Táto Slovenka je šéfkou misie na Mars: Marsonauti chcú zistiť, či by tam dokázal človek prežiť

Facebook/Michaela Musilová

#Do vesmíru doteraz letel zatiaľ jediný Slovák. v roku 1999 to bol Ivan Bella. No s napredujúcim vesmírnym výskumom sa môže stať, že sa k nemu možno pridá niekto ďalší. Predsedníčka Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity Michaela Musilová napríklad už 13. januára poletí na Mars. Aspoň virtuálne. Stane sa totiž hlavnou veliteľkou medzinárodnej posádky, ktorá sa podieľa na simulovanej marťanskej misii v USA.

Pre Musilovú to nebude prvá misia na Mars, podobnú už v Spojených štátoch absolvovala v roku 2014. Michaela je astrobiologičkou so zameraním na extrémofily, organizmy žijúce v extrémnych podmienkach. Svoj výskum už robila v inštitútoch v Kalifornii, Londýne a Bristole, pracovala tiež pre NASA a ESA.

„Cieľom misie je zistiť, či by ľudia mohli prežiť v takýchto podmienkach v skutočnej kolónii na Marse. Čaká nás obmedzené množstvo jedla, vody, elektriny aj vzduchu. Samozrejmosťou je aj úplne odrezanie od sveta, akoby sme boli na inej planéte,“ povedala podľa agentúry TASR Musilová na tlačovej konferencii.

Trojtýždňová misia sa začne už tento piatok na výskumnej stanici Mars Desert Research Station v Utahu. Počas pobytu bude posádka šiestich marsonautov zo Slovenska, Španielska, Izraelu, Austrálie, Francúzska a Írska vykonávať rôzne vedecké štúdie a projekty. Zaoberať sa budú napríklad 3D výrobou tehál z marťanského materiálu, psychologickými štúdiami a tiež skúmaním správania sa izolovaných posádok.

Odporúčame