Symbol púšte, presúvadlo faraónov: 7 Zaujímavých faktov o ťavách, ktoré ste pravdepodobne nevedeli

pixabay.com

#K neodmysliteľnej dovolenke v Egypte, Tunisku či v Dubaji patria prepychové až gýčové hotely, kvalitné služby či prenádherné more. Pri predstave typickej dovolenky v slnkom zaliatych krajinách každému zíde na um najmä žltý piesok, slamené slnečníky, fascinujúci podmorský svet a….ťavy.

Ťava ako taká je vo voľnej prírode raritou, dokonca sa vo viacerých zdrojoch uvádza, že je v týchto miestach vyhubená a žije len v zdomácnenej forme. Podľa odhadov ich môže na svete byť viac ako 15-miliónov, pričom sa ich najviac nachádza v Afrike. Arabi vraj rozoznávajú až dvadsať druhov. Okrem typických vonkajších znakov, ktoré môže pozorovať každý, sme sa rozhodli priniesť vám niekoľko zaujímavých faktov, vďaka čomu budete mať ešte väčšie poznatky zo zvieracej ríše.

1. Ťava má pútavé veľké čierne oči. Vedeli ste však, že má až tri páry viečok? Práve vďaka tomu sú chránené pred pieskom.

2. Aj ťava produkuje mlieko. Narozdiel od toho, ktoré poznáme v našich končinách má však jednu zaujímavosť. Ťavie mlieko sa nikdy nezrazí.

3. Afrika je známa svojimi tropickými teplotami. Ťava ich však zvláda bravúrne – nepotí sa.

4. Samica to má obzvlášť náročné. Gravidná je 12 až 14 mesiacov a dojčí takmer dva roky. 

https://www.instagram.com/p/BWpawfgnN6e/?tagged=camel

5. Zaujíma vás rozmnožovanie? Netypické, avšak o to zaujímavejšie je poznanie, že pohlavný úd samca nesmeruje dopredu ako u ostatných zvierat, ale naopak, dozadu. Aj preto prebieha párenie výhradne v ľahu. Aj ich rozmnožovanie prebieha iba raz ročne. Presný dátum sa nikde neuvádza. Jediný zaznamenaný fakt je ten, že sa rozmnožujú v čase, keď je dostatok potravy.

6. Keďže je neodmysliteľným znakom púšte, ťava si hravo poradí aj so silnou púštnou búrkou. Pred pieskom ju chránia uzatvárateľné nozdry.

https://www.instagram.com/p/BWpWcIvlBw7/?tagged=camel

7. My ich poznáme pod pojmom ťava. V arabčine však existuje neuveriteľných 160 slov na pomenovanie tohto zvierata. 

https://www.instagram.com/p/BWpPK5qhLwb/?tagged=camel

Odporúčame