Takto vyzerajú najznámejšie mestá duchov na svete: Niektoré z nich sú len na skok zo Slovenska, pozri si ich

Zdroj foto: unsplash.com

#Zostali z nich len ruiny. Niektoré boli zničené vojnou, iné ľudia opustili kvôli lepšej budúcnosti. Momentálne v nich takmer nikto nežije, sú tam opustené domovy, schátralé hotely či rozpadnuté stavby. Toto je niekoľko najznámejších vyľudnených miest na celom svete.

Pred niekoľkými dňami sme uverejnili rozhovor s jedným zo slovenských urban explorerov – Marcelitom Rečinským. V tomto duchu si tak predstavíme rôzne miesta, z ktorých niektoré sú len na skok zo Slovenska.

Lifta (Izrael)

Pred sedemdesiatimi rokmi, počas Prvej arabsko-izraelskej vojny, boli arabskí obyvatelia Lifty neďaleko Jeruzalema nútení opustiť svoje domovy. Nejaký čas tu ešte žilo niekoľko židovských rodín, tie však odišli okolo roku 1970.  Potom bola časť obce využívaná aj ako rehabilitačná klinika pre drogovo závislých, bola tu dokonca stredná škola a pobývali tu aj izraelskí hippies.

Dhanushkodi (India)

Dhanushkodi sa nachádza asi dvadsať kilometrov od indického mesta Rameshwaram. V jeho okolí je nádherná príroda a aj slávny indický Adamov most. V roku 1964 sa cez mesto prehnal zúrivý cyklón, ktorý ho takmer zrovnal so zemou. Z tohto dôvodu zostalo vyľudnené a v jeho okolí sú len samé ruiny. 

Pyramiden (Nórsko)

Osada, ktorá sa rozprestiera na ostrove Špicbergy, ktoré patrí Nórsku, je už od roku 1998 úplne vyľudnená. Kedysi tu Sovieti ťažili uhlie, no v dôsledku nízkeho zisku s ťažbou museli prestať. Nachádza sa tu najsevernejšie umiestnená socha Lenina na svete, Palác kultúry či obchod postavený z bielych a priesvitných sklených fliaš. Pred niekoľkými rokmi tu dánska skupina Efterklang nahrávala zvuky pre svoj nový album a pri tej príležitosti vznikol o mieste aj pôsobivý dokument.

Geamana (Rumunsko)

Dedina uprostred jedovatého jazera. Tak by sa dala charakterizovať rumunská Geamana, pri ktorej v sedemdesiatych rokoch začali ťažiť meď. Následne toxické bahno začalo stekať do doliny s dedinou. V dôsledku ťažby sa v okolí nachádza veľké množstvo toxického odpadu. Po niekoľkých rokoch z nej nezostalo takmer nič. Iba trčiaci kostol spod náplavy chemikálií je akousi pamiatkou, že tu kedysi bol ešte život.

Dollersheim (Rakúsko)

Rodisko Hitlerovho otca zostalo po druhej svetovej vojne úplne zdevastované a opustené. V dôsledku vojny sa pôvodní obyvatelia z mesta vysťahovali. Keďže toto miesto slúžilo aj ako cvičisko pre vojakov, ostatných obyvateľov Hitler presídlil do iných dedín. Z budov zostali len ruiny a do mesta už nikto viac nevkročil.

Klomino (Poľsko)

Jediné vymreté poľské mesto sa nachádza na severozápade a pôvodne sa volalo Westfalenhof. Počas druhej svetovej vojny bolo základňou nemeckého Wehrmachtu. Po nej sa obec premenovala na Grodek a svoju základňu tu mala Červená armáda. V súčasnosti tu takmer nič nie je – ani obchody, nepremávajú sem žiadne autobusy. No aj napriek tomu tu žije niekoľko ľudí. Ide však o jednociferný počet.

https://www.instagram.com/p/zH4DhkpWC3/

Pripiať (Ukrajina)

Nachádza sa v Kyjevskej oblasti na severe Ukrajiny, blízko hraníc s Bieloruskom. Pripiať vybudovali v roku 1950 a žilo tam asi 50-tisíc obyvateľov, z ktorých väčšina pracovala v jadrovej elektrárni v Černobyle. Po jadrovom výbuchu v roku 1986 nariadil Sovietsky zväz evakuáciu obyvateľov. Vláda pôvodným obyvateľom klamala, keď tvrdila, že evakuácia je len dočasná, aj keď vedela, že sa tam už nikdy nevrátia. Pre vysokú rádioaktivitu zostalo mesto kompletne vyľudnené a mnoho pôvodných obyvateľov zomrelo v dôsledku chorôb z ožiarenia.

Bodie (Kalifornia, USA)

Na východe pohoria Sierra Nevada v Kalifornii leží ďalšie mesto duchov. Koncom devätnásteho storočia v Bodie objavili zlato, vďaka čomu sem v húfoch prišlo veľké množstvo prisťahovalcov. Do roku 1880 mesto rozkvitalo – darilo sa mu nielen finančne, ale stále sa sem sťahovalo veľa ľudí za vidinou lepšej budúcnosti.

Po osemdesiatom roku začalo upadať, začiatkom dvadsiateho storočia takmer všetky podniky a bane zatvorili, keďže boli veľmi stratové. Od roku 1915 tu nie je takmer žiadne obyvateľstvo. Momentálne bolo mesto vyhlásené za národnú historickú pamiatku.

Kennecott (Aljaška, USA)

Kennecott je opustené centrum medených baní v americkom štáte Aljaška. Nachádza sa ich tu až päť a od roku 1938 je z Kennecottu národný park. Od začiatku druhej svetovej vojny je mesto opustené. Žila tu len trojčlenná rodina, ktorá mesto strážila pred lúpežníkmi. Momentálne je obľúbeným turistickým miestom.

Wittenoom (Austrália)

Mesto Wittenoom v západnej Austrálii slúžilo v 30. rokoch 20. storočia najmä na ťažbu azbestu. V šesťdesiatych rokoch však mali obyvatelia v dôsledku tejto ťažby zdravotné problémy a tak boli donútení sa presťahovať niekam inam. Po roku 2018 tu žijú iba traja obyvatelia bez elektrickej energie.

 

Ani  (Turecko)

V stáročia zabudnutej metropole Turecka – meste Ani –  žilo kedysi 100-tisíc ľudí, no momentálne sú z mesta iba ruiny. Mesto tisíc a jeden kostolov či Mesto štyridsiatich brán, ako ho niektorí nazývajú, sa nachádza neďaleko hraníc Turecka s Arménskom. Zničila ho vojna, rozsiahle zemetrasenia a vandali. Nachádza sa tu obrovské množstvo kostolov. Z niektorých zostali už iba pozostatky, no väčšina z nich je stále zachovalá.

Mesto je momentálne na zozname UNESCO, Tisícročná mešita Menüçehr stále slúži ako svedectvo o dlhej histórii mesta, ktoré bolo kedysi jedným z najväčších na svete. Od roku 2004 je prístupné aj turistom.

Bokor (Kambodža)

Kedysi stálo v meste Bokor v Kambodži kasíno, luxusný hotel alebo drahé butiky. Zvykli sem chodiť najmä bohatí Francúzi, ktorí sa tu bavili a míňali peniaze. V sedemdesiatych rokoch však z mesta odišli a to v dôsledku nedostatku financií začalo chátrať. V časoch občianskej vojny ho obsadili Červení kméri a urobili z neho väznicu. Po vojne tu nežili takmer žiadni obyvatelia, keďže oblasť bola vďaka tvrdým bojom nesmierne zdevastovaná.

Kolmanskop (Namíbia)

Pred viac ako sto rokmi objavili v tomto meste ložisko diamantov. Zakrátko už v oblasti ťažili drahé kamene a do mesta sa sťahovalo čoraz viac obyvateľov. Stavali sa tu divadlá, nemocnice, kasína či tanečné sály. V dôsledku vojny však hodnota drahokamu výrazne klesla. Ľudia sa pokúsili vyťažiť čo najviac, po čase ale mesto opustili. V šesťdesiatych rokoch 20. storočia tu už nikto nežil. Dnes toto mesto duchov láka veľa turistov, no nie sú tu žiadni obyvatelia. Iba ruiny, ktoré sú plné piesku.

Zdroj: boredpanda.com, timesofisrael.com, indiatoday.in, wikipedia.org, druhy-svet.blogspot.com, thevintagenews.com, worldabandoned.com, chernobylwel.com, atlasobscura.com
Odporúčame