Štatistiky z rôznych oblastí života: Pobavia ťa, ale tiež kompletne vystrašia

Photo by Yuvraj Singh on Unsplash

#Štatistiky nám ukazujú, aký zaujímavý je svet, v ktorom žijeme. Niektoré z nich sú také fascinujúce, že nám len tak ľahko nevyfučia z hlavy. Tieto dnešné sú síce trošku desivé, no rozhodne vás zabavia.

Skôr vás zabije rakovina než zlyhanie vášho lekára

Photo by rawpixel on Unsplash

Vedeli ste, že v Amerike zomrie ročne viac než 400-tisíc ľudí kvôli chybnej diagnostike ochorenia, ktorú má na svedomí lekár? Dokazuje to, že aj lekári sú ľudia, ktorí sa nevyhnú omylom. V mnohých prípadoch to žiaľbohu môže mať fatálne následky. Prečo je ich až toľko? Je to kvôli zle nastavenému zdravotnému systému, kde mnoho ľudí často mení lekára v dôsledku toho, že si nemôžu dovoliť zaplatiť skutočne dobrého odborníka. No netreba zúfať, oveľa väčšiu šancu v USA máte, že vás predsa len zabije rakovina a nie váš doktor. Tá ročne pripraví v Amerike o život viac ako 600-tisíc ľudí, čo rozhodne nie je malé číslo.

 Len z desiatich percent ste človekom

pixabay.com

Naše telo sa skladá z buniek. To je predsa jasné a vie to, aspoň dúfame, takmer každé dieťa. V našom organizme je síce viac ako 100 miliárd buniek, no len 10 miliárd z nich patria človeku. A čo zo zvyšnými 90-percentami? Tie patria vírusom a baktériám, ktorých je obrovské množstvo.

Nič však v našom tele našťastie nie je zbytočné a aj mikroorganizmy tu majú svoje čestné miesto. Napríklad keby ich toľko nebolo v našej tráviacej sústave, asi by sme si neporadili ani s kúskom jedla, ktoré by sme si dali do úst. Mnohé nám dokonca pomáhajú bojovať s infekciami a to sa predsa počíta.

V USA je 1 zo 7 dospelých funkčne negramotným

Photo by rawpixel on Unsplash

Je to neuveriteľné, avšak skutočne je to tak. V tejto civilizovanej krajine sa bohužiaľ ešte stále nájde dostatok dospelých, ktorí skutočne nevedia funkčne písať ani čítať. V praxi to znamená asi toľko, že títo ľudia síce vedia prečítať pár slov, no neporozumejú celkovému významu predloženého textu.

1 zo 4 ľudí, ktorí priznali vinu, je v skutočnosti nevinných

Photo by Claire Anderson on Unsplash

„Prečo by to niekto robil?“ možno si pomyslíte pri prečítaní tohto údaju. Až 25 percent vinníkov je v skutočnosti nevinných. Podľa mnohých odborníkov sa i nevinný prizná k spáchaniu trestného činu, a to najmä preto, aby mal už konečne pokoj od vypočúvania, ktoré môže byť poriadne stresujúcou udalosťou. Najmä deti a mladiství sú náchylnejší k tomu, aby sa priznali i niečomu, za čo skutočne nemôžu.

V priemere strávime dva až tri roky čakaním v rade

Photo by Melanie Pongratz on Unsplash

Na pošte, v obchode, pri čakaní na autobus… Priemerný človek strávi čakaním v rade dva až tri roky. Je to pomerne dosť, však? Podobný čas „zabijeme“ napríklad aj praním (tri roky). Len pre zaujímavosť, jedením strávime približne 4,5 roku, telefonovaním v práci 4 roky. Aby vás to tak nebolelo, tak pridáme ešte jednu zaujímavú štatistiku. Pred televízorom strávime neuveriteľných 11 rokov, čo je skutočne viac než dosť.

1 zo 4 mužov si po návšteve toalety neumyje ruky

pixabay.com

A je to hnus. Ženy sú na tom o dosť lepšie, ruky si na WC neumyje len 1 z 10 žien. Možno si mnohí muži vstúpia do svedomia po prečítaní tejto štatistiky.

Za viac ako štvrtinu nehôd môžu mobilné telefóny

Photo by Marlon Lara on Unsplash

Napriek tomu, že moderné technológie umožňujú telefonovanie v aute cez bluetooth alebo hands-free súpravu, mnohí šoféri výrazne podceňujú svoje schopnosti. Veria, že sú takí dobrí, že dokážu za volantom nielen telefonovať, ale i posielať textové správy. Viac ako 25 percent nehôd v USA je práve vďaka nedovolenému spôsobu používania mobilov. Ruky pri jazde patria na volant a oči sa majú sústrediť na dopravnú situáciu, nie na čítanie správy, ktoré sa nám môže stať osudným.

Zdroj: grunge.com
Odporúčame