Trnavský kraj je ako stvorený na zaujímavé výlety: Týchto 7 pamiatok sa v ňom oplatí vidieť

Nie je túra bez Štúra

#Trnavský kraj patrí k tým najväčším na Slovensku. Nachádza sa tam množstvo zaujímavých a jedinečných miest a pamiatok. Pri mojom štúrovaní po Slovensku sa snažím striedať turistické miesta s tými menej známymi, a tak som vybral 7 miest a pamiatok, ktoré sa v Trnavskom kraji oplatí vidieť. Možno ste o nich doteraz ešte nepočuli.

Trnava je Malým Rímom

Začnem Trnavou, ktorá je často nazývaná aj „Malým Rímom“. V Trnave sa nachádza dohromady až trinásť chrámov, čo je pomerne veľké číslo. Jedenásť z nich patrí rímsko-katolíckej cirkvi, jeden evanjelickej a je tam aj židovská synagóga. Takže, ak vás bavia sakrálne stavby, v Trnave si prídete na svoje. Jednou z tých najkrajších je podľa mňa aj Bazilika sv. Mikuláša, ktorej vznik sa datuje až do 14. storočia.

Nie je túra bez Štúra
Nie je túra bez Štúra

Vodný mlyn v Jelke

Vodný kolový mlyn v obci Jelka bol z pôvodného lodného mlyna prestavaný na kolový začiatkom 20. storočia. Hneď vedľa mlyna môžete vidieť aj expozíciu poľnohospodárskych nástrojov. Spoločne sú súčasťou Vlastivedného múzea v Galante. Prostredie a okolie mlyna nie je vôbec zlé a taký piknik v lete sa tam určite oplatí urobiť.

Nie je túra bez Štúra

Neogotický kaštieľ v Galante

Ide o kaštieľ, ktorý bol postavený v 17. storočí a patrí rodu Esterházyovcov. To, že toto mesto je s týmto rodom prepojené už stovky rokov, je vidieť na viacerých miestach. A ja môžem pokojne napísať, že ide o jeden z najkrajších kaštieľov, ktoré som zatiaľ pri svojom štúrovaní po Slovensku videl. Jedna jeho časť je dokonca zrekonštruovaná a nájdete tam veľmi peknú kaviareň.

Nie je túra bez Štúra

Kaštieľ v Seredi

V Zámockom parku v Seredi sa nachádza aj zrúcanina kaštieľa. Pôvodne išlo o Vodný hrad Šintava postavený v 14. storočí. Napriek tomu, že kaštieľ vyzerá dosť zničene, tak sa vraj chystá jeho rekonštrukcia. V parku som tiež objavil strom, ktorý má vraj už 300 rokov a je jedným z najväčších exemplárov svojho druhu v Európe.

Nie je túra bez Štúra
Nie je túra bez Štúra

Paulánsky kláštor v Šamoríne

Budovu tohto kláštora postavili približne v rovnakom čase ako neďaleký kostol, teda v priebehu 18. storočia. Táto budova síce vyzerá dosť staro a opustene, no o to viac sa mi páči.

Nie je túra bez Štúra

Zrúcaniny kostola a kláštora pri dedinke Dechtice

Kláštor františkánskeho rádu bol založený v 17. storočí práve na tomto mieste, kde sa podľa legendy zjavovala svätá Katarína Alexandrijská mladému grófovi a pustovníkovi Jánovi Apponyimu. Ja som ju tam našťastie nestretol. A ruiny starobylého Kostola a Kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej stoja naozaj za výlet.

Nie je túra bez Štúra

Kúpeľný ostrov v Piešťanoch

Piešťany sú jedným z najväčších slovenských kúpeľných miest. Kúpeľný ostrov sa bude páčiť aj vám, a aj obyčajná prechádzka tam stojí za to. S Piešťanmi je prepojená aj socha muža, ktorý láme barlu. Práve tento barlolámač sa stal svetoznámym symbolom uzdravujúcej sily miestnych kúpeľov.

Nie je túra bez Štúra

Do komentárov nám môžete napísať, ktoré miesta či pamiatky v Trnavskom kraji sa ešte oplatí vidieť. Budem sa tešiť na tipy.

Ďalšie blogy od Nie je túra bez Štúra:
Bratislava # Levoča # Nitra # Bardejov # Trnava # Banská Bystrica
Košice # Banská Štiavnica # Trenčín # Piešťany # Malacky a Záhorie

Ak sa vám páčil autorov článok a fotky, tak si môžete pozrieť aj jeho cestovateľský blog Nie je túra bez Štúra na www.hoppeyr.com, alebo počkajte na ďalšie pokračovanie jeho fotoblogov na Hashtag.sk.

Odporúčame