Chceš konečne odísť od rodičov a bývať sám? Osvoj si 5 schopností, ktoré sa ti určite zídu

Photo by yanalya on Freepik.com

#Bývať u rodičov je fajn. Stačí, ak raz za týždeň (zvyčajne po nátlaku mamy), vyhodíš smeti. Izbu si upraceš až vtedy, keď si už zabudol, akej farby máš koberec. Inak sa musíš len učiť, pričom štúdium zrejme se-tam kombinuješ s pravidelným vyjedaním chladničky. Avšak bývanie vo svojom neznamená len voľnosť. Čaká ťa kopec povinností, o ktorých existencii si doposiaľ nemal ani tušenie. Toto je 5 superschopností, ktoré by si si mal osvojiť ešte predtým, než si definitívne zbalíš kufre.

#1 Stanov si rozpočet

Možno ti rodičia dajú na začiatok nejaké štartovné. To však neznamená, že by si mal peniaze v čo najkratšom možnom čase minúť do posledného centu. Ak máš vreckové alebo zarábaš, skús si čo najskôr vytvoriť mesačný rozpočet. Darmo budeš bývať sám v dvojizbovom luxusnom byte, keď na jeho podnájom dáš celú mesačnú výplatu. Nauč sa robiť s peniazmi. Pokiaľ nevieš ako na to, spýtaj sa rodičov alebo starších kamošov.

Photo by Artem Beliaikin from Pexels

#2 Nauč sa prať

Buď vďačný za dobu, v ktorej žiješ. Vďaka nej ti pranie nezaberie veľa námahy. Nemusíš už žmýkať prádlo v žmýkačke, ktorú počuli aj susedia bývajúci na prízemí. Cestovala po celej kúpeľni, pričom naháňala strach nielen deťom, ale i dospelým. Tebe stačí, ak sa naučíš, ako deliť špinavé prádlo podľa farieb a odporúčanej teploty prania. Ak sa chceš naučiť aj žehliť, tam to bude vyžadovať trochu cviku. Ale neboj sa. Prax z teba spraví hotového majstra.

#3 …aj variť

Vedieť variť aspoň základné jedlá je schopnosť, bez ktorej by si nemal opúšťať pohodlie svojej detskej izby.  Vďaka nim sa vynájdeš v situáciach, kedy nebude blízko reštaurácia, alebo bude hlboko do vrecka. Občas sa aj doma postav za sporák, zavolaj si mamu a sleduj, čo sa bude diať. Cestoviny na tisíc spôsobov zvládneš ako nič, a ani kuracie mäso nie je žiadna veda. Veď uvidíš sám.

Photo by Toa Heftiba on Unsplash

#4 Zaujímaj sa o pokazené veci vôkol seba

To, čo sa pokazí, sa nikdy neopraví samo. Vypálená žiarovka, vyhodené poistky, zapchatá záchodová misa či kvapkajúci vodovodný kohútik. To je len malý zoznam toho, čo sa môže v byte či dome pokaziť. Aby si sa vyhol nemilému prekvapeniu pri samostatnom bývaní, a aby si nemusel zakaždým volať opravára, skús sa ešte doma naučiť, ako môžeš spojazdniť veci, ktoré sa kazia najčastejšie. Že to ešte nevieš? Ocino ti to určite s radosťou ukáže, skús ho poprosiť o radu.

#5 Nauč sa komunikovať

Skoro všetci si myslíme, že vieme komunikovať s druhými, no opak je častokrát pravdou. Ak rodičom sústavne ponúkaš len jednoslovné odpovede na ich otázku, pričom v dôležitých chvíľach sem-tam zo seba vypustíš holú vetu, je nevyhnutné to zmeniť. Nauč sa ich nebrať ako samozrejmosť a ukáž, že si ich vážiš. Zaujímaj sa o to, čím prechádzajú, čo ich trápi, aké majú plány. Všetko, s čím sa v budúcnosti stretneš, je vo veľkej miere ovplyvnené kvalitou medziľudských vzťahov.

Photo by Abo Ngalonkulu on Unsplash

Zdroj: debtakesherlifeback.com, Hashtag.sk
Odporúčame