TOP 5 momentov, ktoré zažiješ iba na Ibize: Párty každý deň aj tajuplný ostrov, kde nefunguje elektronika

Foto: Zuzana

#Ostrov, na ktorom môžeš vidieť Davida Guettu naživo niekoľkokrát za leto a nie je to nič neobvyklé. Nemusíš sa báť, že by ti ušla iba jediná party. Každý deň môžeš totiž zažiť novú, s ďalšími svetoznámymi DJmi. A to nie je ani zďaleka to jediné, čo ostrov ponúka…

#1 David Guetta pod tvojím balkónom

A je to tu! Záverečná letná párty Davida Guettu v jednom z najznámejších outdoor párty klubov Ushuaïa. Podarilo sa nám kúpiť lístky. Je netradičná hlavne v tom, že začína večer okolo šiestej a končí okolo pol noci. Samozrejme tí, ktorí majú energie na rozdávanie, pokračujú do ranných hodín v klube Hï Ibiza hneď oproti.

Párty sa koná v areáli Ushuaïa, v jednej z častí luxusného hotelového komplexu. Niektorí ľudia sú ochotní zaplatiť stovky eur, len aby si mohli užiť veľkú letnú Ibiza show priamo na balkóne svojho apartmánu. Areál sa hemží ľuďmi, na jeho konci stojí obrovský stage pri bazéne a pripravená veľkolepé svetelno-laserové divadlo.

Znie to šialene, ale vidieť davy ľudí pred sebou, a okrem toho aj v apartmánoch nad sebou,  dodáva celkovej atmosfére ešte väčšie grády. Pre tých, ktorí žijú týmto štýlom a hudbou, to prekonáva všetky hranice. Ťažko sa to popisuje, treba to jednoducho zažiť!

Foto: Zuzana

#2 Magický ostrov, kde prestáva fungovať elektronika

Mnohých z vás možno prekvapí, že Ibiza nie je len jedna veľká párty. Nájsť tu môžeš rôzne ďalšie zaujímavosti. Jednou z nich je tajuplná Es Vedrà, s ktorou sa spája veľa netradičných historiek. Rozlohou neveľký opustený ostrov bol kedysi súčasťou Ibizy. Úžasný výhľad naň si užiješ v blízkosti pláže Cala d’Hort.

Niektorí veria, že je výčnelkom bájneho kontinentu Atlantída. S tajnými príbehmi prišiel i mních, ktorý sem chodieval meditovať. Vraj na Es Vedrà videl isté mystické zjavenia, dokonca zvykol počuť zvláštne hlasy. Ak chceš zistiť, čo je na tom pravdy, robievajú sa sem rôzne exkurzie.

Čo je ešte zvláštnejšie, ostrov sa nachádza v okolí neznámej energie, pretože navigačné prístroje a kompasy v jeho blízkosti prestávajú fungovať. Sami sme sa o tom presvedčili, keď náš dron na pár sekúnd stratil spojenie a my sme neverili vlastným očiam… Niektorí tvrdia, že je magnetický. Pravda je však taká, že ostrov neobsahuje žiadne kovy, pretože je z vápenca. Aká sila naň pôsobí či aké vlny vysiela však doposiaľ nie je známe.

Foto: Zuzana

#3 Pláže ponúkajú pre každého niečo

Míňajúc členité pobrežie Ibizy prichádzame na to, že jedna pekná zátoka (španielsky cala) strieda krajšiu. Prístup na väčšinu pláží je zdarma, kde-tu sa platí parkovanie od 2 do 5 eur pre skútre či autá. Na plážach nájdeš ležadlá so slnečníkmi za príplatok. Azúrové more a slnkom vyhriaty piesok sú však dostupné pre všetkých.

Ak si dušou dobrodruh, máš možnosť si vyskúšať kadejaké adrenalínové vodné športy, potápanie, zacvičiť si jogu priamo na pláži, alebo si požičať čln a vydať sa k najbližšej tyrkysovej cale či skalnatým útesom. Pre večných romantikov či bádateľov bude zážitkom vydať sa pozdĺž pláže Ses Salines za obrannou vežou Torre de ses Portes na južnom výbežku ostrova.

Cestou natrafíš na malé, no o to krajšie prírodné bazény vytvarované zo skál vymytých vodou a nenápadné jaskynky, v ktorých nájdeš súkromie, a sem-tam i nejakého nudistu. V cieli ťa počká obranná veža s krásnym výhľadom. Spolu s prímorským vánkom je i skvelým miestom na fotky do tvojho cestovateľsko-dovolenkového albumu či na Instagram.

Foto: Zuzana

#4 Panenská príroda a nádherné majáky

Pre tých najnáročnejších, ktorí chcú zažiť absolútny Karibik v Stredomorí a väčší pokoj ako na Ibize, je ideálny blízky ostrov Formentera. Deň dokážeš stráviť v národnom parku Playa de Ses Illetes na pláži, a to určite stojí za návštevu. Ide o skutočne výnimočné miesto tiahnúce sa v dlhom úzkom výbežku severnej časti ostrova.

Ak potrebuješ niečo viac, ako len polihovanie na pláži, je tu možnosť požičať si bicykel, elektrobicykel či skúter a navštíviť zaujímavé majáky. Na Formentere je ich dokonca niekoľko, takže dobrodružná cesta objavovania môže začať. Na najvýchodnejšom bode ostrova sa ti pri jednom z nich, Far de la Mola, naskytne nádherný výhľad z vysokého útesu na šíre more. Budeš si pripadať ako na konci sveta!

Foto: Zuzana

#5 Za históriou a dobrým jedlom

Pri spomenutí Ibizy si iba málokto predstaví historické stavby. Opak je však pravdou, hradby vystupujú až k samotnému hradu Castel de Eivissa a ikonickej Dalt Vila v najvyššom bode zapísanej v UNESCO. Z hora dovidíš až na najznámejšiu párty pláž Playa d’en Bossa, kde sa nachádzajú i tie najobľúbenejšie kluby – Bora Bora, Ushuaïa či Hï Ibiza. Okrem toho, z hradieb budeš mať skvelý výhľad na samotné staré mesto, prístav, a ako inak, na šíre more odrážajúce slnečné lúče.

Staré mesto Eivissa ťa očarí peknými kamennými uličkami, zaujímavými putikami, ale aj historickým prístavom, kde kotvia tie najluxusnejšie lode známych osobností. Vo večernej atmosfére starých uličiek ochutnáš obľúbené tapas, ktoré sú takmer vo všetkých bistrách a reštauráciách. Tradičná španielska paella je takisto skvelou voľbou, no tu už treba počítať s vyššími cenami. Stojí totiž od 15 eur na osobu, no v mnohých z reštaurácií ti ju pripravia na veľkej panvici minimálne pre dve osoby. Najedli by sa však z toho niekedy i štyria.

Kto už na Ibize bol, je mu jasné, že to nie je jedna z najlacnejších destinácií. Ak sa rozhodneš ostrov navštíviť, je potrebné s tým rátať. Z mojich skúseností sa tam dá žiť aj lacnejšie, treba mať len oči otvorené. V každom prípade, tento výlet rozhodne stojí za to!

Foto: Zuzana
Foto: Zuzana
Foto: Zuzana

Ak chceš vedieť o Ibize viac a tiež o ďalších cestovateľských prekvapeniach, mrkni na Cestuj so Zuzi na Instagrame či na Facebooku.  

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame