Čaká ťa sťahovanie na internát? Toto sú zručnosti, ktoré by si si mal predtým ešte osvojiť

Photo by Greta Schölderle Møller on Unsplash

#Život na internáte v sebe nesie prísľub slobody. Už viac za tebou nebude stať mama, ktorá ti prikáže vyniesť smeti. Ak si však myslíš, že „intrák“ ťa zbaví všetkých povinností, vedz, že ťa po príchode naň bude čakať poriadne sklamanie.

Viac ťa nebude čakať teplá večera od milujúcej mamičky. Ani špinavé spodky či tričko sa zrazu nepremenia na čisté. Dnes ti preto prinášame top 6 zručností, ktoré by si si mal osvojiť ešte predtým, než sa ubytuješ na internáte.

#1 Boj so špinavou bielizňou

Photo by Nik MacMillan on Unsplash

Základom je vedieť rozlíšiť tmavú bielizeň od svetlej. Inak sa ti ľahko môže stať, že si nechtiac prefarbíš obľúbené biele tričko na ružové. Preto skús aspoň očkom sledovať (komplikovaný) proces prania. Ak na internáte nebudete mať k dispozícii práčku, tvoja úloha sa značne sťaží. Budeš sa musieť naučiť si vyprať drobné kúsky bielizne v umývadle. Neboj sa. Je to len sila zvyku.

#2 Toaleta sa nevydrhne sama

Ďalšia zručnosť, ktorá sa ti na internáte zíde ako soľ. Nie na všetkých internátoch majú upratovačky. Ak tam aj sú, neraz si budeš musieť kúpeľňu či WC umyť sám. Preto si zadováž gumové rukavice a čistiace prostriedky. A prestaň sa hrať na fajnovku. Aspoň uvidíš, čo všetko okolo teba robili tvoji rodičia.

#3 Praženica, párky a spol.

pixabay.com

Na internáte sa vareniu nevyhne žiaden študent. Nemusíš sa však ihneď púšťať do trojchodovej večere. Stačí, ak začneš od párkov, praženice, instantných polievok a ostatných skvelých vynálezov. Keď nadobudneš odvahu a aspoň aké také zručnosti, môžeš sa pustiť aj do niečoho zložitejšieho. Dobré bude, ak nejaké tie základy varenia pochytíš už doma. Výrazne ti to uľahčí každodenný život na internáte.

#4 Hospodárenie s peniazmi

Určite ťa rodičia nepustia na internát bez finančného obnosu. No nedaj sa opiť novou finančnou slobodou. Inak sa ti môže ľahko stať, že svoj mesačný budget minieš za pár dní a do konca mesiaca budeš jesť len biele rožky. Preto sa nauč hospodáriť s peniazmi. A nezabúdaj – míňať peniaze treba naozaj s rozumom.

#5 Hľadanie informácií je kľúčové

pixabay.com

Vysoká (a s veľkej časti aj stredná škola) je najmä o schopnosti vedieť nájsť dôležité informácie. Túto schopnosť sa taktiež môžeš naučiť v sebe rozvíjať už pod rodnou strechou. Vopred si naštuduj a vyhľadaj všetko, čo budeš potrebovať počas štúdia. Mnohé internáty majú prístup k WiFi sieti zadarmo, takže by si nemal byť odstrihnutý od virtuálneho sveta. Avšak čas na webe sa naučiť tráviť múdro. Hľadaj to, čo naozaj potrebuješ.

#6 Pýtaj sa

Na internáte sa nemusíš hrať na superhrdinu. Ak si s niečím nevieš dať rady, neboj sa požiadať o pomoc. Vyhneš sa tak mnohým komplikáciám a určite sa dozvieš niečo zaujímavé. Pamätaj však na to, že budeš odkázaný väčšinu sám na seba. Možno máš z toho trochu strach, avšak aj o tom je dospelosť. Nie vždy budú totižto za nami stáť naši rodičia. A tak to má byť.

Zdroj: greatschools.org
Odporúčame