Ty si ešte nebol v sekáči? Zisti, kde nakúpiš tie naj kúsky aj to, kam chodia známe blogerky

Foto: Pexels.com

#Ešte pár rokov dozadu, keď ste povedali, že máte niečo zo second-handu, ľudia na vás divne zazerali a mysleli si, že nemáte peniaze na veci z normálnych obchodov. V dnešnej dobe už tieto predsudky dávno nie sú opodstatnené. Z druhej ruky totiž nakupujú aj mnohé zahraničné a slovenské blogerky.

Slovenky zo sekáča

Slovenské blogerky Ivana Stanclová (@stanclova.ivana), Rebeka Wechsler (@styleofbecca) alebo Jana Tomas (@janatini) sa na svojich instagramových profiloch prezentujú outfitmi, ktoré sú často vyskladané práve  z kúskov ulovených v second-handoch. Takisto slovenská youtuberka CherylDeLarge (@cheryldelarge) má na svojom kanáli mnoho videí, v ktorých ukazuje vzácne úlovky. Konkrétne vo svojom poslednom videu ukazovala nákup z Liptovského Mikuláša, kde ju každá vec vyšla iba na 30 centov. Taký lacný nákup pekného oblečenia je snom snáď každého.

V susednom Česku zas máme youtuberky Dewii (@dewii.veg), ktorá sa snaží žiť ekologickejšie a zero-waste, alebo Hanneton Monde, ktorá sa preslávila práve svojou sériou videí Sekáčové úlovky. Práve Hanneton Monde (@anetachroustova), alebo vlastným menom Aneta, často posúva svoje oblečenie ďalej cez českú aplikáciu Vinted.

Ide o medzinárodný online bazár, ktorý sa však teší čoraz väčšej popularite aj na Slovensku. Používatelia tu môžu predávať oblečenie, ktoré už nenosia, no myslia si, že niekomu inému by ešte mohlo urobiť radosť. Je to ako keby vlastnili taký svoj malý virtuálny sekáč.

Trend použitého oblečenia rastie

O narastajúcom trende nakupovania z druhej ruky hovoria aj čísla. Iba na Slovensku v roku 2018 navštívilo predajne známeho second-hand TEXTIL House viac ako 3 milióny ľudí. Sieť sa snaží bojovať proti modernému konzumu a ročne zrecykluje viac ako 18-tisíc ton oblečenia. To, ktoré nepovažujú za vhodné, posúvajú ďalej a vyrábajú sa z neho napríklad výrobky pre automobilový priemysel.

Na začiatku každého týždňa naskladnia nový tovar, ktorý je síce za prijateľnejšie ceny než v obyčajných obchodoch, no ak si počkáš na koniec týždňa, je dosť možné, že sa ti podarí uloviť nejaký super trendový kúsok za euro alebo dokonca 50 centov. V Bratislave otvorili aj Vintage shop, kde sa predávajú najviac hodnotné kúsky. Konceptom a tovarom pripomína napríklad vychýrené newyorské sekáče.

S dobrým úmyslom

Ďalším sekáčom, ktorý zaujme, je pomerne mladý koncept Nosene, ktorý sa nachádza v Bratislave na Obchodnej ulici a nájdeš ho aj v Banskej Bystrici. Predajňa pôsobí luxusne, nie je preplnená tovarom. Bonusom je, že ak si niečo kúpiš, podporíš týrané ženy, konkrétne občianske združenie MYMamy.

Na visačke s cenou je vždy uvedené, aká čiastka z danej sumy poputuje práve im. Je to ako 2v1 – budeš mať dobrý pocit, že si ušetril a nepodporil si fast-fashion, a ešte si aj pomohol ženám, ktoré to naozaj potrebujú. Ceny sú tu primerané, no nečakaj tu výpredaj typu všetko za euro. Majú aj e-shop, tak tam nabehni a nakupuj!

Foto: Pixabay.com

Kedy a kam vyraziť na nákup?

Ideálny je práve v deň naskladnenia nového tovaru, Vtedy je super preskúmať si sortiment a veci, ktorá ťa naozaj zaujmú si hneď kúpiť. Je totiž veľká šanca, že sa do zliav nestihnú dostať. Potom je super prísť na konci týždňa, kedy sú výpredaje. Tovaru je vtedy podstatne menej a dajú sa nájsť kúsky, ktoré si si predtým nevšimol, no budú pre teba to pravé orechové.

Našich pár tipov: TEXTILE house, ktorý nájdete v každom väčšom meste na Slovensku, Humana, NOSENE a GENESIS v Bratislave.

Ako vidíš, je veľa spôsobov, ako sa dajú nakúpiť krásne veci bez toho, aby sme podporili konzumnú dobu a minuli veľa peňazí. Či už sa vyberieš do sekáčov alebo nakúpiš cez online bazár, urobíš tým malý dobrý skutok pre našu planétu. A práve na takých záleží.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame