Sú dôležité, no v škole ich neučia: Týchto 6 faktov (ti) môže doslova zachrániť život, preto sa ich nauč!

Photo by Andrew Ly on Unsplash

#V krízových situáciách záleží na každom okamihu. Pretože v pravý čas ti môže doslova zachrániť život. Mnohí ľudia však ani len netušia, čo vtedy treba robiť. Fakty, ktoré uvádza portál brightside.me, sú síce málo známe, no ak ich poznáš, dokážu pomôcť nielen tebe, ale aj ostatným. Určite si ich preto poriadne vtlč do hlavy.

#1 Keď ťa stretne medveď

…alebo ty stretneš medveďa. Starý mýtus hovorí o tom, že si máš ľahnúť na zem a tváriť sa, že si mŕtvy. No ktovie, či by mal niekto odvahu vyskúšať to aj v praxi. Oveľa užitočnejšie je nájsť nejaký veľký objekt (strom, auto, búdu, čokoľvek). Medveď je síce rýchly, no neobratný, a nedokáže tak rýchlo manévrovať okolo veľkých objektov. A práve to môžeš využiť. Krúž okolo stromu a čakaj, kým to medveďa začne nudiť a odíde. Mnohým sa osvedčilo aj kričanie. Aj medveď je plachý a ver, že dostať sa s tebou do konfliktu je to posledné, čo si želá. Neudržiavaj očný kontakt a poriadne zarev „Maco, bež preč!“. Ak neujde, pomaly kráčaj preč z jeho cesty, no neotáčaj sa mu chrbtom.

Photo by Thomas Lefebvre on Unsplash

#2 Keď cítiš smrad moču či rybaciny

Ak doma bezdôvodne cítiš zápach moču či rybaciny, treba zbystriť pozornosť. Môže ísť o jasný signál toho, že s elektrinou niečo nie je v poriadku. Tento zápach vzniká v dôsledku roztavenia elektrických káblov. Preto radšej vypni elektrický prúd a zavolaj si na pomoc odborníkov.

#3 Keď pri tebe odpadne diabetik

Život s cukrovkou určite nie je jednoduchý. Ak pacientovi príliš klesne cukor, môže sa v dôsledku hypoglykémie dostať až do bezvedomia. Nikdy však nepichaj cukrovkárovi v bezvedomí inzulín. Mohol by si ho zabiť.

#4 Keď ťa vtiahne vodný prúd

Nepokúšaj sa plávať smerom od neho. Tak budeš len zbytočne strácať potrebnú energiu. Miesto toho sa pokús plávať paralelne s pobrežím. Budeš mať tak oveľa väčšiu šancu, že sa z neho skutočne dostaneš. K pobrežiu plávaj až vtedy, keď zistíš, že ťa už prúd nevťahuje späť.

Photo by Todd Quackenbush on Unsplash

#5 Keď zachrániš topiaceho, toto nepodceň

Podarilo sa ti vytiahnuť topiaceho z rieky či z bazéna? Blahoželáme k hrdinskému činu. S osobou, ktorá sa topila, však musíš ísť čím skôr do nemocnice. V pľúcach jej totiž mohla zostať voda, kvôli ktorej by mohla zomrieť do niekoľkých dní. K takýmto tragédiám dochádza pomerne často. Topiacemu navonok nič nie je, no po pár dňoch príde najhoršie.

#6 Keď niekoho uštipne had

V tomto prípade vôbec nie je rozumné pokúšať sa ústami vysať jed z miesta uštipnutia. Zabudni aj na podväzovanie či studené obklady. Zavolaj prvú pomoc. Kým príde, snaž sa o to, aby človek, ktorého had napadol, čo najviac pil. Ak máš možnosť, podaj mu antihistaminiká. Podľa odborníkov nie je vhodné dotýkať sa rany, pretože jed sa v tele môže šíriť oveľa rýchlejšie.

Photo by Donald Tong from Pexels

Pevne veríme, že tieto rady nebudeš musieť nikdy použiť.

Odporúčame