Talent, o ktorom ešte budeme počuť: 20-ročný Dominik nakrútil film, ktorý chceli dostať na Oscary

Jana Oľhová, Ondřej Novák a Dominik Gyӧrgy (foto: facebook.com/dominik.gygy)

#Na našom webe ťa pravidelne zásobujeme príbehmi mladých ľudí, ktorí dokazujú, že pokiaľ si ideš za svojím cieľom, úspech sa jednoducho musí dostaviť. Živým príkladom je aj Dominik Gyӧrgy. Tento 20-ročný chlapec pochádza z Veľkého Krtíša, no už teraz je jeho meno známe aj za hranicami.

Dominik sa totiž už od svojich deviatich rokov venuje filmu. Študoval na Súkromnej strednej umeleckej škole filmovej v Košiciach v odbore kamera, strih a zvuk. Keď mal 14 rokov, nakrútil kontroverzný a excentrický film Different, ktorého téma vyvolala veľké ohlasy nielen u divákov, ale hlavne v oblasti profesionálov. Vďaka tomu získal uznanie na rôznych domácich či svetových filmových festivaloch.

VIDEO Maturant Daniel má len 19, ale talentu na rozdávanie: Stihol nakrútiť už dva filmy

Jeho talent ocenili aj na prestížnej Filmovej a televíznej fakulte Akadémie múzických umení (FAMU) v Prahe, kde momentálne študuje. Práve tu nakrútil v rámci cvičenia počas prvého ročníka krátky film s názvom Nasledujúca zastávka (The Next Stop) a jeho škola sa ho rozhodla nominovať na študentského Oscara, ktorý je, ako napovedá názov, veľmi prestížnym ocenením. Bohužiaľ, nevyšlo to podľa predstáv: „Nominované filmy musia mať minimálne 30 minút. Nasledujúca zastávka má len 14, takže Amerika padla,“ povedal Dominik v rozhovore pre regionálny denník MY.

Snímka je o mentálne postihnutom šoférovi a na smrť unavenej stevardke s autobusom na ceste životom. Teda, v prenesenom význame. Najdôležitejšou správou je, že film zabojuje o prestížneho študentského Oscara, čo by bolo skutočne obrovským úspechom nielen pre mladého tvorcu, ale aj celé Slovensko.

Do hlavnej úlohy sa Dominikovi podarilo obsadiť jednu z najlepších slovenských herečiek Janu Oľhovú a mladého českého herca Ondřeje Nováka. Svetovú premiéru si tento projekt odbil na tureckom festivale študentského filmu CONTACT v Izmire, slovenskú mal na festivale Áčko 2018 a českú na tradičnom FAMU FEST-e 2018. Počas januára ho dokonca Dominik premietal aj v rodnom Veľkom Krtíši.

Si zvedavý, ako vyzerá dnešný Slovák a dnešná Slovenka? Porovnaj sa s nimi na tejto stránke.

Zdroj: csfd.cz, skolskyservis.teraz.sk
Odporúčame