Top 10 najlacnejších miest na život: V týchto mestách Európy sa naozaj oplatí žiť

pixabay.com

#Európa, so Slovenskom vrátane, je stále drahším miestom na život. Napriek tomu ešte existujú miesta, kde je pomer zárobkov, životného štandardu a cien nájmov taký, že sa tam jednoducho oplatí žiť. Top 10 na základe týchto kritérií zostavil portál Glassdoor, ktorý sa pozrel na väčšie mestá Európskej únie. Kto z toho vyšiel najlepšie? Jednoznačne Estónsko, Portugalsko a Grécko.

pixabay.com

10. Madrid

Ako ešte v zozname uvidíme, krajiny s pomerne vysokou nezamestnanosťou mladých, akými sú Španielsko alebo Grécko, môžu byť pomerne drahé, no pokiaľ máte prácu, váš život v týchto mestách bude ideálny. Madrid navyše nie sú len slávne futbalové kluby, ale krásne historické mesto s veľkou tradíciou.

9. Marseilles

Francúzske prístavné mesto je známe svojou veľkou kriminalitou, napriek tomu je najlacnejším veľkým mestom v krajine vína a syrov. Navyše je pri mori. Pokiaľ teda viete po francúzsky, Marseilles je miesto pre vás.

pixabay.com

8. Graz

Ak to chcete skúsiť v Rakúsku, zabudnite na Viedeň. Graz je moderné mesto, ktorému v mnohom prospel titul Európskeho hlavného mesta kultúry pred niekoľkými rokmi, navyše, v porovnaní s inými mestami u našich susedov má pomerne nízke ceny enájmov, špeciálne v porovnaní s potenciálnym zárobkom.

7. Barcelona

Barcelona má všetko. Neskutočnú históriu, nádhernú architektúru, more, legendárny futbalový klub, skvelé nočné kluby a výborné počasie. A tiež vysokú nezamestnanosť. Podobne, ako v Madride, ak si v metropole Katalánska nájdete prácu, bude sa vám tam žiť výborne.

6. Lisabon

Lisabon je v podstate menšou a menej chaotickou Barcelonou. Je to krásne a priateľské mesto, v ktorom môžete každý deň začať kávou za 80 centov a pokračovať celý deň s cenami ako u nás.

5. Atény

Grécko postihla obrovská kríza, no pokiaľ máte prácu a ochotu žiť v prostredí južnej Európy, aj Atény sú pre vás ako stvorené. O bohatej histórii, ktorú môžete obdivovať každý deň ani nehovoríme.

4. Talinn

Hlavné mesto Estónska a hlavné mesto startupov v Európe. Estónsko je nesmierne vyspelá krajina, v ktorej sa cenia nápady a podnikanie mladých, preto sa stal Talinn akousi obdobou Silicon Valley v Európe. Ceny nájmov sú tu nízke a náklady na život asi také, ako u nás.

pixabay.com

3. Solún

Ak vás nelákajú Atény, no Grécko zostáva v hre, Solún alias Thessaloniki, je pre vás ideálny. Je to na skok k najkrajším turistickým rezortom v Grécku, je tu lacno a zároveň mestsky a rušno, keďže ide o druhé najväčšie mesto krajiny.

2. Porto

Ako sa ukázalo, najviac sa v Európskej únii oplatí žiť v druhých najväčších mestách krajiny. Porto nie je hlavným mestom, no má podobný šarm ako Lisabon. Nechýba skvelá história a výborný pomer zárobkov a nákladov na život.

pixabay.com

1. Tartu

Počuli ste niekedy o Tartu? Toto mestečko má len okolo 100-tisíc obyvateľov, no má rušný univerzitný život a podobne ako Talinn, ťaží z toho, že Estónsko je jednou z najvyspelejších krajín východného bloku.

Odporúčame