Týchto 10 vecí zo života vás nenaučí žiadna škola škola: Musíte na ne prísť sami

Photo by Caleb Woods on Unsplash

#Vysoká škola je fajn skúsenosť, ktorá stojí za tie roky presedené nad skriptami. Ale návod na samotný život nám nedá. Ako žiť, na to musíme prísť sami. Spisovateľka Karla Jennings výstižným spôsobom zhrnula to, čo nás nenaučí žiadna škola. Ak si uvedomíme múdrosť, ktorú majú jej slová, môžeme predísť mnohým zbytočným sklamaniam. Pretože život je predmet, z ktorého nebudeme môcť spraviť reparát.

Toto je 10 pravdivých vecí o živote, ktoré vám neprezradí žiaden profesor. Ten o nich pravdepodobne ani len netuší.

#1 Nikto nevie všetko

A ten, kto sa tvári, že zožral všetku múdrosť sveta, klame nielen vám, ale i sebe. Nikto nevie všetko o fungovaní života na planéte. Väčšina skutočných vedcov si zachováva pokoru a priznáva, že čím hlbšie vnikajú do vedy, tým menej v skutočnosti vedia.

#2 Nie je možný progres bez porušovania tradičných prístupov

Ak chcete v živote niečo dokázať, musíte sa naučiť vyjsť zo zabehaných koľají. Je to ťažké? Určite. Ale len vtedy, keď nebudete kráčať v štandardných šablónach, niečo dosiahnete.

#3 Chcete byť hviezdou školy a cool? V tom prípade si vytvárate na seba bič

Photo by Eric Nopanen on Unsplash

Neoplatí sa byť za každú cenu hviezdou triedy. Ak chcete v partii vynikať a za každú cenu zaujať, svedčí to o vašej vnútornej nezrelosti. V skutočnosti si v sebe len kompenzujete chýbajúcu potrebu pozornosti rodičov. A ani v dospelosti vám tento pocit neprinesie priveľa spokojnosti.

#4 Aj to najškaredšie káčatko sa môže stať krásnou labuťou

Práve tí ľudia, ktorým bolo v detstve najviac naložené, bývajú v dospelosti tí najúspešnejší. Vedia totiž to, čo sú to ťažkosti a skvele ich vedia prekonávať. Niekedy aj to, čo ste dostali do vienka a čo považujete za svoj najväčší hendikep, môže byť pre vás tým najväčším darom.

#5 Zabudnite na nenávisť

Photo by Isaiah Rustad on Unsplash

Podľa Karly je nenávisť skutočné zlo. Odčerpáva vám energiu a ochudobňuje vás o to najpodstatnejšie. O skutočnú radosť zo života. A tú by sme nemali vymeniť za žiadnu negatívnu emóciu.

#6 Poznajte seba

Aby ste vedeli porozumieť ostatným, je dôležité, aby ste sa vedeli vyznať sami v sebe. Ak sa spoznáte, skôr budete vedieť pomôcť ostatným. Avšak najprv treba začať životné múdrosti aplikovať na sebe. Svojim príkladom môžeme k pozitívnej zmene nakopnúť aj ostatných.

#7 Nezačínajte vysokú, kým neviete, čo vás naozaj baví

Inak môžete skončiť ako tisícky nespokojných absolventov vysokých škôl, ktorí skončili školu len preto, že to chcela mama, tato alebo babička. Ak chcete študovať, choďte. Len si dajte pozor na to, aby ste si nezmýlili odbor.

#8 Vždy sa máme čo učiť

To, že sme dosiahli určitý vek, absolútne nič neznamená. Vzdelávať sa môžeme nielen na škole. Ak by sme so získavaním nových informácií „sekli“ poslednou štátnicou, nepekne sa nám to vypomstí. Vzdelávať sa treba celý život. Informácie, ktoré máte v hlave, vám nemôže nikto a nič vziať.

#9 Strach je náš najväčší zabijak

Photo by Victor Dueñas Teixeira on Unsplash

Ak chcete prekonať sami seba, skúste zo svojho repertoára vypustiť vetu „Čo ak…“ Tá skutočne nikam nevedie. Nebojte sa. Možno sa vám nepodarí, čo chcete, ale máte skúsenosť. A tá sa vždy počíta.

#10 Nemôžete ovplyvniť to, čo si o vás myslia ostatní

Nemôžeme zmeniť druhých ľudí. A tak to má byť. Keby sme mohli meniť ľudí podľa svojich predstáv, neviedlo by to k ničomu dobrému. Každý má slobodnú voľbu a tú by sme mali všetci rešpektovať.

Karla Jennings vynikajúco vystihla to, čo nás naozaj nenaučí žiadna škola. A možno to tak má byť a na to najdôležitejšie v živote musíme prísť my sami.

Zdroj: lifehack.org
Odporúčame