Throwback: Ako spomíname na Eminemov film 8 Mile?

Eminem

Throwback ku Eminemovmu filmu 8 Mile (Zdroj: netflix.com/8mile)

#Americká dráma z roku 2002, ktorý sa zaoberá životom chudobného bieleho rapera z Detroitu, ktorý sa snaží preniknúť do sveta hip-hopovej hudby a získať rešpekt od svojich kolegov. To je snímok 8 Mile, v ktorom si hlavnú postavu zahral sám veľký Eminem.

Throwback ku kultovému filmu

Film režíroval Curtis Hanson a jeho príbeh sa odohráva v Detroite v roku 1995. Eminem hrajúci postavu Jimmyho „Rabbit“ Smitha Jr., ktorý sníva o tom, že sa stane úspešným raperom, avšak v tej dobe sa musí trápiť v náročnej práci na páse v miestnej továrni, aby si mohol platiť prenájom a stravu pre seba a svoju matku (Kim Basinger). Tá je závislá na drogách a neustále sa stretáva s novými… „priateľmi“.

Jimmy je talentovaný raper, no musí sa popasovať s mnohými problémami a prekážkami. Jeho hlavným súperom v boji o rešpekt je iný raper s prezývkou Papa Doc (Anthony Mackie), ktorý ho neustále podceňuje a snaží sa ho potopiť pred publikom. Jimmy musí nájsť v sebe odvahu a presvedčenie, aby dokázal, že na to má a že sa mu podarí prekonať všetky prekážky.

Úspech vo filmovej i rapovej sfére

Film 8 Mile získal veľký úspech u kritikov a fanúšikov rapovej hudby a taktiež výrazne prispel k popularizácii rapovej hudby a kultúry v celej krajine.. Eminem si zahral vo filme svoju prvú veľkú úlohu a podarilo sa mu v nej prezentovať svoje herecké schopnosti. Jeho výkon bol ocenený mnohými nomináciami a cenu pre najlepší výkon hlavnej mužskej úlohy na Oscaroch získal jeho kolega z filmu, Adrien Brody.

Okrem toho, film 8 Mile priniesol aj množstvo hitových skladieb, ktoré sa stali klasikami rapovej hudby. Najznámejšou z nich je legendárny track „Lose Yourself“, ktorý sa zároveň stal jedným z najväčších hitov Eminemovej kariéry.

Skladba bola tiež ocenená Oscarom za najlepšiu pôvodnú filmovú skladbu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Rytmus a Bobby Blaze si idú Bengoro Trip: Toto je rómska hymna

Ďalší dopad filmu

Film bol tiež významný aj tým, že ukázal pravdivý obraz o tom, ako sa v Detroite žilo v 90. rokoch 20. storočia. Zaoberal sa témami ako chudoba, nezamestnanosť, drogy, rasizmus a gangové násilie, ktoré bolo v tej dobe v Detroite veľmi rozšírené. Film tak vrhal svetlo na kvantum problémov, ktorým čelilo mnoho ľudí v tamojších komunitách.

Okrem toho sa film 8 Mile stal aj dôležitým momentom v histórii hip-hopovej hudby. Eminemov výkon v filme prispel k jeho rýchlemu vzostupu na vrchol rapovej scény a pomohol mu tak získať nových fanúšikov po celom svete. Popularizoval taktiež aj iných raperov a skupiny, ktoré sa objavili v jeho soundtracku, vrátane 50 Centa, Obie Trice a D12.

V súčasnosti, o viac než 20 rokov po premiére, 8 Mile stále zostáva kultovou klasikou.

Veľký úspech pre samotného Eminema

Eminem sa stal jedným z najúspešnejších raperov v histórii a vydal mnoho ďalších hitových albumov a skladieb, ktoré sú populárne po celom svete. Film 8 Mile sa tak stal dôležitým momentom nielen pre hip-hopovú hudbu, ale aj pre populárnu kultúru ako celok.

Čo by sme dodali na samotný záver? Film 8 Mile je dôležitým dielom, ktoré pomohlo popularizovať hip-hopovú hudbu a kultúru a ukázať skutočné problémy, ktorým čelia mnohí mladí ľudia v komunitách. Eminemov výkon v hlavnej úlohe bol výnimočný a pomohol mu vytvoriť si svoj vlastný príbeh nielen ako raper, ale aj ako herec. 8 Mile aj po všetkých tých rokoch  naďalej ostáva významným momentom v histórii hip-hopu a v popkultúry ako celku.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame