Sú nechutné, no nemusíš sa za ne hanbiť: Tieto veci sú prekvapivo dobré pre tvoje zdravie

Photo by Joe Gardner on Unsplash

#Všetci žijeme v telách, ktoré sa nie vždy správajú ako z reklamy na parfém. Ráno nevyzeráme dokonale, občas dokonca nevoniame ani sami sebe (nie to ešte ostatným), no podľa vedcov je to úplne normálne. Toto je 5 nechutných vecí, ktoré robíme úplne všetci. Len málokto však má chuť o nich aj rozprávať. Tak to poďme spoločne zmeniť.

Aj keď budeš pri ich čítaní možno krčiť nos, skús si pomyslieť, že každá táto nechutnosť má pre tvoje telo nepostrádateľný benefit. Možno sa tak pre teba stanú aspoň trochu znesiteľnejšími.

#1 Keď sa okolo teba šíri smrad

Photo by Marten Bjork on Unsplash

Ruku hore ten, kto si v živote neprdol. Na tejto planéte pravdepodobne neexistuje takýto človek. Keď sme boli ešte bábätká, mamička nás chválila za každý prd. Bol to znak toho, že nás nebolí bruško. Teraz nás však okolie za náš výkon nepochváli. Práve naopak. Musíme sa tváriť, že ten smrad nevychádza z nášho tela. Podľa odborníkov môže však násilné zadržiavanie plynov viesť k chronickým ťažkostiam, intenzívnym bolestiam brucha a nadúvaniu. Preto by nahromadené plyny mali ísť z tela von. Pravdaže, netreba zabúdať na základy slušného správania. Pokús sa ich teda vypustiť na slobodu pokiaľ možno na toalete, a nie pri rodinnom obede.

#2 Keď sa ti nechce ísť do sprchy každý deň

Photo by John Fornander on Unsplash

Nemusíš liezť do sprchy každý deň. Najmä ak si celý deň nestrávil drhnutím kobercov či rúbaním dreva. V tom prípade raz za čas môžeš na sprchu zabudnúť. Podľa viacerých odborníkov každodenné sprchovanie vysušuje našu pokožku, a to najmä ak je spojené s nadmerným používaním sprchových gélov. Ak sa potrebuješ rýchlo osprchovať, skús občas vynechať chémiu a osprchuj sa len čistou vodou. Tvoja pokožka sa ti poďakuje. Dobre vedieť, však?

#3 Keď si (občas) grgneš

Photo by Bruno van der Kraan on Unsplash

Kedysi mohla absencia odgrgnutia po dobrom obede smrteľne uraziť hostiteľa. Našťastie tieto „staré dobré časy“ už máme dávno za sebou. Avšak aj tento nechutný fyziologický proces nášho tela je prospešný pre naše zdravie. Podľa lekárov samotné grganie zabraňuje vytvoreniu nadbytočných žalúdočných kyselín, ktoré by mohli viesť k refluxu. Trápi síce najmä bábätká, avšak ani v dospelosti to určite nie je nič príjemné.

#4 Keď z teba tečie pot

Photo by Maarten van den Heuvel on Unsplash

Potíme sa všetci. Jediné, v čom sa líšime, je intenzita potenia. Potom sa zbavujeme nadbytočných toxínov, ktoré sa vylučujú cez pokožku. A aký to môže mať pre nás benefit? V prvom rade produkcia potu bráni prehriatiu. To je dôležité najmä v letnom období. Keby sme sa nepotili, asi by sme po pár minútach na rozhorúčenej pláži skolabovali.

#5 Keď si nevyčistíš uši

Photo by Hayes Potter on Unsplash

V detstve nám mamy poctivo čistili uši a veru, neraz to bol bolestivý proces, pri ktorom sa nám nahrnuli slzy do očí. Je to však nutné? Možno budeš aj ty prekvapený z tvrdenia lekárov, ktorí tvrdia, že v ušiach by sme sa vôbec nemali vŕtať. Ušný maz má v skutočnosti antiseptické a antibakteriálne vlastnosti a preto by sme ho nemali nasilu odstraňovať. Keď sa ho pokúšaš odstraňovať vatovou tyčinkou, len si ho zatlačíš ešte hlbšie. A to fakt nemá zmysel. Uši sa dokážu čistiť sami. Netreba im v tom pomáhať.

Zdroj: bustle.com
Odporúčame