Po vysokej škole to len začína: Toto sú najlepšie rozhodnutia, ktoré môžeš urobiť po promóciach

Photo by Jonathan Daniels on Unsplash

#Napriek sľubom, ktoré si vypočuješ na promóciách, nikto na teba nebude čakať s otvorenou náručou. Takéto prípady sa síce stávajú, no sú veľmi vzácne, preto budeme radšej predpokladať, že patríš k drvivej väčšine absolventov. Dostal si vysokoškolský diplom. Skončili sa študentské časy a začína reálny život.

Toto je 7 tých najlepších rozhodnutí, ktoré ťa môžu posunúť dopredu. Teda, ak máš dostatok guráže na to, aby si nešiel nalinajkovaným smerom.

#1 Nedrž sa striktne len vyštudovaného odboru

Photo by Victor Rodriguez on Unsplash

Ak si skončil odbor taký špecifický, že v celej našej republike potrebujú len dvadsiatich absolventov, nesústreď sa striktne len naň. Máš čas. Pokojne sa poobzeraj aj po niečom z absolútne iného súdka. Nie všetci vysokoškoláci robia vo vyštudovanom odbore.

#2 Nemíňaj všetky peniaze len na hlúposti

Máš už svoj prvý naozajstný „džob?“ V tom prípade si môžeš blahoželať. Daj si však pozor, aby sa ti z toľkej finančnej slobody nezatočila hlava. Odkladaj si aspoň 10-percent príjmu. Aj keby to malo byť len pár eur. Nikdy nevieš, kedy ich budeš skutočne potrebovať. Môžu sa stať tvojou železnou rezervou.

#3 Ostaň v kontakte s obľúbeným profesorom

Photo by Tra Nguyen on Unsplash

Ak si si fakt sadol s nejakým prednášajúcim, určite sa snaž udržať s ním aspoň občasný kontakt. A to najmä v prípade, že si cítil vzájomné sympatie. Môže to byť tvoj konzultant či profesor, ktorý ťa nepotopil na štátniciach. Kontakt s takýmto človekom môže byť pre teba v budúcnosti na nezaplatenie.

#4 Neboj sa zmeny

Priprav sa na to, že prvé zamestnanie nemusí byť pre teba to pravé orechové. Nevadí. Je to normálne a v podstate si všetci prechádzajú týmto procesom. Avšak nesnaž sa v práci, ktorá ťa nebaví, nájsť záchranný kruh. Nikto nepovedal, že v prvom zamestnaní musíš ostať až do dôchodku. Časy, kedy to naozaj tak fungovalo, sú už chvalabohu dávno za nami. Neboj sa zmeny. Inak ostaneš celý život prešľapovať na mieste.

#5 (Konečne) sa presťahuj

Photo by Belinda Fewings on Unsplash

Po vysokej je najvyšší čas, aby si sa konečne odsťahoval z MAMAhotela. Aj keď ti je tam dobre a máš súkromie. Predsa len, čím skôr sa postavíš na vlastné nohy, tým je to lepšie pre teba. Ak prešvihneš ten správny čas, ľahko sa môže stať, že budeš u rodičov bývať aj v štyridsiatke. A takých prípadov je veru viac než dosť.

#6 Premeň vášeň na profesiu

Ak ťa to láka ísť nevyšliapanými chodníčkami, choď smelo do toho. Najmä ak nejaká činnosť v tebe prebúdza skutočnú vášeň. Môžeš podnikať, stať sa freelancerom. Možností je veľa. Stačí sa len poriadne poobzerať.

#7 Choď do zahraničia

Photo by JESHOOTS.COM on Unsplash

Najlepšie ihneď po promóciách. Aj dva-tri mesiace stačia, aby si zistil, či je to tvoja cesta. Ak nie, vrátiš sa domov. Dôležité je, že si to predsa len vyskúšal. Tak teda veľa šťastia!

Zdroj: elitedaily.com
Odporúčame