Takto Slovensko vidia americkí filmári: 5 filmov, kde našu krajinu poriadne zosmiešnili

Nik Shuliahin/Unsplash.com

#Pravdepodobne preto, že sme malou a neznámou krajinou, nás občas v zahraničných filmoch poriadne zosmiešnia. Slovensko ukazujú ako zaostalú krajinu, ktorá vyzerá ako po občianskej vojne. Svojho času zobrazenie Slovenska z filmu Hostel vzbudilo vášnivé reakcie. Nie je to však jediný film. Takto teda Slovensko vyzerá v očiach amerických filmárov.

Eurotrip

Doslova legendárna scéna. Skupina Američanov prichádza do Bratislavy. Čo vidíme je panelákové sídlisko, ktoré vyzerá ako po jadrovom útoku. Pes má v zuboch odtrhnutú ruku, podivní ľudia rozprávajú ešte divnejšie veci. Skrátka, toto vykreslenie Slovenska sa filmárom vskutku podarilo. Na základe toho, čo sa o Slovensku objavilo v tomto filme, museli sprievodcovia ešte roky ľudí presviedčať, že to tu vyzerá trošku inak.

Teror vo vlaku

Film s legendárnym Van Dammom má na ČSFD neuveriteľných 26%, takže ide dozaista o filmovú lahôdku. Medzinárodný agent NATO rieši a bojuje v rýchliku medzi východnou Európou a Mníchovom. Slovensko vyzerá ako vo vojnovej oblasti, jazdia tu staré Lady a Tatrovky. Skrátka, skvelá reklama.

James Bond: Dych života

Koncom 80. rokov ponúkli americkí filmári Československu milión dolárov za možnosť natáčania u nás. Nepodarilo sa, Bratislavu tak stvárnila Viedeň, čo je jeden z pozitívnejších obrazov Slovenska vo filmoch. Napriek tomu tu James Bond stvárnený Timothym Daltonom pomáha uniknúť slovenskej violončelistke do západnej Európy, prenasledovaný žigulákmi verejnej bezpečnosti.

Hostel a Hostel II

Film Hostel vzbudil svojho času obrovskú kontroverziu u nás, aj keď ho väčšina ľudí pravdepodobne ani nevidela. Podobne ako Eurotrip, aj tu ide o výlet Američanov do Európy. Keď sa ocitnú v ubytovni v Bratislave, zistia, že tu funguje organizácia, ktorá cudzincov ponúka boháčom na ukojenie ich túžob. Mimochodom, nakrúcalo sa v Česku. A v dvojke si svoju rolu strihol aj Milan Kňažko.

 

Odporúčame