Parádny nápad z Bratislavy: Chýbajú vám veci? Zájdite si do knižnice

Goethe Institut/Boris Nemeth

#Ľudia sa v dnešnej dobe čoraz častejšie zamýšľajú nad hodnotou vecí. Na jednej strane sú takí, ktorí chcú byť doma obkolesení nakúpenými vecami a to aj vtedy, keď im ich netreba. Na druhej sú potom ľudia, ktorí to chcú obmedzovať – kupovať si len to, čo skutočne potrebujú. A práve pre takých vznikla v Bratislave knižnica vecí. Pod názvom AjnFach ju prevádzkuje Goetheho inštitút. Požičať si tam môžete náradie či športové vybavenie.

V Bratislave i Prahe

AjnFach funguje v Bratislave od minulého roku, nedávno podobný projekt spustili aj v českej Prahe. Najskôr sa ním inšpiroval pražský Goethe inštitút a následne sa otvorila tiež súkromná verzia nazvaná Library of Things. Ide o skvelé príklady módnej zdieľanej ekonomiky, ktorá má vo svete čoraz väčšie slovo. Minulý rok sa podobný nápad realizoval v Londýne a zachytili ho svetové médiá. Tie prirovnávali knižnicu k finančne úspešným no často kritizovaným projektom akými sú Airbnb či Uber.

Skoro zadarmo

Na Slovensku či v Česku to však na taký biznis nevyzerá. V Bratislave stačí, keď si zaplatíte členské v knižnici (8€ na rok, študenti 5€, dôchodcovia zadarmo). A okrem kníh si tak môžete požičať napríklad vŕtačku, stan alebo kameru, fotoaparát, futbalovú loptu či cyklotašky. V Prahe platíte dobrovoľný príspevok, ktorý slúži na rozšírenie katalógu. Ten pomáhajú obohacovať aj dobrovoľní darcovia vecí.

Tom Zahrádka, ktorý Library of Things v Prahe prevádzkuje pre české Rádio Wave vysvetľuje, prečo je koncept podobnej knižnice zaujímavý: „Pred piatimi rokmi som sa sťahoval do Prahy a hovoril som si, že si buď kúpim posteľ v obchode, alebo ju vyrobím z paliet. Keď si to vypočítaš, zistíš, že ťa to vyjde narovnako, no je oveľa jednoduchšie si ju kúpiť.“ Príklad vŕtačky v materiáloch spomína aj Goethe inštitút. Životnosť má až 3000 hodín, no človek ju priemerne využije len 48 hodín. Zvyšok času mu jednoducho čaká odložená v skrini.

„Keď môžeme niekomu uľahčiť jeden krok tým, že mu požičiame náradie alebo mu poradíme, aby miesto nakupovania radšej vyrábal, je to ono,“ dodáva Zahrádka.

 

Odporúčame