Fajčenie alebo solárium: Toto sú najväčšie prehrešky voči pleti, ktoré budeš neskôr trpko ľutovať

Photo by Velizar Ivanov on Unsplash

#Všetci starneme. Aj naša pokožka. Možno teraz je odlíčenie posledné na čo pomyslíš, keď sa po fláme v skorých ranných hodinách zrútiš do postele. Ale vedz, že ona ti to v budúcnosti všetko spočíta. Toto je 8 najväčších prehreškov voči pleti v dvadsiatke, ktoré neskôr môžeš trpko oľutovať. Dopúšťaš sa ich aj ty?

#1 Kašleš na opaľovací krém

Photo by Shifaaz shamoon on Unsplash

Mnoho ľudí je presvedčených o tom, že opaľovací krém nechráni pokožku, ale silou-mocou ti zabraňuje, aby si sa opálil dohneda. Je to samozrejme mýtus. Opaľovací krém by sa mal stať nevyhnutným doplnkom, bez ktorého sa v lete neodvážiš vyjsť na svetlo božie. Ak ho budeš v mladosti ignorovať, môže to mať pre teba nielen estetické ale aj zdravotné následky.

#2 Neodličuješ sa

My, ženy, milujeme kadejaké kozmetické vychtávky a neraz sa rozplývame nad farebným svetom mejkapov, očných tieňov či líceniek. No pred spaním sa oplatí dať si dole fasádu. Túto službu dlžíš svojej pokožke. Neodlíčená potom trpí pod vrstvou mejkapu, nemôže dýchať a je náchylnejšia na množenie rôznych bakteriálnych infekcií.

#3 Nehydratuješ

Photo by Amanda Dalbjörn on Unsplash

Hydratačné krémy nie sú len pre starnúce ženy, ktoré sa boja vrások. Hydratovať sa oplatí aj v dvadsiatke. Ak budeš v mladosti používať hydratačný krém, v budúcnosti tvoja pleť tak ľahko nestratí elasticitu a tebe sa tak bude ľahšie bojovať s vráskami.

#4 Vytláčanie vyrážok

Je to nechutný prehrešok voči pokožke, ktorý urobí viac škody než úžitku. Jeho dôsledkom je nielen akné, ktoré sa ťažko hojí, ale aj množstvo drobných jazvičiek, ktorých sa len tak ľahko nezbavíš.

#5 Priveľa peelingu

pixabay.com

Všetkého veľa škodí. Aj prehnaná staroslivosť o pokožku jej paradoxne môže ublížiť. Ak máš záľubu v peelingu, skús zbystriť pozornosť. Stačí ho na pokožku aplikovať len zriedkavo. Jeho nadmerné používanie ti z pleti neodstráni len odumreté bunky, ale aj tie, ktoré tvoria prirodzenú bariéru.

#6 Používanie solária

Našťastie tento neduh už nie je tak podporovaný, ako kedysi. V niektorých krajinách môžeš používať solárium až po dosiahnutí dospelosti. Toto opatrenie vzniklo na základe vysokých zdravotných rizík, ktoré predstavuje pre tvoju pokožku táto umelá forma slnečný lúčov. Zvýšené riziko vzniku rakoviny kože za chvíľkové opálenie naozaj nestojí.

#7 Fajčenie

Photo by Mathew MacQuarrie on Unsplash

Fajčenie je niečo, čo tvoja pokožka vyslovene neznáša. Nielenže môže spôsobiť nepekné žlté škvrny na prstoch a zuboch, ale zároveň zbytočne oberá tvoju pokožku o kolagén. Väčšina fajčiarok má vrásky oveľa skôr, než to čakali. A to rozhodne nepoteší.

#8 Nadmerné umývanie pokožky

Tvár si podľa dermatológov stačí umyť ráno a večer kvalitným prípravkom. Pričasté umývanie pleti ju oberá o ochranný filter. Ak si chceš utrieť tvár, uterák stačí len na ňu jemne priložiť. Určite ju nemusíš drhnúť z celej sily. Jemnosť je základ.

Zdroj: thisisinsider.com
Odporúčame