Tajomné stavby, golf s futbalovou loptou aj obria medová kvapka: Spoznaj Trnavu ešte viac

Foto: Trnava Tourism

#Historické mesto v súčasnosti ponúka niečo jedinečné pre všetkých. V prvom článku sme ti prezradili tipy pre kávičkárov, objaviteľov a milovníkov umenia, v tej druhej si prídu na svoje rekreační športovci aj pôžitkári. Čo by si pri návšteve Malého Ríma nemal vynechať? Toto je druhá časť nášho sprievodcu po Trnave.

Pre rekreačných športovcov

Mesto očami architekta na dvoch kolesách

Kto sa bez bicykla nepohne ani na krok a rád by spoznal aj také miesta, o akých sa len tak nedočíta, nemal by vynechať jednu z cykloprehliadok projektu Trnava očami architekta. Históriou často zatracovaných industriálnych stavieb ťa prevedie jeden zo zakladajúcich členov OZ Čierne diery, architekt Miroslav Beňák, takže budeš zaručene v dobrých rukách. Vďaka týmto prehliadkam sa ti naskytne pohľad na inú Trnavu, než tú obsypanú desiatkami kostolných veží. Na tej poslednej (14. septembra) ťa architekt prevedie Po cestách trnavského industriálu.

Trnava očami architekta (Foto: Trnava Tourism)

Obrovské silá, mlyny, cukrovar, trasy úzkokoľajok, výkvety brutalizmu hneď vedľa malebnej secesie alebo sídliská usporiadané aj pomenované podľa planét a súhvezdí  – architektúra z obdobia, keď sa Trnava rozvíjala za svoje hradby, má svoje neopakovateľné čaro. Vďaka výkladu architekta získaš jedinečný kľúč k ich pochopeniu a vďaka bicyklu vietor vo vlasoch. Prehliadku môžeš absolvovať na vlastnom bicykli alebo na požičanom. Lístky je potrebné si vopred rezervovať.

Tip: Trnava patrí k jedným z najviac bike friendly miest na Slovensku. Uplynulý rok v meste spustili program zdieľaných bicyklov Arboria Bike, ktorý po testovacej prevádzke funguje naostro. Zaujímavosťou je, že všetky zdieľané bicykle sú na elektrický pohon. 

Cykloprehliadka s architektom (Foto: ZuzanaZ)

Na deň golfovým hráčom

Na okraji mesta, v susedstve chráneného areálu Trnavské rybníky, leží golfová akadémia Golf Trnava. Zelená oáza okamžite zrelaxuje nielen tvoj zrak, ale celé telo. Filozofiou areálu je, že golf je pre všetkých, a ak si ho ešte nikdy nehral, tu je dokonalé miesto, kde s ním začať. Palice ti požičajú zdarma, za 2 eurá si v automate vyberieš 36 golfových loptičiek a môžeš sa do sýtosti činiť na rozľahlom odpalisku s dĺžkou 250 metrov. Ak tomuto športu prepadneš, môžeš absolvovať aj golfovú školu. Zahrať si môžeš aj footgolf – zábavný šport, pri ktorom sa podľa golfových pravidiel hrá priamo s futbalovou loptou. Ak ťa prepadne hlad, siahni po chutných burgroch z miestneho bistra, ktoré ti zaručene dodajú energiu na ďalšie výkony.

Foto: ZuzanaZ

V Trnave sa bude 7. septembra konať koncert legendárnej kapely Evanescence, lístky kúpiš cez Predpredaj.sk

Pre gurmánov a pôžitkárov

Ružová grófka a jej záhony

Kde bolo, tam bolo, v dedinke Dolná Krupá (len 13 km od Trnavy) ležal kaštieľ, ktorý obývala Ružová grófka Mária Henrieta Choteková. Vo svojom rozáriu, ktoré bolo v tom čase najväčšie v strednej Európe, pestovala vyše 6 000 koreňov ruží, vrátane vlastných odrôd, ktoré vyvážala aj za oceán. Na počesť grófky neskôr vyšľachtili plnokvetú ružu Maria Henrieta, ktorá rastie aj v anglickom parku vedľa kaštieľa. Obe tieto miesta sú ako stvorené na ležérne túlanie, ktoré pohladí na duši.

Sladké pokušenie Apimed

Kto túži ružové lupene nielen ovoňať, ale aj ochutnať, nemal by vynechať návštevu špičkového medovinárstva Apimed v susedstve kaštieľa v Dolnej Krupej. Jeho majitelia, manželia Kudláčovci, vyrábajú aj ružovú medovinu, v ktorej sa macerujú lupienky. Dnes sa ich výrobky môžu pochváliť vyše 60 oceneniami, ich Trnavská medovina je historicky prvou na svete, ktorá získala zlatú medailu z oboch najväčších svetových súťaží Apimondia a Mazer Cup.

Medovinárstvo Apimed vyrába medovinu s lupeňmi ruže Maria Henrieta (Foto: Trnava Tourism)

Manželia intenzívne pracujú na dokončení projektu Medolandia zameraného na oddych a agroturistiku. Jeho súčasťou bude aj zážitková reštaurácia, kaviareň s vyhliadkovou vežou v ružovej záhrade, degustačné aj školiace miestnosti a ďalšie prekvapenia – všetko s prepracovanými medovými detailami (ich obria medová kvapka by sa možno mohla dočkať aj zápisu do Knihy rekordov). V skúšobnom režime sa brány Medolandie otvoria už túto jeseň.

Wellness aj top menu

Skutoční gurmáni a pôžitkári vedia, že všetko má svoj čas, a tak na hodinky nepozerajú. Hoci Trnava ťa stihne očariť aj za jeden deň, dlhším výletom určite nič nepokazíš. Na prenocovanie odporúčame hotel Holiday Inn v centre mesta. Nové sily načerpáš nielen v jeho štýlových izbách, ale aj v relax a wellness zóne so saunami a vírivkami. Ak uprednostňuješ rodinnú atmosféru, skoč do Penziónu Patriot len o ulicu ďalej. Alebo si tu na terase vychutnaj gurmánske menu, ktoré vzniká pod vedením šéfkuchára Pavla Erazmusa (podľa súťaže Primerba Cup patrí do top dvadsiatky šéfkuchárov v rámci Čiech a Slovenska) a špecialistu na slovenskú kuchyňu Juraja Mikuláša.

Wellness s vírivkami a saunami v Holiday Inn (Foto: ZuzanaZ)

Tip: Ak túžiš po vodnom osviežení, v Trnave nájdeš kúpalisko Castiglione alebo kúpalisko Kamenný mlyn. Prípadne sa nechaj rozmaznať v Aquaparku Trnava so samostatným vodným a saunovým svetom.

Nápoj bohov

Víno patrilo v tejto oblasti k najdôležitejším obchodným komoditám a dodnes tu o vynikajúcich vinárov nie je núdza. Vinárstvo Terra Parna v malebných priestoroch v Suchej nad Parnou organizuje zaujímavé letné grilovačky. V septembri sa môžeš tešiť na Jazz vo vinohrade. Až do zimných mesiacov sú však prístupné aj ďalšie jedinečné vinárstva s príbehom, vrátane Vína z Mlyna v Doľanoch, Karpatskej Perly v Šenkviciach či Vína Mrva & Stanko v Trnave. Počas vybraných termínov pripravujú aj špeciálne degustácie so zaujímavým programom.

Stredoveká prešovačka (Foto: Trnava Tourism)

Tip: Už 30. augusta sa v Trnave bude konať Stredoveká prešovačka – otvorenie vinárskej sezóny v duchu stredovekých tradícií vrátane tradičného pučenia hrozna bosými nohami, na akom sa smiala aj Julia Roberts v Pretty Woman.

Nádvorie

Na pomedzí kultúry a chutí balansuje Nádvorie. Okrem kultúrneho centra Malý Berlín v ňom sídli aj komunitné centrum Kubik, Nádvorie Coworking, obchodík s lokálnym dizajnom Kumšt, piváreň a bistro Akademia alebo remeselná pekáreň Chlieb náš, ktorá láka na omamné chute čerstvo upečených dobrôt už zdiaľky. Ideálne miesto, kde sa dá na dlhé minúty stratiť, nakúpiť dizajnové kúsky, zabaviť sa aj dobre najesť.

Trnava panoráma (Foto: Trnava Tourism)

Prečítaj si aj prvú časť článku o Trnave s tipmi pre kávičkárov, objaviteľov a milovníkov umenia.

Zdroj: hashtag.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *