Učíš sa niečo nové, no chýba ti vytrvalosť? Aby si bol fakt dobrý, musíš robiť túto jednu vec

Photo by Te NGuyen on Unsplash

#Určite si sa aj ty párkrát v živote pokúsil osvojiť si nejakú činnosť. Možno si skúšal urobiť dieru do hudobného sveta hraním na bicie v dedinskej dychovke, podobne ako kedysi aj ja… Len čo si zistil, že to nie je to pravé orechové, vyskúšal si iné hobby. Ale v čom tkvie tajomstvo úspechu? Prečo jedni dokážu dotiahnuť veci dokonca, zatiaľčo iní sa vzdajú pri prvej prekážke? Tak sa zdá, že veda (konečne) našla odpoveď na túto ošemetnú otázku.

Cvik robí majstra

Bez tréningu to nejde. To vieme všetci. Aby si sa naučil hrať na klavíri čo i len jednoduchú pesničku, musíš stráviť nejednu hodinu cvičením a učením sa nôt. Ak máš toľko šťastia, že bývaš v byte s papierovými stenami, z tvojho nového koníčka budú mať určite radosť všetci susedia. Ale tajomstvo úspešného tréningu nespočíva len v počte hodín, ktoré stráviš určitou činnosťou. Treba myslieť na jednu kľúčovú vec.

Free-Photos z Pixabay

Prestávky sú oveľa dôležitejšie, než si myslíme

Štúdia, publikovaná v časopise Current Biology ukázala na jednu zaujímavú skutočnosť. Študenti, ktorí si počas tréningu určitej činnosti robili častejšie prestávky, si danú aktivitu osvojili oveľa rýchlejšie. Ukázalo sa, že pauzy, hoci aj krátke, zohrávajú v procese učenia a osvojovania si nových zručností a aktivít dôležitú úlohu.

Dosvedčuje to pokus, ktorého sa zúčastnilo 27 dobrovoľníkov. Tí mali za úlohu napísať krátky text na klávesnici. Počas 10 sekúnd ho mali napísať tak rýchlo a presne, ako len vedeli. Po tejto dobe nastala 10-sekundová pauza. Tento cyklus opakovali celkovo 36 krát, čo im zabralo 12 minút. Vedcov najviac zaujímalo, ako sa zlepší rýchlosť úderu do klávesníce. Prekvapilo ich zistenie, že účastníci po krátkej prestávke písali oveľa rýchlejšie.

rawpixel z Pixabay

Vedci týmto zaujímavým experimentom zistili, že náš mozog si dokáže novú činnosť osvojovať oveľa rýchlejšie, než sa doposiaľ predpokladalo. Ak ťa tento článok vytrhol z učebného procesu, nemusíte si sypať popol na hlavu. Krátka prestávka ti padne dobre. Len ju zbytočne nepredlžuj a vráť sa čo najskôr k tréningu!

Zdroj: curiosity.com
Odporúčame