Tri oriešky pre Popolušku: Prekvapivé fakty o natáčaní legendárnej rozprávky

youtube

#Keď v obchodoch utíchne nákupná horúčka, domy sú vyzdobené a stromček pripravený, nastane to, čomu sa skutočne hovorí Vianoce. Pokoj, pohoda a rodina, ktorá spolu trávi čas. K tomu neodmysliteľne patria aj vianočné rozprávky.

Klasika v modernom prevedení: Takto by vyzerala rozprávka o Popoluške dnes!

„Šaty s vlečkou stříbrem vyšívané, ale princezna to není, jasný pane.“ Veta, ktorú pozná každý malý aj veľký. Tri oriešky pre Popolušku sa stali samozrejmosťou počas vianočného času. Obľúbená rozprávka Václava Vorlíčka, ktorá je staršia, ako mnohí z nás na svojom čare rokmi nič nestráca. A to pochádza z roku 1973.

1. Popoluška mohla vyzerať úplne inak

V úlohe skromnej dievčiny sa predstavila Libuše Šafránková a dnes si mnohí z nás v tejto role nevieme ani nikoho iného predstaviť. Ako však priznala sama herečka, pôvodne túto úlohu zobrať vôbec nechcela.

#triorieskyprepopolusku #rozpravka #vianoce

A post shared by Lucía♡coloring (@lucyacova) on

2. Obľúbená aj v Nemecku

Nemci túto rozprávku milujú. Na Vianoce 2012 ju v tejto krajine odvysielali neskutočných štrnásťkrát, čomu sa teší najmú režisér a scenárista, ktorí dodnes poberajú tantiémy. „Za Popolušku mi chodia ročne autorské honoráre okolo troch miliónov českých korún, prezradil 87-ročný Vorlíček, ktorý by vďaka kultovej rozprávke nemusel vôbec pracovať. A rovnako tak aj jeho dediči, nakoľko im tantiémy budú chodiť ešte 50 rokov po jeho smrti.

3. Česi a Slováci si na rozprávku museli počkať

Tri oriešky pre Popolušku mali premiéru v novembri 1973 vo vtedajšom Sovietskom zväze. K divákom do Československa sa dostala až po dvoch týždňoch.

4. Zima a mráz

Natáčanie bolo v tej dobe skutočne obtiažne. Nielen, že sa pasovali s vymoženosťami, ktoré daná doba ponúkala, ale neprialo im ani počasie. Kamera musela po každom zábere ísť do tepla (do autobusu), pretože inak by zamrzla.  Silný mráz potrápil aj koňa Juráška, ktorý bol prechladnutý a trpel kašľom, ktorého sa po zvyšok života nezbavil.

5. Jurášek? Ale kdeže! Ibrahim a Kalif

Krásny kôň a kamarát Popolušky, bledý Jurášek mal dvojníka. Na jazdenie využívali koňa menom Ibrahim a v stajni ho zaskakoval jemu veľmi podobný nemecký kôň Kalif. Dôvodom bolo údajne to, že české kone v Nemecku nemohli nakrúcať. Prísna doba a colné predpisy zakazovali prevážať zvieratá cez hranice z to z obavy, že by mohli prenášať  nákazlivú chorobu.

6. Rozprávka sa dostala až do ďalekej Argentíny

Zaujímavé je, že bola distribuovaná v dĺžke 82 minút. Na tom by nič nebolo, keby to nebolo o 7 minút viac, ako ju poznajú diváci všade na svete, vrátane nás. Okrem toho sa rozprávka každý rok vysiela aj  v Spojených Arabských Emirátoch.

7. Popoluška na motorke a na diskotéke

Scenár bol pôvodne písaný pre režisérku Věru Plívovú-Šimkovú, tá ho však odmietla. O rozprávke mala úplne iné predstavy.  Popolušku chcela prezentovať ako mladé a moderné dievča. Predstavovala si, že by jazdila na motorke a užívala by si aj diskotéku.

8. Macocha pripravila prekvapenie

Predstaviteľka macochy Carola Braunbock pochádzala z Česka, ale aj napriek tomu celú dobu rozprávala výlučne po nemecky.

9. Žiadny bozk

Netradičné je aj to, že na rozdiel od ostatných romantických rozprávok, sa princ a Popoluška ani jedenkrát vo filme nepobozkajú.

10. Popoluška žila na hrade

Statok, na ktorom žila Popoluška je vodný hrad Švihov. V čase nakrúcania bol vo veľmi zlom stave a tak bol maskovaný kulisami a výzdobou.

Zdroj informácií: csfd.cz

 

 

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači. Viac informácií