TOP 10: Najlepšie slovenské rapové skladby prvej polovice roka 2020

Včera sa nám rok 2020 prehupol do svojej druhej polovice a to znamená, že my ideme sumarizovať to najlepšie, čo nám prvých šesť mesiacov prinieslo.

V prvom rade by sme radi podotkli, že najlepšie slovenské albumy roku 2020 nebudeme rozdeľovať na dve časti, ale v decembri vydáme len jeden článok. Nevideli sme zmysel robiť TOP 10 albumov, keďže približne toľko relevantných plnohodnotných projektov uzrelo v prvej polovici roka svetlo sveta na Slovensku.

Hneď by sme chceli aj podotknúť, že do rebríčka sme nezaraďovali Dameho s jeho albumom 100ry, takže to prosíme berte do úvahy. Zároveň v rebríčku nenájdete ani jednu Hot16Challenge, keďže sa nejedná o plnohodnotné skladby a Hot16 sme venovali osobitný rebríček.

Výber je inak klasicky kompromis redakcie, ktorý ale samozrejme nesie známky subjektivity. Vaše názory si radi prečítame v komentároch a veríme, že opäť rozbehneme plnohodnotnú diskusiu. Teraz sa už ale presuňme na rebríček, kvôli ktorému ste na tento článok klikli.

Divoká karta redakcie (mimo TOP 10):

Dokkeytino – Vyvolení ft. Luca Brassi10x

Ešte predtým, než sa pustíme do oficiálneho rebríčka TOP 10, sme si dovolili tentokrát vytiahnuť aj takzvanú divokú kartu, ktorú dnes predstavuje dvojica Dokkeytino a Luca Brassi10x. Tino a Luca dali dokopy výbornú vec Vyvolení, kde opisujú neľahké chvíle, ktoré ich ovplyvnili na ceste životom. Skladba nás zaujala hneď po prvom vypočutí, Luca nabehol na scénu ako čerstvý vietor a obaja majú evidentne poslucháčom ešte čo povedať. Za zmienku určite stojí aj vysokokvalitná produkcia od Tristana a Dokkeytina.

10. Miky Mora – Málo

Miky Mora patrí medzi stálice slovenskej scény a jedná sa o legendárneho rapera, s ktorým si mnohí poslucháči spájajú svoje začiatky pri rape. Výraznejšie určite netreba rozoberať ani album Moratón, ktorý patrí medzi to najlepšie, čo slovenská rapová scéna vyprodukovala. Miky sa v roku 2020 definitívne vrátil a bude vydávať aj celistvý projekt. Práve skladba Málo je prvou z chystaného projektu Multi. Iste, možno vec mladším poslucháčom nebude sedieť z hľadiska zvuku či textu, no pravdou ostáva, že Miky nestratil nič z toho, čo ho zdobilo. Absolvoval aj istý hudobný posun, no v jeho rape sú stále cítiť tie staré korene, to oldschoolovejšie vnímanie textov a klasickejšie, no trefné podanie myšlienok. Práve to ocenili skalní fanúšikovia a aj my, čo v konečnom dôsledku prináša skladbe Málo aj umiestnenie v najlepšej desiatke slovenských skladieb. My už len dodáme, že o produkciu sa postaral DJ Kebar.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Lil Wayne oslávil 40 rokov. Toto sú TOP songy jeho kariéry

9. Fobia Kid – AIRFORCE 1 ft. Maugli

Deviate miesto a stále rovnako diskutovaný, rovnako milovaný a rovnako nenávidený Fobia Kid. Pankáč z labelu Dogma Family vydal na prelome mája a júna album Antihero, ktorého súčasťou je aj track AIRFORCE 1. Fobia v skladbe rozoberá najmä situácie z minulosti, ktoré ho istým spôsobom formovali až do súčasnej podoby. Nemal to v živote jednoduché a s tým spojené myšlienky zaujímavo poskladal do tohto tracku. Chalan z Oravy je na hate už zvyknutý a aj životné skúsenosti mu pomohli sa obrniť voči všetkej nenávisti, ktorá na jeho osobu smeruje. Kvitujeme aj výber doteraz neznámeho Maugliho na refrén, čo v konečnom dôsledku Fobiovi prinieslo aj pozíciu v našom rebríčku.

8. Radikal Chef – Panebože ft. Luisa

V marci tohto roka sa spojili dve mimoriadne zaujímavé mená. Radikal Chef dlhodobo patrí medzi najobľúbenejších domácich interpretov, čo zatiaľ potvrdil aj v roku 2020. Vydarila sa mu Hot16, zároveň vydal aj karanténny hit Zavretý v Prahe, no nás tento rok najviac zaujala spolupráca s Luisou. Track Panebože sa okamžite stal hitom a dôkazom je aj úspešný merch, ktorý bol vydaný spoločne s týmto singlom. Okrem Chefovej formy zaujala aj Luisa, ktorej hlas je nezameniteľný a aj tu dokázala, že je aktuálne najlepšou slovenskou raperkou. Všetko doladila výborná produkcia od Dokkeytina a jediný iritujúci moment je azda len veľká ruka v grafike.

7. Separ – Origami ft. Ben Cristovao

V prvej polovici roka 2020 vyšiel aj očakávaný album OG od Separa. Na Slovensku by ste v súčasnosti asi len márne hľadali obľúbenejšieho interpreta. Podľa ohlasov od fanúšikov projekt splnil to, čo od neho poslucháči očakávali a my sme do nášho rebríčka zaradili dve skladby z tohto albumu. Tou prvou je Origami, na ktorej Sepimu hosťuje Ben Cristovao. Track nás zaujal ako po textovej, tak aj po hudobnej stránke a dočkali sme sa druhého najlepšieho refrénu na projekte. Separ v texte hovorí aj o tom, že meniť názory aj na základné veci je v pohode, človek sa vyvíja a je to prirodzené. Koniec koncov, s členom DMS vyšlo aj pomerne veľa rozhovorov, kde nás presvedčil, že sa jedná o mimoriadne inteligentného človeka, ktorý ma správne názory a to pretavil aj do textov na albume, ako napríklad pri Origami. Baví nás aj Benny, ktorého v rebríčku uvidíte ešte raz.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Lil Nas X urobil hymnu pre herný megahit (VIDEO)

6. Nerieš – Ruka Na Volante

Celkom pozorne sme čakali aj na album OK od skupiny Nerieš. Chalani neostali svojej povesti nič dlžní a my sa veľmi tešíme, že nám zase doručili zaujímavý, pokrokový a počúvateľný projekt. Široké spektrum nájdeme okrem hudobnej časti aj v tej textovej, keďže sa Maťo s Gabryellom „pohrali“ s viacerými témami a našli ideálnu hranicu medzi egotripom a akousi vážnosťou. Do rebríčka sa nám vošli dve skladby, tou prvou je Ruka Na Volante, ktorá aktuálne okupuje slovenské trendy vďaka novému videoklipu. V tracku sa nájde asi každý, k dispozícii máme vynikajúci refrén, ktorý rozpohybuje nejeden koncert či posádku v aute a u nás je to šieste miesto.

5. Moja Reč – Zase Doma ft. Dano Kapitano

Ach, ako nám toto chýbalo. Dobrí Chlapci sú späť a neexistuje asi ani jeden fanúšik, ktorý by sa z tohto faktu netešil. Moja Reč scéne rozhodne chýbala a dôkazom je aj prvá skladba po ich návrate – Zase Doma. Chalani s nezameniteľným flowom, skladaním myšlienok a výbornými témami si na refrén zavolali Dana Kapitana. Handlovská skupina na chémii nestratila a my sa už nemôžme dočkať projektu, ktorý by mal prísť. V novej skladbe MR opisujú svoju cestu, ktorá nebola jednoduchá a nebola bez chýb, no už sú zase doma a tak to má byť.

4. Separ – OG

Keď sme pri Origami hovorili o druhom najlepšom refréne na albume, tak pochopiteľne toto je ten prvý. Titulná skladba OG album definuje, refrén bude na koncertoch šliapať a my sme usúdili, že sa jedná o najlepšiu vec z albumu. Track doplnil Separ o výborný (a aj drahý) videoklip, ktorý patril medzi to najlepšie, čo sme v posledných mesiacoch videli. Jedinou škvrnou bola produkcia, ktorá sa ukázala ako „inšpirovaná“, no ani to nás v konečnom dôsledku nijak neovplyvnilo v tom, aby sme dali skladbe štvrté miesto.

3. Majk Spirit x Grimaso – KURT ft. Ben Cristovao

Začiatkom júna sa do hry „vrátil“ aj Majk Spirit, ktorý spoločne s dvorným producentom Grimasom vydal projekt Artist. Už v skladbe Animal Speezy naznačil, že sa vracia v starom dobrom štýle, pri ktorom môžeme očakávať aj tvrdšie texty či nadávky. Veľké množstvo fanúšikov tento krok uvítalo všetkými desiatimi a inak sme na tom neboli ani my. Za nás jednoznačne najlepšia vec vznikla v spolupráci s Benom Cristovaom, ktorý sa v tomto rebríčku už raz objavil. Majk sa pozrel na problematiku každodenného života, v ktorej sa iste nájde nejeden poslucháč a práve tento štýl nám pri Spiritovi sedí najviac. Svoju úlohu dokonale splnil aj Benny a výraznú bodku dal aj vynikajúci videoklip z dielne Chilly Production.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Eminem, Dr.Dre a 50 Cent sú späť v spoločnej novinke!

2. Rytmus – Nezastaviteľný

Veľká dávka emócií, motivácie, vďaky. Asi takto by sme mohli z nášho pohľadu charakterizovať skladbu Nezastaviteľný, ktorá je soundtrackom k filmu Tempos. Emócie – z toho akou cestou sa Rytmus prebojoval až na samotný vrchol scény pred vypredané haly. Motivácia – že aj z obyčajného chalana, ktorý to nemal v mladosti ľahké, môže vyrásť osobnosť takých rozmerov a zároveň motivácia na prekonávanie každodenných životných prekážok. Vďaka – za to, že sme my ako poslucháči mohli vyrastať na rape a že interpreti, ktorí sa dnes živia muzikou, sa ňou môžu živiť z veľkej časti aj vďaka Rytmusovi a Kontrafaktu. To všetko je obsiahnuté v Rytmusovej skladbe Nezastaviteľný a presne to z nej pri počúvaní cítime.

1. Nerieš – Viac ft. Separ

Úlet? Energický singel? Dokonalý hit? Asi všetko dokopy. Takto nejak by sme charakterizovali najlepšiu skladbu prvej polovice roka 2020. Ako sme už spomínali pri prvej vybranej skladbe z albumu OK, chalani splnili očakávania a opäť nám priniesli niečo, čo sme nečakali. V spojení so Separom dali dokopy singel, ktorý bude zárukou úspechu ako na koncertoch, tak aj pri bežnom počúvaní a ak si sa pri pozeraní klipu prichytil, ako kýveš hlavou, tak určite nie si sám. Viac je skvelá vec po každej stránke – textovej, energickej, klipovej aj hudobnej a od nás si odnáša prvé miesto.

Ďakujeme za váš čas a prečítanie. Svoje názory nám určite zanechajte v komentároch, radi sa zapojíme do diskusie.

 

 

Odporúčame