Banger so silným odkazom a potenciálom rozbíjať kluby!

Chýba ti hudba, ktorá prináša odkaz a zároveň má potenciál nosiť hrdo titul brutálneho bangeru? V tom prípade máme pre teba riešenie, pretože sme sa rozhodli dať priestor chalanovi, ktorého talent je naozaj nesporný. Posúďte sami!

Bolo to koncom roka 2020, kedy sa znova zavádzali (alebo už možno boli zavedené) protipandemické opatrenia v Českej Republike. Bol večer, sedel som doma, díval som sa na FB. Z nejakého dôvodu som sa díval na komentáre pod rôznymi covid related príspevkami a vyprovokovalo ma hrozne moc príspevkov, kde ľudia nadávali na vládu alebo konkrétne osoby, že ničia život im alebo ich deťom. V kontexte toho bežali nelegálne párty, v interiéroch polovica ľudí nenosila rúšky, bežali dezinformácie typu, že po PCR teste z nosa ti môže vytiecť mozog, atď. Paralelne s tým stále frčala protieurópska a protiimigrantská propaganda (aspoň tu v ČR), zároveň boli rôzne kauzy/udalosti, ktoré ľudia na soc. sieťach komentovali. Vravím si, tí ľudia totálne nepremýšľajú, a tak som začal písať…“

Wittnerrove veci sú vždy postavené na lyrike. To je dnes už takmer ojedinelým úkazom, o to lepšie jeho zámer prinášať skrz svoje texty hodnotu, v závere vyznieva. Text aktuálnej veci s názvom „Kto za to môže?“ a s Hawkyho produkciou vznikol v priebehu pár desiatok minút. My sme sa Wittnerra spýtali, o čom podľa jeho vlastných slov táto skladba vlastne je: „Je to odkazom pre negatívnych ľudí. Hlavnou myšlienkou je, že každý je strojcom vlastného štastia, a že o toto šťastie sa ti nikto iný nepostará. Súvisiacou myšlienkou je, že štastie máš v hlave a že je nezávislé na tom, čo sa deje okolo.“

Strach, krivda, predsudky, naivita, závisť, konšpirácie… To je veľmi v skratke zhrnuté to, čo mladého rapera inšpirovalo k vytvoreniu tejto záležitosti. Text skladby „Kto za to môže?“ priamo i nepriamo mapuje to, čo sa v súčasnej spoločnosti deje a čo nás, ľudí, ovplyvňuje práve tým negatívnejším smerom. „V kontexte tejto doby mám pocit, že negativizmus často pramení z iracionality a z emócií/vlastností, na ktoré tam dávam odkazy. Spoločným prvkom je hľadanie externých vinníkov a pasivita…“

Videoklip, o ktorý sa postarali chalani z Nefkusu, znázorňuje striedanie vtipných situácií s tragikomickým podtextom, primárne zobrazuje hľadanie externých vinníkov na troch miestach:

  • Internet – zahltenie informáciami, stúpanie nervozity
  • Bilboard – zobrazenie úspešných ľudí
  • Bulvár – články vyvolávajúce závisť, túžba po povrchnosti 
👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Marpo sa obul do popových spevákov. Klamú o peniazoch?

Na konci prichádza spálenie novín a opekanie marshmallow. Môžete si povšimnúť odkaz na knihu Strach a hnus v LV. Tá znázorňuje túžbu po dosiahnutí amerického sna – ideálu, kde majú všetci rovnaké príležitosti. „Ide o kontrast k realite, v ktorej všetci rovnaké príležitosti nemajú (sorry, tak to je). Tí, ktorí na sebe makajú a nehľadajú výhovorky, majú proste príležitostí viac,“ hovorí Wittnerr.

 

Odporúčame