Toto Slovensko a svet vyhľadával cez Google v roku 2019: Gott, prezidentka aj Tour de France, niektoré veci prekvapia

Foto: unsplash.com

#S novým rokom prichádza ruka v ruke aj zosumarizovanie si toho, čo sme zažili v roku 2019. K tomu patria aj celospoločenské témy, ktoré s nami pohli.

Keďže však byť online je pre mnohých z nás absolútne prirodzené a zrejme každý vie, čo je to Google, pozreli sme sa aj na to, čo Slováci najviac googlili v uplynulom roku.

Tieto informácie pochádzajú priamo od Google a sú rozdelené do niekoľkých kategórií. My sme sa pozreli na tie najzaujímavejšie, ktoré pozostávajú z ľudí, piesní či filmov. Zoznamy sú založené na hľadaných výrazoch, ktoré boli v tomto roku oproti minulému roku najnavštevovanejšie.

Trendy roka

Absolútne najviac sa Slovákov dotkla smrť Karla Gotta. Jeho meno obsadilo prvú priečku vo vyhľadávaní. Nasledujú Majstrovstvá sveta v hokeji, Prezidentské voľby, Tour de France a piate miesto patrí slovu Žihadielko.
David Sedlecký/wikimedia.org

Smutné odchody

V roku 2019 opustilo tento svet množstvo celebrít a osobností. Aj v tomto prípade žiaľ, rebríčku kraľuje Božský Kája. Z ľudí, ktorí zomreli, obsadila druhú priečku mladá Disney hviezda Cameron Boyce. Na treťom mieste je módna ikona Karl Lagerfeld, nasleduje Luke Perry a Dan Nekonečný.

Foto: es.wikipedia.org

Slováci a Slovenky

Ľudia googlili a vyhľadávali si informácie aj o našincoch. Pomyselné zlaté miesto patrí prezidentke Zuzane Čaputovej. Na druhom mieste je politik Anton Hrnko a nasledujú športovci Attila Végh a Petra Vlhová. Piate miesto patrí „víťazovi prezidentských volieb“ Štefanovi Harabinovi.

Foto: FB/Zuzana Čaputová

Zahraničné osobnosti

Spackaný koncert Nicki Minaj zaručil sklamanie u jej slovenských fanúšikov. Možno aj preto sa stala najviac vyhľadávanou zahraničnou osobnosťou u nás. Za ňou skončila Lady Gaga a s veľkým prekvapením, treťou najvyhľadávanejšou zahraničnou osobnosťou sa stala manželka Karla Gotta – Ivana Gottová. Rebríček uzatvára Bradley Cooper a Billie Eilish.

Foto: Facebook/Nicki Minaj

Ako…?

Ak niečo nevieme, odpoveď už automaticky hľadáme na Google. Či už sa nám podarí nájsť niečo relevantné alebo nie, jedno je isté. V roku 2019 ľudí najviac zaujímalo „Ako voliť v eurovoľbách.“ Pri politike ešte ostaneme, pretože na druhom mieste je „Ako voliť v prezidentských voľbách.“ Zaujímavé je, že ľudia viac vyhľadávali „Ako pribrať,“ než „Ako schudnúť z brucha.“ Piate miesto obsadila otázka Ako znížiť tlak.

Google (foto: pxhere.com)

Ľudia vo svete

Športovec Antonio Brown si uchmatol prvé miesto v svetovom rebríčku. Jeho meno ľudia vyťukali do vyhľadávania Google najviac. Za sebou nechal aj takú hviezdu, akou je Neymar. Na tretej priečke je 20-ročný James Charles, ktorý je známy ako „internetová celebrita“. Nasleduje Jussie Smollett a rebríček uzatvára Kevin Hart.

Foto: FB/Antonio Brown

Filmy

Rok 2019 bol bohatý na filmové pecky. Medzi ľuďmi najviac rezonovali Avengers: Endgame. Pomyselnú striebornú priečku obsadil Joker, ktorý rozdelil ľudí do dvoch táborov. Zatiaľ, čo jedna skupina vynášala tento film do nebies, druhá skupina mu nevedela prísť na chuť a najradšej by na tento filmový zážitok zabudla. Tretie miesto má Captain Marvel, nasleduje Toy Story 4 a Aquaman.

Piesne

Aká pesnička bola pre teba najvýraznejšou v uplynulom roku? Na prvom mieste podľa Google je Old Town Road od Lil Nas X. Jeho klip dosiahol na YouTube už 412 miliónov zhliadnutí. Wau!

Následne ľudia najviac vyhľadávali 7 rings od Ariany Grande, tretie miesto stále patrí songu Shallow z filmu Zrodila sa hviezda. Štvrté miesto má letný hit Señorita a päťku uzatvára Memories.

Herci vo svete

Herec Jussie Smollett, ktorý pochádza z Kalifornie, si vybojoval prvé miesto vo vyhľadávaní Google. Za ním nasleduje Kevin Hart, ktorý sa objavil napríklad v pokračovaní Jumanji a aktuálne pracuje na Fatherhood.

Nikoho zrejme neprekvapí, že vo vyhľadávaniach sa objavil aj Joaquin Phoenix, ktorý si zahral hlavnú úlohu vo filme Joker. Štvorku má Keanu Reeves a päťku Lori Loughlin.

Foto: FB/Jussie Smollett Empire Fans

Udalosti vo svete

Rok 2019 bol bohatý na niekoľko veľkých udalostí. Nie všetky boli šťastné a veselé. I napriek tomu ľudia najviac vyhľadávali Copa America, čo je futbalová súťaž národných tímov Južnej Ameriky.

Druhá priečka patrí Katedrále Notre Dame, ktorú 15. apríla 2019 zasiahol požiar. Tretie miesto má ICC Cricket World Cup a štvrté hurikán Dorian. Daný hurikán patrí medzi jednu z najsilnejších búrok, aké boli zaznamenané v oblasti Atlantiku. Vyčíňal v septembri a za sebou zanechal obrovské škody.

Rebríček uzatvára Rugby World Cup.

Odporúčame