Uč sa priamo od majstra: Toto sú dôležité životné lekcie, ktoré ti dá len Steve Jobs

Steve Jobs (foto: Matthew Yohe/Wikimedia Commons)

#Ak sa rád inšpiruješ životmi ľudí, ktorí to niekam dotiahli, určite ťa poteší zopár fakt užitočných rád Steva Jobsa. Zakladateľ legendárneho Applu si išiel svoje. Nasledoval svoju víziu, pričom to posledné, čo ho trápilo, bolo to čo si o ňom myslí okolie. Dnes ti prinášame tri životné lekcie, ktoré môžeš smelo obkukať od tohto génia. Kvalitatívne ti zmenia život.

#1 Zvedavosť a ideály môžu zmeniť svet

Photo by David Rangel on Unsplash

Steve vedel, aké dôležité je nikdy sa neprestať zaujímať o okolitý svet. Ak chceš niečo dosiahnuť, skús sa na svet pozerať zvedavými očami dieťaťa. Keď sme boli ešte krpatí, zaujímalo nás, ako fungujú veci. (Na radosť rodičov) sme neváhali rozobrať všetko, čo sa dalo. Chceli sme prísť veciam na kĺb. Spomeň si na to, aké to bolo. Ak sa zvedavosť spojí s ideálmi, máš šancu doslova zmeniť svet.

Zostaňte hladní. Zostaňte blázniví. Steve Jobs

Samozrejme to sa nezaobíde bez úsilia. Job makal naozaj tvrdo. Rovnako ako na seba, bol aj veľmi náročný na ľudí, ktorí pre neho pracovali. No to úsilie skutočne stálo za to. Ak máš aj ty nejakú víziu, tak sa neboj ju uskutočniť.

#2 Keď sa džob stáva poslaním

Photo by John Allen on Unsplash

Steve Jobs bol výnimočný i tým, že svoju prácu nebral ako spôsob, s ktorým sa môže nabaliť. Peniaze určite preňho neboli to najdôležitejšie. Oveľa dôležitejšia bola preňho samotná vízia. Mnohých prekvapil fakt, že s Billom Gatesom, zakladateľom spoločnosti Microsoft Corporation, vedel nájsť spoločnú cestu. Obom išlo o to isté, o ľudí. „Vytvárame priemysel, ktorý doposiaľ neexistoval. A v tom je naša sila,“ tvrdili obaja.

Nemám záujem byť najbohatším človekom na cintoríne. Chcem v noci zaspávať s tým, že som urobil niečo skvelé. Na tom mi záleží. Steve Jobs

A čo si môžeš osvojiť z tohto jeho prístupu? Možno to, že je naozaj dôležité povzniesť sa nad žabomyšie vojny a začať brať každú prácu ako poslanie. Ak sa do nej dokážeš ponoriť naplno, zákonite sa to pozitívne odrazí aj na tvojom profesijnom živote.

#3 Osvoj si metódu Zoomingu

Photo by Nicola Nuttall on Unsplash

Steve v praxi pomerne často využíval metódu zoomingu, teda zmenu perspektívy. Na niektoré veci sa díval z nadhľadu, aby tak lepšie pochopil vzájomné súvislosti a vytvoril si komplexný obraz. Na druhej strane sa nebál pozerať sa na zadané úlohy aj pod lupou, čo mu pomohlo prísť až na koreň problému.

Zooming môžeš v bežnom živote využívať aj ty. Niekedy to, čo najväčšmi potrebuješ, je poriadny nadhľad. Ten ti môže priniesť jasnosť a uvidieť veci z perspektívy, o ktorej si doposiaľ ani len netušil. Platí to aj naopak. Ak sa naopak pozrieš na problém pod lupou, objavíš tak veci, ktoré ti doposiaľ unikali.

Chceš po celý zvyšok života predávať sladkú vodu alebo chceš dostať šancu na to, aby si skutočne zmenil svet? Steve Jobs

Prístupy Steva Jobsa sú možno neštandardné. Ale konieckoncov, aj celý jeho život sa vymykal zaužívanému šedému priemeru. Česť jeho pamiatke!

Zdroj: goalcast.com
Odporúčame