Trpel autizmom, s partnerom nikdy nespal a majetok po ňom dedila mačka: Aj taký bol Karl Lagerfeld, módna ikona tisícročia

Karl Lagerfeld (zdroj foto: Kmeron for LeWeb11 Conference Les Docks Paris)

#Ikonický módny návrhár zomrel vo februári tohto roka. Do módneho priemyslu sa však zapísal navždy. Celý život sa usiloval spojiť eleganciu s nadčasovými prvkami. Dožil sa úctyhodných 85 rokov. Ľudia si ho pamätajú napríklad aj vďaka výrokom o teplákoch, o ktorých si myslel, že sú znakom porážky: „Stratili ste kontrolu nad svojím životom, tak ste si kúpili tepláky.“ Okrem toho nemal rád chirurgické zákroky a nikdy nechcel mať deti.

Začínal u svetoznámych značiek

Narodil sa v Nemecku do bohatej rodiny, vďaka čomu sa neskôr presťahoval do Paríža, aby mohol študovať. Už na vysokej škole navrhol kabát, ktorý bol neskôr ocenený v medzinárodnej súťaži International Wool Secretariat competition. Tu spoznal módneho návrhára, známeho Yves Saint Laurent, s ktorým sa neskôr spriatelili.

Po nečakanom úspechu si ho všimla módna značka Balmain, kde napokon pôsobil ako pomocný asistent. V päťdesiatych rokoch pracoval aj pre návrhára Jeana Patoua. V týchto módnych domoch musel navrhovať oblečenie najmä pre bohaté vrstvy, čo ho unavovalo. Možno aj z tohto dôvodu si o štyri roky neskôr, v roku 1962, zaumienil, že bude tvoriť pre širšie vrstvy obyvateľstva.

Mal škandalózne prehliadky

Keď pracoval pre rôzne renomované módne značky, ako napríklad pre Chloé či módny dom Fendi, vytvoril niekoľko vlastných kolekcií. Vo Fendi to boli napríklad luxusné kožušiny či plavky, ktoré odprezentovala talianska porno herečka Moana Pozzi. Týmto počinom priviedol do šialenstva šéfredaktorku magazínu Vogue Annu Wintour. Tá sa tak rozzúrila, že odišla zo sály.

Po tomto módnom výstrelku sa rozhodol ešte pritvrdiť. Jeho prehliadky boli plné kúskov, ktoré viac odhaľovali ako zakrývali. Modelky sa po móle premávali s odhalenými bradavkami, vyšli na verejnosť len v plavkách, ktoré pripomínali šnúrky. Nič viac. V roku 1993 si Naomi Campbell obliekla fialové šaty, z ktorých jej vykúkal prsník a na krku mala obrovský kríž. Okrem toho boli jeho prehliadky plné obrovských kabeliek, ktoré tvorili niekedy takmer polovicu výšky modelky.

Schudol pre módu

Karl trpel autizmom a tiež mal Aspergerov syndróm, vďaka čomu dokázal napríklad aj spamäti namaľovať mapu celého Grécka. Okrem toho mal obsedantno-kompulzívnu poruchu, a tá ho držala v neustálom strehu. Podrobil sa tiež diéte, ktorá sa prejavila obrovským úbytkom na hmotnosti. Za trinásť mesiacov stihol schudnúť neuveriteľných 42 kilogramov. „Jednoducho som sa zrazu chcel obliekať inak, chcel som nosiť veci od Hedi Slimane,“ vyjadril sa na verejnosti Lagerfeld. „Ale tieto strihy, predvádzané veľmi, veľmi úzkymi mladými modelmi a nie mužmi môjho veku, ma donútili zhodiť .“

Módny návrhár mal v mladosti dlhé kučeravé vlasy, ktoré si neskrátil ani v starobe. Aj napriek tomu, že mu začali vypadávať, stále ich nosil v chvoste. Ten sa stal akýmsi jeho symbolom. Po päťdesiatke začal šedivieť a vlasy mu čoraz viac vypadávali, no ani vtedy si účes nezmenil. Dokonca si vlasy vôbec nefarbil.

So svojou láskou vraj nespával

Počas svojho života mal až 18-ročný vzťah. V tej dobe miloval promiskuitného Jacquesa de Baschera, parížskeho umelca a mužského sexsymbola sedemdesiatych a osemdesiatych rokov. Aj napriek tomu, že ich vzťah pretrvával takmer dvadsať rokov, Karl prezradil, že s Francúzom nikdy nemal milostný pomer.

Karl síce s Bascherom intímne nežil, no jeho mladý partner si nedostatok sexu kompenzoval pri niekom inom. Užíval si napríklad s ďalším slávnym módnym dizajnérom Yves Saint Laurentom. Yves bol v tom čase zadaný, tvoril pár s francúzskym podnikateľom a bojovníkom za práva gejov Pierrom Bergém. Jacquesovi sa promiskuita napokon vypomstila. V deväťdesiatych rokoch zomrel na AIDS.

Karl Jacquesa nesmierne miloval. Po jeho smrti už nedokázal mať vzťah s nikým. Neustále bol pri ňom, aj v najhorších časoch, ktoré musel prežívať pre chorobu. Posledné dni pred smrťou Karl zaspával pri jeho posteli.

Iný v živote, iný v móde

Snažil sa byť odlišný nielen v osobnom živote, ale aj v módnom biznise. Je o ňom známe, že svoje modely farbil iba pomocou očných tieňov. Žiadne umelé farby. Stavil na obyčajný mejkap. Vďaka tomu boli jeho návrhy unikátne. Vytvoril napríklad sprchové šaty s motívom striekajúcej vody vyšité z korálikov alebo rôzne výstredné klobúky.

Jeho slávna mačka skončila s dedičstvom

Karl sa netajil tým, že miloval svoju mačku. Modrookému bielemu zvieraťu dal meno Choupette. O jej výnimočných očiach tvrdil, že sú podobné zafírom. Domáci miláčik mal dokonca aj účet na Twitteri a v roku 2013 sa jeho fotografia, na ktorej pózovala aj modelka Linda Evangelista, ocitla na titulke nemeckého časopisu Vogue. Po svojej smrti mačke zanechal čo-to zo svojho majetku a je o ňu dobre postarané, a to doslova. Chovajú ju totiž dvaja zamestnanci. Počas Karlovho života s ním Choupette dokonca jedávala za jedným stolom či lietala súkromným lietadlom. Vytvoril jej aj vlastný rad kozmetiky.

Niektorí si o ňom myslia, že bol blázon, iní ho obdivujú a považujú za génia. Jedno je však jasné, rozhodne bol módnou ikonou. Zanechal za sebou krásnu tvorbu a ľudia si ho budú pamätať ešte dlhú dobu.

Zdroj: karllagerfeld.recruitee.com, voguebusiness.com, cas.sk, wmagazine.com, womanmagazine.sk, wikipedia.org
Odporúčame