA Brooklyn Nets – LA Lakers mal náboj, aj keď LeBron James, Kevin Durant aj Anthony Davis sedeli na lavičke. Prehliadka na lietadlovej vojnovej lodi aj pastrami Katz’s Deli boli tiež super,” dodáva Vec.

Hoci sú spolu v kapele a výborne si rozumejú, je medzi nimi takmer generačný vekový rozdiel a kým mladší z dvojice je zatiaľ bez záväzkov, Vec je otcom rodiny. Aj preto sa nad tým, či by si vedel predstaviť život v meste, ako je New York, doposiaľ nezamýšľal. “Chcelo by to zdvojnásobiť životné tempo a zamakať na sebe. Ale s dvoma malými deťmi by to aj tak asi nebolo úplne ľahké.”

Pre Tona S. je tiež Slovensko lepšou voľbou pre život: “Asi by mi tam chýbala príroda. Central Park nenahradí to, čo máme doma. Vedel by som si New York možno predstaviť ako prechodné bydlisko, keby som tam našiel nejaké dobré uplatnenie. Import rapu po slovensky by to však bol asi ťažko.” Napriek tomu obaja veria, že to s exportom Ultrazvuku nebolo ich posledné americké dobrodružstvo.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Vianočná nádielka rapových remixov: Pri stromčeku to nepúšťajte!

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Ultrazvuk
Logo FPU (Zdroj: fpu.sk/logo)
Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame