Sú mladí len online generáciou, alebo vedia aj tvrdo zamakať? Zisťovali sme, ako to s nimi je

Mladí ľudia nie sú len online generáciou (Zdroj: pixabay.com/Paul_Henri)


#Neseď toľko za tým počítačom! Čo také dôležité máš v mobile? Aj to sú poznámky, s ktorými sa dnešní mladí ľudia stretávajú dennodenne. Z takzvanej online generácie sa onedlho stanú dospelí ľudia, ktorí budú preberať iniciatívu po staršej generácii. A aj napriek tomu, že ich mnohí označujú za rojkov, alebo im vyčítajú častý pohyb v online priestore, majú v sebe oveľa viac.

Každá generácia je lepšia ako predchádzajúca

Nedávny prieskum hovorí, že Slováci do 19 rokov používajú smartfóny viac ako päť hodín denne. Staršia generácia to označuje za nevýhodu, mladí však situáciu vidia inak. „Každá nová generácia vždy je a bude lepšia a lepšia. Najmä z hľadiska možností, ktoré máme. Výhodou je stále napredujúci výskum a moderné technológie, ktoré nám uľahčujú život,“ hovorí o dnešnom svete Barbora (21). Ako plus mladí jednoznačne vnímajú dostupnosť informácií, ktoré sú vždy poruke.

Technologický pokrok má však aj svoje tienisté stránky. „Najväčšou výzvou dnešnej doby je zvládanie každodenného strachu a stresu bez ujmy. Svet sa vplyvom internetu zmenšil a nie je také jednoduché vypnúť, keďže svoje problémy si nosíme vo vrecku či v kabelke neustále so sebou,“ myslí si Patrik (20).

Veľa času na sieti, ale aj veľa ideálov – aj to charakterizuje dnešných stredoškolákov. (Zdroj: Freepik.com)

Menej súdenia, viac prijatia

Mladí ako výhodu oproti predošlým generáciám vnímajú aj postoje generácie Z. „Myslím si, že naša generácia má otvorenejšiu myseľ, dokážeme akceptovať odlišnosti ostatných ľudí a menej súdime,“ vysvetľuje Alena (19). Uvedomelosť dnešných mladých ľudí sa ukázala pri ich odpovediach na otázku, aká je podľa nich aktuálna výzva pre ich generáciu.

„Najväčšou výzvou je zmeniť stereotyp, a to v rôznych témach – od politiky, LGBTQ až po klimatické problémy. Výzvou pre našu generáciu je zmeniť svet na taký, kde sa nikto nebude báť povedať svoj názor, každý bude mať práva. Mali by sme sa postarať o to, aby sme mali krajší a pohodlnejší život bez strachu z toho, čo nastane neskôr,“ zdôrazňuje Nina (16), pre ktorú je táto zmena aj osobnou výzvou. Alexander (17) sa tiež stavia k budúcnosti zodpovedne: „Najväčšia výzva je tá, či budeme lepší ako tí pred nami. Buď sa poučíme z ich chýb, alebo ich zopakujeme.“

Influencer ako ideálna kariéra? Nie tak celkom

Na pretras sa však neskôr dostávajú sociálne siete. Ako mladých ovplyvňujú? Je dobré mať ich poruke, alebo vytvárajú skreslený obraz o svete, živote a peniazoch? „Ľudia chcú viac peňazí a majú vyššie nároky na život ako kedysi. To je v poriadku, ale problémom je dôvod. U influencerov vidia naoko skvelý život, po ktorom túžia, ale nie je lacné dovoliť si ho,“ uvažuje Patrik.

Opýtaní mladí vidia ako problém aj vidinu rýchlo zarobených peňazí prostredníctvom sociálnych sietí. Nepáči sa im, že častá odpoveď na vysnívané povolanie znie „youtuber“ alebo „instagramová modelka“. Byť influencerom a robiť takúto činnosť zodpovedne podľa Barbory vyžaduje taktiež úsilie a uvedomelosť, nie je to len zlatá baňa, ktorá bez námahy prinesie milióny.

Mladí si uvedomujú dosah influencerov (Zdroj: needpix.com)

Peniaze riešia už tínedžeri

Na peniaze všetci opýtaní myslia. Ako si môžem našetriť? Koľko si odložím tento mesiac? Aj takéto problémy už mladí riešili, keďže niektorí z nich už pracovali ako brigádnici alebo majú pravidelný príjem. Mnohí na vlastnej koži zistili, že zarobiť si je niekedy poriadne ťažká práca. Keď im však prišla na účet prvá výplata, bol to skvelý pocit. Zatiaľ čo Barbora pracuje popri škole vo sfére fitnes a predáva v obchode, Patrik má skúsenosti napríklad s ručnými prácami.

„Ja si zarábam, keď to potrebujem. Jednoducho keď viem, že chcem o čosi viac peňazí, dokážem si zarobiť,“ hovorí nádejný fotograf Alexander. Každý z mladých, s ktorými sme sa rozprávali, sa snaží šetriť si – či už na svoje vysnívané kúsky techniky, magické výlety, alebo si odkladajú na lepší štart do samostatného života. „Aj keď aktuálne pravidelný príjem nemám, mám pár skúseností s brigádami, z ktorých som sa snažila odložiť si nejaké peniaze. Neskôr si tak môžem kúpiť niečo navyše s pocitom, že som si to naozaj zaslúžila a odmakala úplne sama,“ vysvetľuje Alena.

Účet v banke patrí k životu

Množstvo mladých má svoj vlastný účet, využívajú banku v mobile. Oceňujú, že ho banky študentom ponúkajú zadarmo a pridávajú aj ďalšie benefity. Príkladom je FEJM účet od VÚB banky – ak si do konca septembra otvoríš účet a nasporíš si 30 eur, banka ti doloží ďalších 30 za odmenu. Navyše môžeš prejaviť aj vlastnú kreativitu – k účtu ti príde biela karta a fixky, vďaka ktorým môžeš pretvoriť kartu na unikátny kúsok. Platiť však môžeš aj mobilom či hodinkami a kartu si nechať v peňaženke skôr „na ozdobu“. Netreba ani chodiť do pobočky, všetko vybavíš online pomocou appky. „Ja osobne využívam výlučne online bankovú aplikáciu. Platenie mobilom, online nákupy aj prehľad mojich výdavkov – všetko nájdem jednoducho pomocou pár klikov, čo je jednoznačne veľkou výhodou,“ dodáva Nina.

CHCEM 30 EUR OD VÚB BANKY

vub fejm ucet

Advertoriál pripravený v spolupráci s VÚB bankou.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame