Sieť kaviarní Starbucks sa mala volať úplne inak: Čo o značke ešte netušíš?

Starbucks, príbeh značky, ktorú pozná každý z nás (Zdroj: unsplash)

#Najväčší výrobca kávy a zároveň najznámejší obchodný reťazec kaviarní, ktoré nájdeš takmer na celom svete. A Slovensko po dlhých rokoch konečne nie je výnimkou. Hovoríme o Starbucks, známej značke s ikonickým logom a tvojim menom na pohári. Čo sa skrýva za jej úspechom?

O káve nevedeli takmer nič

Starbucks sa zrodil v roku 1970 v americkom meste Seattle. Zaujímavosťou je, že jeho zakladatelia Gordon Bowker, Zev Siegl a Jerry Baldwin nemali o tom, ako sa praží a predáva káva, ani poňatia. Bowker bol spisovateľ, ktorému sa nepodarilo presadiť, Siegl učil dejepis a Baldwin anglický jazyk. Táto nezvyčajná trojica sa spojila a vytvorila značku, ktorá sa stala známou po celom svete.

poháre starbucks
Starbucks expandoval do celého sveta (Zdroj: freepik.com)

V dnešnej podobe nemusel existovať

Pôvodne sa Starbucks nazýval Cargo House, čo bola podľa Gordona Bowkera obrovská chyba. Neskôr sa serióznejšie uvažovalo aj nad názvom Pequot. Je to meno lode z románu Biela veľryba. Keďže ani to nebolo to pravé orechové, zakladatelia uvažovali ďalej. Konzultant značky upozornil trojicu nádejných podnikateľov na to, že slová začínajúce písmenami St, majú v sebe silu. A tak chlapci skúšali a kombinovali, až vytvorili legendárny názov.

Najobľúbenejšia kaviareň na svete?

Firma si za päťdesiat rokov existencie naozaj prešla kadečím, nevyhla sa ani pádom. Faktom ale je, že Starbucks káva zákazníkom naozaj chutí. Ročne sa celosvetovo predá až 2,3 miliárd kávových nápojov. Len pre porovnanie, zatiaľ čo v roku 2003 sa mohla firma pýšiť 7 225 prevádzkami, minulý rok ich bolo už 31 256. Aktuálna situácia sa podpísala aj na fungovaní obľúbenej značky. V Amerike pre pandémiu spôsobenú koronavírusom zatvorí až 400 prevádzok.

dievča pije starbucks
Starbucks má naozaj široký sortiment (Zdroj: pxfuel.com)

Kofeínová bomba plná kalórií

Samozrejme, nie všetko je také ideálne, ako sa môže zdať. Odborníci na zdravú výživu firme vyčítajú vysoký obsah kofeínu. Napríklad Caffé Americano obsahuje približne 320 miligramov kofeínu, čo je až štvornásobne viac ako v Red Bulle. Ďalším mínusom niektorých ponúkaných nápojov je vysoké množstvo kalórií. Týka sa to najmä káv so šľahačkou, čokoládou či inými maškrtami, ktoré sa tak rýchlo vedia podpísať na našej postave.

Zaujímavosti, o ktorých si (ne)tušil

Dobrú kávu si môžeš dať v hociktorej kaviarni, avšak Starbucks od ostatných odlišuje aj jedinečná filozofia. Toto nikde inde nenájdeš:

  • Zamestnancom spoločnosť platí zdravotné poistenie. To ocenia najmä Američania, keďže tam nie je povinné zo zákona. Náklady naň sú dokonca vyššie ako náklady na kúpu kávových zŕn.
  • V kaviarni nájdeš aj stôl pre jedného. Je menší a okrúhly, a ty sa tak za ním nebudeš cítiť osamelo.
  • Zamestnancom sa neodporúča používanie parfumov. Je to preto, aby vynikla prirodzená vôňa kávy a nie voňaviek.
  • Kvôli tomu istému dôvodu bolo v Starbucks zakázané fajčiť už v roku 1980. Firma nechcela, aby cigaretový dym prebil vôňu kávy
  • V Kalifornii si môžeš dať kávu aj na lyžiach. V lyžiarskom stredisku Squaw Valley otvorili Starbucks Ski-Thru
  • V Starbucks viac nenájdeš noviny, a to z jedného dôvodu. Ľudia si mysleli, že sú zadarmo, a tak si ich brali.
  • Typický zákazník Starbucks sa v kaviarni zastaví približne 6-krát za mesiac. Tí „skalní“ v priemere až 16-krát. Len málokto však chodí každý deň. Dôvodom je pomerne vysoká cena nápojov.
kaviareň Starbucks
Kaviarne Starbucks nájdeš snáď všade (Zdroj: pxfuel.com)

Miluješ kávu a chceš o nej vedieť viac? V tejto knihe sa dozvieš všetko

Zdroj: hashtag.sk, mentalfloss.com, rd.com, thefactsside.com
Odporúčame