Tajomstvo väčšej sily a lepšieho výkonu: Pozri, koľko výhod prináša kreatín

Svalnatý muž v posilňovni.

Zdroj: Getty Images

#Kreatín sa postupne stáva populárnym doplnkom pre športovcov z rôznych odvetví. Čo všetko dokáže, čo to vlastne je a aké účinky má na tvoje telo?

Svaly zásobuje energiou

Neverte klamlivému tvrdeniu, že kreatín je pre telo neprirodzený doping. Skladá sa z troch aminokyselín a prirodzene sa vyskytuje v tele každého z nás. Asi 95 % tejto látky je uložených v kostrových svaloch, zvyšok je v krvi, mozgu a ďalších orgánoch. V tele plní dôležitú úlohu – zásobuje svaly energiou. Práve preto ho najčastejšie vyhľadávajú športovci.

Podľa štúdie potrebuje telo priemerného človeka 1 až 3 gramy kreatínu denne, pričom ho prijímaš aj zo stravy – bez toho, aby si si to vôbec uvedomoval. Medzi jeho hlavné zdroje patrí červené mäso a ryby. Ak športuješ a podávaš výkony, energie potrebuješ oveľa viac. S tým sú spojené aj vyššie nároky na množstvo kreatínu u športovcov. V tomto prípade už iba jedlo často nestačí. Pozornosť by mu mali venovať aj vegáni a vegetariáni. V ich strave totiž nenájdeme vyššie spomínaný hlavný zdroj tejto látky – mäso.

Dodá silu a zlepší výkon

Čo je teda najväčšia výhoda kreatínu? Jednoznačne zlepšenie výkonu spojené s väčším množstvom energie. Využívajú ho najmä siloví športovci, kulturisti, fitnesky, ale opodstatnenie nájde v každom športe. Viacero výskumov totiž potvrdilo, že môže mať priaznivý efekt na naberanie svalov, respektíve na získanú silu. Navyše sa tieto výsledky prejavili rovnako u začiatočníkov aj vrcholových športovcov. V jednej štúdii dokonca vedci športovcom naordinovali suplementáciu týmto doplnkom, pričom vzrástla ich sila a dokázali až o 43 % zlepšiť maximálnu zodvihnutú váhu na bench presse.

Zdroj: Uber Nutrition
Zdroj: Uber Nutrition

Pomáha aj po zranení

V tréningu vďaka kreatínu zvládneš pracovať s väčším objemom, bunky sú lepšie hydratované a niektoré analýzy potvrdili aj zvýšenie anabolických hormónov, ktoré zabezpečujú rast svalov. Medzi ďalšie výhody patrí aj pomoc pri zotavovaní po zranení. Aj keď primárne sa všetci športovci snažia zraneniam predísť, nepríjemnosti spôsobené poranením môže kreatín zmierniť. Dokonca sa ním dá účinne predchádzať aj kŕčom.

Vyber si ten najlepší na trhu

Kreatín je pomocníkom nielen pri cvičení. U starších ľudí vie byť nápomocný pri zlepšovaní pamäti, fungovaní mozgu, ale aj samotného svalstva. Využitie môže mať aj pri znižovaní množstva cukru v krvi. Najobľúbenejšou formou je práškový monohydrát. Ak je tvojím cieľom zlepšovanie výkonu na tréningoch či rast svalov, kreatín od Uber Nutrition bude pre teba správnou voľbou. V svalovej bunke zadržiava vodu a tým ju udržiava v anabolickom stave, v ktorom svaly rastú. Navyše je v špičkovej kvalite, ktorá ešte viac zlepší výsledky tvojej tvrdej práce.

Nová generácia kreatínu

Ak ti zadržiavanie vody pri klasickom type kreatínu prekáža, môžeš siahnuť po novej forme. Crea-Performance od Uber Nutrition predstavuje generáciu kreatínu, ktorá účinok zadržiavania vody v tele minimalizuje. Pri používaní prípravku navyše nie je potrebná nasycovacia fáza ako pri iných kreatínoch. Svaly sú viditeľnejšie vyrysované a pri športe nestrácaš rýchlosť kvôli zavodňovaniu organizmu. Kreatínu sa teda naozaj nemusíš báť. Tvorí prirodzenú súčasť tvojho tela a nejde o žiadnu zakázanú látku. Okrem zvýšenia sily, energie a lepšej výbušnosti, rýchlosti a výkonu ti prinesie aj dvojnásobne väčší nárast svalovej hmoty.

Zisti viac o Crea-Performance

Zdroj: Uber Nutrition

Sponzorovaný článok vytvorený v spolupráci s Uber Nutrition.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame