NÁZOR Známu techniku pomodoro využívajú top manažéri aj študenti: Vyskúšali sme ju aj my

Pomodoro

Nakopni svoju produktivitu vďaka populárnej technike pomodoro už dnes! (Zdroj: Instagram - danielgamrot)

#Problémy s koncentráciou, produktivitou alebo kreativitou sú úplne bežné a v týchto korona časoch sa objavujú ešte častejšie. Ruku na srdce, určite si to zažil aj ty. Pokiaľ aj nie, tak zvýšiť si svoju produktivitu nie je nikdy na škodu. Počul si už o technike pomodoro? Tá ti s úspechom zaručene pomôže. Prečítaj si o nej viac.

Za jej vzniknutie môžeme poďakovať Francescovi Cirillovi, ktorý ju objavil v 80. rokoch minulého storočia. Aj naďalej je stále populárna medzi mnohými ľuďmi v zamestnaní, top manažérmi alebo študentami. Jeho cieľom je zefektívniť využívanie času.

Kedy s ňou začať?

 • Ak sa ľahko pri práci necháš vyrušiť.
 • Stáva sa ti, že v práci podávaš nižší výkon ako by si mal.
 • Máš prácu, ktorá môže trvať neobmedzene dlho –napríklad učenie. Môžeš mu venovať 2 dni alebo len pár hodín.
 • Cítiš sa byť málo kreatívny.
 • Máš problém stíhať deadliny.
  Pozrite si tento príspevok na Instagrame

   

  Príspevok, ktorý zdieľa Jasmyne Linhares Yassin (@jasmyneyassin)

Vyskúšaj ju aj ty!

Celá technika spočíva v striedaní cyklov, kedy pracuješ a následnej si dávaš pauzu. Nastavíš si časovač, ktorý ťa po 25 minútach práce upozorní, že je čas prestávky (5 minút). Francesco je presvedčený, že výsledky nenechajú na seba dlho čakať. Zmeny sa môžu dostaviť už po jednom dni. Čím dlhšie to budeš praktizovať. Tým budeš úspešnejší. Techniku by si si mal osvojiť už za pár dní.

 1. Vyber si akú aktivitu ideš robiť. Ideš sa venovať práci alebo učiť sa. Jasne definuj svoj cieľ.
 2. Nastav časovač na 25 minút.
 3. Počas tejto doby pracuj naplno na tvojom cieli. Odstrihni všetky veci, ktoré by ťa mohli rozptyľovať. Vypni si upozornenia, zvuk a všetko ostatné.
 4. Daj si 5 minútovú pauzu a oddýchni si. Odreaguješ sa a preto budeš viac odolný voči prokrastinácii.
 5. Keď budeš mať za sebou 4 kolá 25 minútovej práce, daj si dlhšiu pauzu. Zaslúžiš si ju. Môže trvať od 15-30 minút.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @bloomin.cz

Vlastná skúsenosť

Táto technika veľmi zaujala aj mňa. Počas lockdownu som mala pocit, že som zlenivela. Aj úlohy, s ktorými som predtým nemala problém mi trvali večnosť a mala som problém sa k nim dokopať. Rozhodla som sa ju vyskúšať. Skúšala som ju celý týždeň.

Prvý deň bol pre mňa veľmi náročný. Spôsobilo to hlavne to, že som mala stále nutkanie kontrolovať svoj mobil a odbiehať od práce alebo učenia. Ďalšie dni to šlo už ako po masle. Vedela som, že po čase práce nastane zaslúžený oddych. Veľmi ma motivovalo, koľko som toho za krátky čas dokázala stihnúť. Pomohlo hlavne to, že som sa konečne na moje ciele plne koncentrovala a nemala potrebu pritom robiť množstvo iných vecí. Odporúčam ju vyskúšať každému, kto má s produktivitou problémy.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame