Týchto 8 vecí máte na očiach každý deň: Viete však na čo slúžia?

pixabay.com

#Každý deň sa v bežnom živote stretávame s vecami, ktoré nás obklopujú, no zároveň nemáme poňatia na čo slúžia. Alebo ak aj niečo tušíme, nie vždy to musí byť zaručene správne. Vybrali sme pre vás 8 vecí, ktoré vás možno poriadne prekvapia a vyvedú z omylu.

Malé vrecko na džínsoch

Džínsy sa začali vyrábať už v 19. storočí, teda v období, keď boli vreckové hodiny normálnou vecou a nie iba hipsterským výstrelkom. Takže maličké vrecko, ktoré môžete vidieť na titulnom obrázku, slúži na hodinky.

pixabay.com

Priehlbina na dne vínovej fľaše

Častokrát sa podľa priehlbiny na spodku vínovej fľaše určuje, či ide o kvalitné alebo lacné víno, no aj to dokáže zákazníka zmiasť.  V skutočnosti sa priehlbiny začali robiť kvôli stabilite, predtým bola väčšina sklenených fliaš vyrábaná v domáckych sklárňach a mali nerovné dno. Fľaša tak často padala a kolísala sa. Priehlbina tento problém vyriešila a dnes je už len spomienkou na staré časy.

pixabay.com

 

Modrá časť gumy

OK, tiež si asi mnohí z vás myslia, že modrou časťou je možné vygumovať pero a ono to tak trocha aj funguje. Dokonca niektorí výrobcovia to týmto spôsobom začali propagovať. No na počiatku sa modrá časť mala používať na odstráneniu zvyšku vrstvy červenej časti z papiera, ktorá sa tam občas zachytávala.

pixabay.com

Cylinder na nabíjačkách a kábloch

Feritový cylinder alebo z angličtiny feritová korálka sa používa na USB kábloch, prípadne rôznych nabíjačkách laptopu. Táto vecička je celkom jednoduchá a potláča vysoko frekvenčný hluk elektrického prúdu, ktorý by sme tak normálne mohli počuť.

hashtag.sk

Diera v rúčkach panvíc a hrncov

Toto je práve jedna z vecí, o ktorej si každý myslí, že vie na čo slúži, no nie je to celkom tak. Samozrejme, diera v rúčke sa používa aj na to, aby ste mohli hrniec alebo panvicu zavesiť na háčik. No vedeli ste, že táto diera zároveň udrží nad hrncom varechu tak, aby zvyšok omáčky odkvapkával späť?

pixabay.com

Diera vo vrchnáku od pera

Opäť je to záhadná diera. Konšpiračné teórie hovorili o tom, že sú tieto diery na to, aby perá rýchlejšie vysychali a vy si následne musíte kupovať ďalšie a ďalšie. V Skutočnosti sú tam na to, aby sa znížila pravdepodobnosť toho, že sa zadusíte, ak náhodou takýto vrchnák prehltnete. Naozaj!

pixabay.com

Uzáver plechovky ako držiak na slamku

Mnohí ľudia po otvorení nápoju v plechovke automaticky odhadzujú malý uzáver s dierkou. V skutočnosti má však ešte inú špeciálnu funkciu, po otočení o 180 stupňov si môžete dať do diery slamku a tak sa vám nebude hýbať všetkými smermi.

pixabay.com

Diera v okne lietadla

Lietadlo možno nemáte na očiach každý deň, ale ak budete niekam letieť, všimnite si malú dierku v okne. Tá slúži na vyrovnávanie tlaku a teploty, keďže rozdiel medzi kabínou a vonkajškom je výrazný. Okná lietadiel majú viac vrstiev, táto dierka pomáha prekonávať rozdiely a tak zaručiť našu bezpečnosť počas letu.

 

 

Odporúčame