Sú rozkošné a ľudia ich zbožňujú: Vďaka tomuto profilu na Instagrame si Alpaky zamiluješ aj ty

Photo by Olga Kravchuk on Unsplash

#Lama alpaka alebo jednoducho len pako je domestikovaná lama vikuňa, pochádzajúca z juhoamerických Ánd. Chová sa predovšetkým kvôli vlne. V Európe je však použitie tejto vlny skôr zriedkavé. Vo vysokých horách, v lesoch a na pobreží Peru, Bolívie, Argentíny a Čile je alpaka bežným zvieraťom. Patrí medzi dva udomácnené druhy lám. Žiadne alpaky v tejto nehostinnej krajine v skutočnosti nežijú naozaj úplne divoko.

Najväčšie chovné stáda alpák nájdeme na Peruánskej náhornej plošine a vo vyšších polohách v Andách, kde sa pasú až na samej hranici rastlinného pokryvu. Peruánska náhorná plošina sa nachádza vo výške 3 800 metrov nad hladinou mora. Z divokých rastlín tu rastú iba traviny. Niektorí chovatelia sa pokúšajú obohatiť miestnu lúky aj o ďalšie druhy rastlín, aby zvýšili ich výdatnosť pre stále rastúce stáda alpák.

Dôležité však je, že internet si alpaky doslova zamiloval. Je pritom úplne jedno, či ti prídu komické alebo rozkošné, instagramový profil s názvom shamarra_alpacas si ťa úplne získa. Rovnako ako desaťtisíce ďalších. Nájdeš tu stovky krásnych fotiek týchto skvelých zvierat a my ti zaručujeme, že sa ich nebudeš vedieť nabažiť.

 

Zdroj: hashtag.sk, wikipedia.org
Odporúčame