Ste závislý na energeťákoch? Toto je 5 dôvodov, prečo by ste si na ne mali dať pozor

Foto: Pixabay.com

#Učenie na skúšky, šoférovanie, dlhá noc v klube, regenerácia po opici… Dôvodov na pitie energetických nápojov sa vždy nájde dosť. Pravdepodobne nikto na svete nie je presvedčený o tom, že farebný a sladký nápoj je pre ľudský organizmus prospešný, napriek tomu ich denno-denne konzumuje obrovské množstvo ľudí. Samozrejme, energeťáky vedia pomôcť, no pred najbližším hltom z plechovky si spomeňte na nasledujúcich 5 dôvodov, prečo by ich bolo možno dobré trocha obmedziť.

1. Vysoký obsah cukru

Koľko cukru si pridávate do kávy? 6, 7, 8 kociek? Asi ťažko. Presne toľko sa priemerne nachádza v klasickej malej plechovke energeťáku. Také množstvo cukru určite nie je prospešné nikomu. Jeho negatívne vlastnosti na čele s obezitou a krvným tlakom asi ani nemusíme spomínať…

Pixabay.com

2. Umelé farbivá, príchute, sladidlá

Ovocná chuť energetických nápojov nevychádza z ovocia, ale z umelých aróm. Farba je dôsledkom potravinových farbív, ktoré rozhodne nepochádzajú z prírody. Nízkokalorické energeťáky nahrádzajú už zmieňovaný cukor umelými sladidlami, akým je napríklad aspartám. Ten môže mať ešte horšie účinky na organizmus, ako cukor.

3. Zaťaženie organizmu

Zaťaženie srdca, mozgu, obličiek, trávenia, pečene, vychádza zo zvýšeného výkonu organizmu. Kofeín, umeliny, cukor, to všetko zaťažuje organizmus a vedie k nervozite, stresu a paradoxne aj k únave. Napríklad vtedy, keď stálym prísunom kofeínu zaťažíme nadobličky tak, že ho už nedokážu spracovávať.

Pixabay.com

 

4. Nespavosť

Poznáte ten pocit, keď ste tak unavený, že nedokážete zaspať? Energeťáky v prvých minútach či hodinách zaberajú, no ak organizmu chýba sila, nemá ju ako dobiť. Následný spánok je potom neprirodzený a telo sa regeneruje po takom zaberáku oveľa horšie, ako za normálnych okolností.

 

5. Financie

Možno najmenej podstatné, ale energetické nápoje nie sú vôbec lacné. Pijete energeťáky každý deň? Skúste si spočítať, koľko za ne vydáte za mesiac…

Odporúčame